Americká firma vytvořila robotický oblek, který dělníkům pomůže hravě zvednout desítky kilogramů navíc

Ondřej HolzmanOndřej Holzman

guardian-xo-max-robotics
0Zobrazit komentáře

Robotizace prostupuje mnoha odvětvími a nemine ani tradiční obory jako stavebnictví, kde může usnadnit, zefektivnit nebo zlevnit mnoho činností. V následujících letech bychom proto mohli na stavbách, ale i v dalších oblastech začít vídat nové druhy dělníků. Budou mít na sobě robotické obleky, tzv. exoskelety, díky kterým získají mnohem větší sílu.

Nejedná se o tolik přelomovou technologii, ale vyrobit perfektně fungující robotický exoskelet, který by si dokázal člověk obléci a vše fungovalo tak, jak má, není tak snadné, jak se může zdát. Americká společnost Sarcos Robotics již nějakou dobu na podobných hi-tech oblecích pracuje a začátkem příštího roku by je chtěla začít dodávat prvním zákazníkům, kteří mohou být z průmyslové výroby, logistiky, stavebního byznysu a jakéhokoliv dalšího oboru, kde se operuje s těžkými objekty.

Aktuálně už Sarcos Robotics přijímají předobjednávky na svůj model Guardian XO Max, který je prvním průmyslovým exoskeletem pro celé tělo a s bateriovým pohonem. Právě fakt, že celý robotický oblek pohání relativně malá baterie, představoval největší překážku, kterou musel tým inženýrů při vývoji řešit. Aby totiž vůbec stavařské a další firmy něco podobného pro svůj byznys zvažovaly, je potřeba, aby takový robotický pomocník vydržel pracovat co nejdéle, aniž by ho bylo potřeba připojovat do sítě.

sarcos-robotics-guardian-xo-max

Robotický exoskelet Guardian XO Max

Po několika letech vývoje má být právě robotický exoskelet Guardian XO Max tím funkčním řešením, které vydrží na jediné nabití fungovat až 8 hodin, což by mohlo odpovídat zhruba jedné pracovní směně. Navíc je celý produkt navržen tak, že jde v případě potřeby baterie jednoduše vyměnit, takže není třeba hned dobíjet kabelem, ale je možné jen vložit náhradní nabité baterie.

„Díky inovacím v optimalizaci využití energie dokázal Sarcos s napájenými exoskelety či humanoidními roboty to, co se zatím žádné jiné robotické firmě na světě nepodařilo – vytvořit robota v lidské velikosti, který dokáže na jedno nabití dělat smysluplnou práci až 8 hodin,“ říká předseda a CEO Sarcos Robotics, Ben Wolff, jehož firma pro vytvoření robotického obleku zužitkovala 17 let vývoje a více než 175 milionů dolarů investovaných do R&D.

tesla-Model 3 Performance – Red Front Motion – SF Skyline

Přečtěte si také40 kroků na lince a za 90 minut je hotovo. Podívejte se, jak se staví Tesla Model 340 kroků na lince a za 90 minut je hotovo. Podívejte se, jak se staví Tesla Model 3

Výsledek je, že když si Guardian XO Max nasadíte, tak unesete až dvacetkrát více, respektive že 90 kilogramů vám bude rázem připadat jen jako 4,5 kilogramu. Právě tolik má člověk s nasazeným oblekem XO Max maximálně unést. Nižší model XO má unést 35 kilogramů. Klíčové je, že podle Sarcos nedochází při manipulaci prakticky k žádné prodlevě a robotický exoskelet reaguje přesně tak, jak se hýbete. I to je pro efektivní využití v praxi důležité, podobně jak čas nasazení. Obléct se do Guardian XO Max je prý otázka necelé minuty.

sarcos-robotics-guardian-xo-max3

Vedle toho, že robotická kostra dodá pracovníkovi nadlidskou sílu, bude zároveň šetřit celé jeho tělo a tím pádem i zdraví. Podle Sarcos totiž jen pracovní zranění zad stojí americké firmy ročně přes 100 miliard dolarů a právě robotický exoskelet, který obepne celé tělo a sám člověku při manipulaci s těžkými předměty pomáhá, může riziko úrazů významně snížit. Celý oděv je navržen tak, aby jak svou vlastní váhu, tak i váhu nákladu, přenesl až na zem. Ve výsledku se tak může na pracovišti také zvýšit produktivita a efektivita.

Právě z těchto důvodů v Sarcos Robotics věří, že se ve firmách a na pracovištích prosadí. Komerční uvedení firma plánuje na závěr letošního roku, k prvním zákazníkům se pak Guardian XO Max dostane začátkem roku 2020. Prozatím však není jasné, kolik bude tento robotický pomocník stát. Sarcos nicméně plánuje, že ho bude nabízet na bázi předplatného jako Robotics-as-a-Service.

ford-EksoVest

Ford využívá EksoVest pro práci nad hlavou

Robotizace, která nemá za cíl jen nahradit lidské pracovníky, ale spíše jim v práci pomoci, se navíc chytají i další firmy. Kalifornská společnost Ekso Bionics nejprve vyráběla zdravotní exoskelety, jež pomáhaly chodit paraplegikům, a nyní nabízí také tzv. EksoVest, což je kostra pro horní část těla, ulevující pažím a rukou při provádění činností nad hlavou. Dnes řešení od Ekso Bionics využívá ve svých továrnách po celém světě automobilka Ford. Řešení od Indego nebo ReWalk zase nabízí exoskelety na spodní část těla, ale ty jsou určeny především pro zdravotní využití.

Foto: Ford, Sarcos Robotics

CzechCrunch Jobs