Intel vytvořil zařízení, které díky umělé inteligenci odhalí v přírodních rezervacích pytláky

Michal PtáčekMichal Ptáček

intel-1
0Zobrazit komentáře

Pytláctví, zejména pak v případě kriticky ohrožených zvířecích druhů, je jedním z nejpalčivějších problémů, se kterým musí příroda v posledních desítkách let bojovat. Týká se to především Afriky, kde si pytláci z nepovoleného lovení udělali lukrativní byznys, který často brutálním způsobem hubí místní zvířata. Jednou z nejsmutnějších ukázek tohoto problému je africká Botswana, kde například v září loňského roku kvůli slonovině pytláci během několik málo týdnů pozabíjeli okolo 90 slonů.

S neustálým vývojem technologií mají naštěstí strážci parků a rezervací stále silnější nástroje, které jim umožňují s touto lidskou krutostí bojovat, jak ostatně potvrzuje i novinka od amerického technologického giganta Intel. Výrobce čipů nedávno představil chytré zařízení, které by díky kombinaci speciálního VPU čipu Movidius Myriad 2, kamery a umělé inteligence mělo pytlákům jejich fungován výrazně znepříjemnit.

intel-2

TrailGuard AI

Systém nese název TrailGuard AI a navazuje na předchozí zařízení Intelu TrailGuard, které už bylo v minulosti nasazeno na ochranu přírodních rezervací v Africe. Využití první verze však bylo v tomto směru omezené, jelikož zařízení dokázalo detekovat pouze pohyb a pořídit fotky a ty následně odeslat strážcům parků na vyhodnocení, bez ohledu na to, co se na fotce nacházelo. Ve hře byl tak stále nutný zásah člověka, který musel případné podezřelé chování zachycené osoby vyhodnotit a až poté se rozhodnout pro případný zásah. To však v situaci, kdy jde o každou minutu, znamená značné zdržení.

Intel proto řešení rozpracoval a na svém blogu představil druhou generací zařízení, které je vybaveno pokročilou umělou inteligencí na bázi hlubokého učení, schopnou rozpoznat jednotlivé objekty, od lidí přes vozidla, zbraně až například po maso, které pytláci nesou v ruce, a všechny tyto faktory díky sérií algoritmů vyhodnotit. To vše v kompaktní formě o velikosti propisky umožňující zařízení přichytit například na strom nebo položit do křoví a s výdrží až jeden a půl roku, bez nutnosti s ním jakkoliv manipulovat.

„Čip Intel Movidius Myriad 2 nám umožnil vytvořit zařízení, které díky spolupráci s umělou inteligencí může zabránit nelegálnímu pytláctví po celém světě. Zástupci Intelu s námi navíc neustále pracují na zlepšení a dalším vývoji a my věříme, že společně dokážeme už brzy udělat velký krok k ochraně lovených zvířat,“ řekl Eric Dinerstein šéf neziskové organizace Resolve, která s Intelem na nové technologii spolupracuje.

Podle Resolve je dnes pytlákem zabit jeden slon každých 15 minut. Ročně to dělá zhruba 35 tisíc zabitých slonů a experti předpovídají, že tímto tempem by do deseti let nemuseli ve volné přírodě žít sloni vůbec žádní. V ohrožení pytláků jsou také nosorožci, gorily, tygři a další velcí savci, stejně jako žirafy nebo antilopy. Proto by mohlo nové sledovací zařízení Intelu v boji s pytláky pomoci. Letos se rozmístí do 100 přírodních rezervacích v Africe a následně zamíří i do Asie a Jižní Ameriky.

intel-3

TrailGuard AI v akci

„Díky kombinaci umělé inteligence a lidského rozhodovacího faktoru můžeme vyřešit ty největší světové problémy, včetně nelegálního lovu ohrožených zvířecích druhů. Technologie našeho zařízení TrailGuard AI umožňuje zachytit a rozpoznat podezřelé pytláky a instantně o jejich pohybu notifikovat strážce parku. Ty se následně mohou rozhodnout, jak situaci na základě dostupných dat řešit,“ dodává šéfka pro umělou inteligenci v Intelu Anna Bethke.