Japonský startup vyrábí umělé padající hvězdy na zakázku a slibuje novou úroveň zábavy

Jiří SvobodaJiří Svoboda

ALE Co Ltd ー Shooting stars On demand The Future of Entertainment in Space
0Zobrazit komentáře

Japonsko je zemí, odkud vzešly mnohé vynálezy, které udivují lidstvo ve zbytku světa, avšak tentokrát si tamní vědci vymysleli vskutku unikátní vizi. Projekt Sky Canvas společnosti Ale Co. totiž nemá za cíl nic jiného, než vytvořit umělé „padající hvězdy“ pomocí satelitů na oběžné dráze. Nový přístroj by mohl nabídnout jednak zcela nové možnosti zábavy a zároveň by chtěl zároveň pomoci s výzkumem atmosféry.

Přírodní efekt padajících hvězd vzniká, když prachové částice o velikosti několika milimetrů vzplanou v zemské atmosféře a při efektu zvaném plazmová emise vyzařují ostré světlo. Japonský tým pod vedením CEO Leny Okajima chce ve své podstatě tento proces uměle opakovat pomocí satelitů na oběžné dráze a celkem 800 míčků na jejich palubě. Ty budou vypuštěny směrem k Zemi a za stejného efektu jako přírodní padající hvězdy budou zářit na noční obloze.

Jejich chemické složení je přísně střeženým tajemstvím, nicméně je známo, že předtím, než shoří asi 70 kilometrů nad zemí v mezosféře, obletí zhruba třetinu obvodu Země. Zářící částečky by měly následně být vidět ze Země v okruhu 200 kilometrů. Vědci také počítají s přesným naplánováním každého úkazu, a tak bychom se mohli dočkat například koncertů či festivalů v doprovodu této hvězdné podívané.

Satelity budou na oběžné dráze zatím dva, přičemž jejich náklad by měl vystačit na 20 až 30 různých událostí. Pokud vše půjde dle stanoveného plánu, nosiče zářících míčků by měly začít obíhat na orbitu v únoru 2020. Na jaře téhož roku by mohl být viděn první úkaz nad Hirošimou, v případě nízké oblačnosti ho však uvidí i obyvatelé Tokia. Otevírají se tím tedy také možnosti využití během letních olympijských her, které v japonské metropoli začínají 24. července 2020.

akka1

Přečtěte si takéFrancouzi navrhli „létající vlak“, který chce spojit křídla s oddělitelnou kapslí pro pasažéryFrancouzi navrhli „létající vlak“, který chce spojit křídla s oddělitelnou kapslí pro pasažéry

Jak píše deník Japan Times, firma nesdělila, kolik budou umělé padající hvězdy stát, avšak téměř jistě nepůjde o žádnou levnou záležitost. Od roku 2011, kdy Ale Co. vzniklo, totiž firma investovala přibližně 20 milionů dolarů (přes 440 milionů korun) do vývoje dosavadního pokroku. Podle serveru Crunchbase má na kontě z roku 2016 také první investiční kolo, v němž vybrala v přepočtu 6,29 milionu dolarů.

ALE_Astro Live Experiences on Vimeo

Návrh satelitu z koncepčního videa

Foto: Ale Co.

Diskuze (0)

Novinka

Anonym