Mobil místo klíčů a hotel s hostelem v jednom. V Praze už rok funguje unikátní chytrý hotel MeetMe 23

Ondřej HolzmanOndřej Holzman

0Zobrazit komentáře

Novorenesanční dům ve Washingtonově 23 v Praze byl postaven ještě za dob Rakouska-Uherska. První majitel pocházel z maďarského Győru, v roce 1906 ho koupila rodina Reiserů, ale kvůli židovskému původu o něj během války přišla. Po válce se tu nejprve vyrábělo ražené zboží z papíru, pak zde sídlila Československá pojišťovna, kterou vystřídala Česká sladovna, a byla tu dokonce i mateřská škola. Když na rohový dům, který je doslova pár desítek metrů od Hlavního nádraží a Václavského náměstí, narazíte dnes, přivítá vás modrý panák stojící před vchodem.

V ulici Washingtonova dnes tzv. Blueman symbolizuje hotel MeetMe 23, který se otevřel před rokem a nechtěl být jen dalším ze stovek hotelů v Praze. Vlastně to není jen hotel, ale i hostel nebo apartmán. „Od začátku jsme měli jasnou představu, že chceme vytvořit jiný styl ubytování, než na které jsme v České republice zvyklí. Výsledkem je proto stylový dům, kde propojujeme více možností,“ vypráví Jan Štěrba vizi majitele Petra Zámečníka, když nás provází budovou, která v posledních letech prošla totální rekonstrukcí, aby se mohla proměnit v moderní ubytovací zařízení.

Je to právě Jan Štěrba, kdo spravuje majetek jihomoravského podnikatele Petra Zámečníka. Ten se dlouho pohyboval v herním byznysu, ale nyní v rámci své firmy Adell Trading také investuje do startupů, jako jsou například BudgetBakers, SpaceKnow a další. Před pár lety se rozhodl vedle rizikového světa mladých firem vstoupit také do konzervativnější oblasti. Na rohu ulic Washingtonova a Růžová koupil nemovitost, z níž během pouhých 13 měsíců vznikl komplex MeetMe 23.

meetme23

MeetMe 23 na rohu ulic Washingtonova a Růžová v Praze

Petr Zámečník do celého projektu vložil několik stovek milionů korun. Výsledkem je 51 pokojů s celkem 181 lůžky a také restaurace pro více než 100 lidí, kteří mohou být jak hotelovými hosty, tak kolemjdoucími z ulice. Kompletní rekonstrukce budovy začala v září 2016 a 10. listopadu 2017 už MeetMe 23 vítalo první hosty. „Když jsme budovu získali, našli jsme tu naprostou ruinu. Všechno bylo zdemolované nebo rozkradené. Zůstaly tu jen obvodové stěny,“ vzpomíná Jan Štěrba, který se podílel na realizaci ambiciózního projektu a od té doby se prakticky nezastavil.

Tři v jednom

„Všichni nám říkali, ať počítáme minimálně se dvěma lety na rozjezd, ale nám se ubytování rozjelo už během prvního půl roku, kdy jsme měli všechny pokoje a lůžka obsazená z 85 procent, a na té vlně se stále vezeme,“ popisuje úspěch neotřelého konceptu Štěrba. Většina lidí, s nimiž mluvil, jeho záměrům nevěřila i proto, že Petr Zámečník jako investor dosud neměl se světem hotelnictví žádné zkušenosti. Štěrba to ovšem s odstupem času paradoxně považuje za výhodu. Díky novým pohledům totiž se svými kolegy dokázal přinést do konzervativního byznysu svěží vítr. Zároveň na pozici ředitelky získal Ivu Nešvarovou, která hotely vede už přes 20 let a přináší i potřebné zkušenosti.

„Tvrdili nám, jak naše vize nebude fungovat. Hned na začátku jsme opravdu zjistili, že stávající hotelové a rezervační systémy jsou pro naše potřeby zastaralé, tak jsme si je začali programovat sami, a dnes se díky tomu můžeme snadněji rozvíjet a vymýšlet nové věci,“ popisuje muž, který pro Zámečníka spravuje apartmány v Rakousku nebo se podílí na vývoji softwaru na zakázku. První unikátnost Zámečníkova nejnovějšího projektu je v tom, že MeetMe 23 spojuje právě tři různé typy ubytování, což není vůbec běžné. Objednat si můžete klasicky celý hotelový pokoj, ale také si v prakticky totožném pokoji zaplatit pouze za jedno lůžko. Pro náročnější hosty jsou pak připraveny střešní apartmány i s kuchyňkou a krásným výhledem na Prahu.

meetme23-blueman

Blueman, všudypřítomný maskot MeetMe 23

Pokoje v pětipatrovém domě s výhledem na Hlavní nádraží a do zelených Vrchlických sadů nebo na druhé straně na Vinohrady, doplňuje obří dvoupatrová restaurace Meat Beer a také tělocvična se společenskou místností. Tím se dostáváme ke druhé klíčové záležitosti, jíž se MeetMe 23 oproti běžným hotelům odlišuje. Celý objekt je prošpikován moderními technologiemi a i právě kvůli nim si tu všechny systémy programovali sami.

