V Holandsku vznikne město budoucnosti, které bude pěstovat vlastní jídlo i zpracovávat odpad

Nela VítováNela Vítová

regentop
0Zobrazit komentáře

Tvorba soběstačných a ekologických městeček a vesnic se stává stále oblíbenějším tématem a podle některých jsou v budoucnosti jediným rozumným řešením mnoha problémů. V Holandsku by měla vzniknout vesnice, která bude shromažďovat a uchovávat vlastní zásoby vody a energie, pěstovat vlastní jídlo a sama zpracovávat prakticky všechen svůj odpad. Vítejte v ReGen!

Neobydlená oblast půl hodiny od Amsterdamu by se měla během následujících let proměnit v nový druh sousedství. Vlastní farmy, ovocné sady a tradiční pole v bezprostřední blízkosti nově vzniklých ekologických domů by měly být zdrojem obživy místních obyvatel. Vyprodukovaný odpad se zase bude využívat jako krmení pro ryby, které budou součástí místní vodní kultury.

Domy budou umět filtrovat dešťovou vodu, zato však nebudou mít příjezdovou cestu ani garáž. „Operační systém“ vesnice budoucnosti bude využívat umělé inteligence ke spravování systému obnovitelné energie, produkce jídla, zásob vody i zpracování odpadu současně.

ReGen3

Půda o rozloze něco málo přes 200 tisíc metrů čtverečních by tak měla být prakticky soběstačná. Začátek stavby byl zpočátku plánovaný na rok 2017, avšak tvůrci projektu s názvem ReGen Villages dosud řešili problémy související s nesoulady s nařízeními vlády.

Jelikož byla plocha dosud využívána jako zemědělská půda, ReGen Villages museli nejprve získat oprávnění od majitelů pozemků a půdu od nich odkoupit. Projekt tento měsíc však konečně dostal zelenou, a proto by stavba měla v nejbližší době začít. Zakladatel projektu ReGen Villages, James Ehrlich, říká: „Máme možnost vytvořit sousedství, které bude fungovat tak, jak by opravdu mělo. A to díky přírodním zdrojům.“

Livesport Talk

Přečtěte si takéČeský Livesport roste jako z vody. Jeho mobilní aplikaci už používá 50 milionů sportovních fanouškůČeský Livesport roste jako z vody. Jeho mobilní aplikaci už používá 50 milionů sportovních fanoušků

Až se podaří vybrat zbývající částku, která chybí pro začátek stavby, mohou konečně místo prázdného pole začít vznikat vodní kanály a rybníky, jež budou určené ke sbírání dešťové vody. Začne se s vysazováním ovocných stromů, keřů, stavbou zahrad a zoráváním polí, na kterých se budou pěstovat stovky různých plodin. V plánu je také stavba skleníků s vertikálními zahradami, jež ušetří spoustu místa a přitom zajistí obživu. Celkem vznikne 203 nových domků, od malých po větší rodinné vily, které se budou pohybovat v cenách od 200 tisíc do 850 tisíc eur (zhruba 4,4 až 18,7 milionu korun).

„V posledních několika letech jsme si všimli, že se trh opravdu přesunuje a lidé se snaží z měst uniknout. Města jsou čím dál dražší a kvalita života se zároveň s rostoucími cenami zhoršuje. Přestože mladí lidé chtějí žít ve velkých městech, pravdou je, že si to vlastně nemohou dovolit. Proto věřím, že tento způsob bydlení bude jednou budoucností a stane se příjemným způsobem života mimo přelidněné město,“ dodává Ehrling.

ReGen4

Autor stojící za myšlenkou eko městeček také tvrdí, že je třeba předělat typickou infrastrukturu, aby za sebou v budoucnu nezanechávala tak výraznou stopu. Jeho myšlenka zahrnuje vše od elektřiny po odpad jako propojený systém, který spojuje jediný software. Součástí jsou i elektrická auta, která však budou mít zákaz přístupu do centra města. Bude pro ně vytvořené speciální parkoviště na okraji sousedství s cílem zajistit klidné ulice vhodné pro pěší.

Důraz na zdravý životní styl

Domy jsou tedy navržené bez parkovacích míst, aby tak budoucí obyvatelé využívali kol nebo chodili pěšky. Zavedena bude autobusová linka, která obyvatele doveze do blízkého městečka Almere či Amsterdamu se zastávkou na okraji města, odkud se obyvatelé již dopraví do svých domovů sami.

regen

Zdrojem vody bude převážně voda dešťová, které by měl být dostatek díky holandskému podnebí a častým dešťům. Město by se zároveň mělo prakticky obejít bez dovozu potravin, vzhledem k tomu, že velkou plochu budou pokrývat úrodná pole se spoustou plodin a volný chov drůbeže a ryb.

Pokud se obyvatelé budou chtít angažovat v tvorbě městské komunity, například skupinovými aktivitami, jako jsou lekce jógy či péče o starší členy, k počítání odpracovaných hodin bude využívána banka fungující na systému decentralizované databáze blockchain. Na základě toho jim pak bude odečtena sleva z poplatků.

Důležitost podpory státu i rozumného financování

K rozkladu odpadu bude využíván systém s názvem „Živý stroj“ využívající rostliny a stromy, které zpracovaný materiál dokáží následně použít jako závlahu. Odpad z jídla a zvířecí trus budou rozloženy červy a muškami, které tím vytvoří zároveň krmivo pro drůbež a ryby. Recyklaci dalšího odpadu, jako jsou například plechovky a lahve, bude zajišťovat vedení města.

regenvillages

Podle zakladatele Ehrlicha je takto fungující systém realizovatelný, ačkoliv bude zpočátku potřebovat podporu státu k tomu, aby byl v souladu s právními předpisy. Ještě větší výzvou pro stát je ale možná financování projektu. Zatímco typičtí realitní makléři hledají při prodeji velkou míru návratnosti a rychlý výstup, ReGen Villages plánují vše dělat dlouhodobě a projekt stále rozvíjet. Společnost proto ještě vybírá poslední peníze potřebné pro zahájení stavby. Jakmile se však podaří vybudovat prvotní systém, k čemuž by mělo dojít v roce 2019, pokračování stavby už bude mnohem jednodušší.

Dalším krokem společnosti je vybudovat tento typ měst například ve Švédsku a Dánsku. Kromě toho by však nápad chtěli tvůrci přinést také do rozvojových zemí. „Máme takovou vizi, že náš systém dostaneme například do Indie či Afriky, kde rychle přibývá obyvatel a kde se stovky milionů lidí posouvají do střední třídy. Toho bychom chtěli dosáhnout co nejrychleji, abychom jim mohli poskytnout nový druh měst a sousedství,“ plánuje Ehrlich.

Foto: ReGen Villages

Rubriku Startupy podporujíjt-retina

CzechCrunch Jobs