Nástroj od Googlu umí díky umělé inteligenci s 99% přesností detekovat možnou rakovinu prsu

lyna

Vlevo klasický snímek potenciální rakoviny prsu. Vpravo analýza nástroje LYNA, která přesně ukazuje problematická místa s nádorem (červená)

0Zobrazit komentáře

I když se to na první pohled nemusí zdát, pod pojmem rakovina se dnes ukrývá více než sto různých onemocnění, která mají ale jedno společné – chorobné buňky, které se množí a s vytvořeným nádorem dále pronikají do tkání a orgánů, jež postupně ničí. Jedním z dlouhodobě největších problémů je rakovina, která postihuje zpravidla ženská poprsí. Ročně na její metastázi podlehne přibližně půl milionu pacientek a na vině je často nedostatečná prevence, ale i nepřesná analýza ze strany doktorů.

Průměrná přesnost a úspěšnost v analýze karcinomu prsu se pohybuje na hranici 62 procent, a proto se Google ve spolupráci s Naval Medical Center v San Diegu rozhodl vytvořit nástroj LYNA na bázi pokročilé umělé inteligence pro biopsii lymfatických uzlin. Počítačové algoritmy jsou tak schopny hloubkovou analýzou zachytit potenciální problém ještě před metastází.

Největší výhodou nástroje je nejen jeho přesnost, která se při testování pohybovala na hranici 99,3 procenta, ale i podrobnější vizualizace problémových oblastí, která umožňuje lékařům přesnější stanovení dalších kroků léčby. Některé části jsou totiž tak malé, že je lze velmi snadno přehlédnout. V dalších fázích se pak rozšíří a projeví se nechtěná metastáze, která často vede až do stavu, kdy už nelze pacientkám pomoci.

lynazoom

Vlevo detail klasického snímku a vpravo zaznačení problému nástrojem LYNA

Analýzu je navíc nutné provádět pravidelně, aby bylo možné určit, zda se problém nerozšiřuje. Opakované snímky tak mohou být s tímto nástrojem mnohem jednodušší a po čase je bude možné z velké části analyzovat zcela automaticky. Největší využití má tak LYNA především u analýzy takzvaných mikrometastází.

Jak ale uvádí sám Google, diagnóza těchto problémů je pouze jedním z malých střípků v celém oboru. Pro opravdu přesnou analýzu bude třeba mnohem větší vzorek dat a zapojení do reálných a komplikovaných případů. Je ale téměř jisté, že v budoucnu předčí pokročilá umělá inteligence ve zdravotnictví schopnosti člověka a zvýší celkovou přesnost.

lyna

Vlevo klasický snímek potenciální rakoviny prsu. Vpravo analýza nástroje LYNA, která přesně ukazuje problematická místa s nádorem (červená)

Google se ostatně zdravotnictví věnuje dlouhodobě. Například v minulém roce byl ještě nástroj LYNA schopný „pouze“ zachytit snímky v gigapixelovém rozlišení, o rok později se již testuje výše zmíněné vizuální značení problémů a v následujícím roce se bude nástroj aplikovat při reálném využití, kde se ukáže, zda opravdu dokáže diagnostikům relevantně pomoci.

business-link-office-7

Přečtěte si takéPodívejte se do nového coworkingu Business Link v pražských HolešovicíchPodívejte se do nového coworkingu Business Link v pražských Holešovicích

Práce s diagnostickými odděleními například odhalila, že má LYNA prozatím problémy s diagnózou velkých tkání, rakoviny v jejím úplném zárodku či bílých krvinek, konkrétně histiocytů. Na druhou stranu první výsledky tvrdí, že se u některých testovaných týmů snížila doba potřebná pro diagnózu téměř na polovinu.

deepmind-m

Nástroj s umělou inteligencí DeepMind pro detekci problémů zraku

Divize DeepMind pro umělou inteligenci, která sídlí ve Velké Británii a spadá pod Google, navíc aktuálně testuje množství dalších pokročilých metod na vylepšení zdravotnictví. Jednou z nich je technologie, která hlídá pacienty na nemocničním lůžku a předpovídá, s jakou pravděpodobností se jejich stav může zhoršit. Další zase umí najít na základě strojového učení zárodky až 50 různých onemocnění zraku, které mohou vést až ke slepotě.

Aplikace Storki přináší poprvé v češtině oblíbené příběhy chat fiction připomínající SMS zprávy

Nela VítováNela Vítová

storki
0Zobrazit komentáře

Ve světě jsou již nějakou dobu velmi oblíbené příběhy ve formě „chat fiction“. Jde o druh digitálního čtení v mobilu připomínající esemesky či zprávy v běžném chatu, které lze číst i tvořit. Ačkoliv se zastáncům papírových knih může zdát tento způsob čtení zvláštní, mladí lidé si fenomén oblíbili především díky tomu, že jim připomíná každodenní komunikaci s jejich vrstevníky.

V angličtině a dalších jazycích existuje pro formát chat fiction několik aplikací, jako například Hooked, Yarn, Tap či Lure. Na své si však nyní konečně přijdou i čeští čtenáři. Nová aplikace Storki umožňuje uživatelům čtení a vytváření příběhů v češtině i slovenštině.

Příběhy chat fiction vypadají v praxi jako běžná konverzace, jakou známe z SMS zpráv, Messengeru nebo třeba WhatsAppu. Čtenář vyprávění postupně odkrývá klikáním na obrazovku, což podporuje interakci a příběh je tak napínavější. Knihovna aplikace obsahuje nejrůznější žánry od romantických příběhů po horory či sci-fi.

storki

Ve výběru Storki nalezneme také žánr s názvem fanfikce, kdy si tvůrci mohou vymyslet vlastní realitu jakéhokoliv již existujícího příběhu. Široké spektrum různorodých vyprávění a velký výběr zajišťuje právě fakt, že historky tvoří různí uživatelé s naprosto odlišnými zájmy, kteří mají zároveň různý styl psaní.

Jednoduchá publikace a akční děj

Na rozdíl od knih, které vynikají dlouhým příběhem, je vyprávění ve formátu chat fiction kratší a děj plyne rychleji. Proto je také hlavní výhodou především fakt, že můžou dobře sloužit jako krátkodobá zábava při kratších přejezdech hromadnou dopravou po městě či čekání ve frontě. Aplikaci možná ocení i ti, kteří dosud psali pouze pro sebe. Ve Storki je dovoleno dílo zveřejnit komukoliv a snadno jej představit stovkám dalších lidí.

Aplikace vytvořená nakladatelstvím Albatros Media je ke stažení pro iOS i Android.

storki