amsterdam-m

Přečtěte si takéUrbanista z Amsterdamu spouští FairBnB, etickou alternativu k AirbnbUrbanista z Amsterdamu spouští FairBnB, etickou alternativu k Airbnb

Do pokoje se nedostanete jinak než přes mobilní aplikaci, v níž se ukrývá digitální klíč, takže nemusíte hledat, kam jste si schovali vstupní kartu nebo klasický klíč. Když do hotelu vstoupíte, z mlhy na vás promlouvá zdejší maskot Blueman, který je alter egem architekta Jaromíra Pizingera, jenž je autorem interiérů, a modrý muž vás pak provádí celým hotelem. Když jsem hotelem procházel, musel jsem se ještě zastavit na recepci, ale i ta se bude pomalu nahrazovat. „Už chystáme samoobslužný check-in i check-out, takže budete při návštěvě potřebovat jen svůj mobilní telefon,“ popisuje nejbližší plány Štěrba.

meetme23-hostel

Hostelový pokoj v MeetMe 23

Technologie nechybí ani ve zmíněné společenské místnosti, kde je na obří televizi promítán virtuální průlet nad Prahou, při němž si mohou zahraniční turisté naplánovat svůj program a poznat naše hlavní město. Elektronický kulečník je moderní alternativou tradičního fotbálku a když se pak ze společenské místnosti vydáte do pokoje, po schodech vás bude díky videomappingu opět provádět Blueman. Na pokojích pak hosté nenajdou televizi, ale mohou si místo ní zapůjčit tablet se službou Netflix. „Snažíme se dělat věci jinak a stále vymýšlíme něco nového. Máme na to prakticky neomezený budget, takže se chceme neustále posouvat,“ říká Štěrba.

3D tiskárny a nápaditý design

Abychom se ale vrátili ještě k tajemnému Bluemanovi a jeho nové partnerce Miss Blue, které vám dokonce v MeetMe 23 na památku vytisknou na 3D tiskárně Josefa Průši – uznávaný architekt Jaromír Pizinger prý zatím odmítá prozradit, jaký je vlastně za jeho alter egem příběh, ale jako marketingový nástroj hotelu funguje dobře. Lidé se s ním na ulici fotí a pak je provází celým pobytem. Sám Jaromír Pizinger navrhl promyšlený interiér, který v sobě kombinuje praktičnost s unikátním designem, a tak jsou i jednotlivé pokoje tak trochu zážitkem.

Ostatně MeetMe 23 byl loni zařazen do prestižní architektonické soutěže jako Interiér roku a letos v listopadu získal 3. místo v soutěži Nejlepší z realit 2018. V některých pokojích například na stěně najdete mapu pražského metra, což se může zejména zahraničním turistům hodit i jako orientační plánek.

meetme23-hotel

Hotelový pokoj v MeetMe 23

Když Jan Štěrba zmiňoval neomezený budget, rozhodně to nemyslel tak, že by chtěl Petr Zámečník v novém prostředí fungovat jako mecenáš a nezajímaly by ho zisky. Důraz na komplexní odlišný zážitek a moderní vybavení je ale to, na co v MeetMe 23 chtějí hosty lákat, a proto na začátku nechtějí na investicích zbytečně šetřit. Nejlevnější lůžko v hostelu vyjde na 22 eur (necelých 600 korun) za noc, hotelové pokoje začínají od 75 eur (2 000 korun), což je v samém centru Prahy velmi příjemná cena. Atraktivitu nejen z pohledu ceny potvrzují i čísla: za první rok si cestu do MeetMe 23 našli turisté skutečně z celého světa – celkově se v něm ubytovalo 98 různých národností.

Výdělečný byznys to vzhledem k prvotní investici v řádech stovek milionů korun ještě není, ale pomalu se to otáčí a podle Jana Štěrby je vše na dobré cestě. Důležité ukazatele už po prvním roce provozu ukazují pozitivní čísla a Štěrba nevylučuje, že by se do budoucna mohl objevit koncept MeetMe i s jinou číslovkou (23 tu představuje adresu Washingtonova 23). A to jak v České republice, tak i kdekoliv v zahraničí. Vzhledem k tomu, že veškeré technologie mají napojené na vlastní unikátní systém, mohl by to být jako franšíza další zajímavý zdroj příjmů.

meetme23-apartman

Apartmán v MeetMe 23

meetme23-recepce

Recepce v MeetMe 23

meetme23-restaurace

Restaurace v MeetMe 23

meetme23-blueman2

Blueman sedí i na střeše s výhledem na Hlavní nádraží

Diskuze (0)

Novinka

Anonym