Intel vytvořil zařízení, které díky umělé inteligenci odhalí v přírodních rezervacích pytláky

Michal PtáčekMichal Ptáček

intel-1
0Zobrazit komentáře

Pytláctví, zejména pak v případě kriticky ohrožených zvířecích druhů, je jedním z nejpalčivějších problémů, se kterým musí příroda v posledních desítkách let bojovat. Týká se to především Afriky, kde si pytláci z nepovoleného lovení udělali lukrativní byznys, který často brutálním způsobem hubí místní zvířata. Jednou z nejsmutnějších ukázek tohoto problému je africká Botswana, kde například v září loňského roku kvůli slonovině pytláci během několik málo týdnů pozabíjeli okolo 90 slonů.

S neustálým vývojem technologií mají naštěstí strážci parků a rezervací stále silnější nástroje, které jim umožňují s touto lidskou krutostí bojovat, jak ostatně potvrzuje i novinka od amerického technologického giganta Intel. Výrobce čipů nedávno představil chytré zařízení, které by díky kombinaci speciálního VPU čipu Movidius Myriad 2, kamery a umělé inteligence mělo pytlákům jejich fungován výrazně znepříjemnit.

intel-2

TrailGuard AI

Systém nese název TrailGuard AI a navazuje na předchozí zařízení Intelu TrailGuard, které už bylo v minulosti nasazeno na ochranu přírodních rezervací v Africe. Využití první verze však bylo v tomto směru omezené, jelikož zařízení dokázalo detekovat pouze pohyb a pořídit fotky a ty následně odeslat strážcům parků na vyhodnocení, bez ohledu na to, co se na fotce nacházelo. Ve hře byl tak stále nutný zásah člověka, který musel případné podezřelé chování zachycené osoby vyhodnotit a až poté se rozhodnout pro případný zásah. To však v situaci, kdy jde o každou minutu, znamená značné zdržení.

Intel proto řešení rozpracoval a na svém blogu představil druhou generací zařízení, které je vybaveno pokročilou umělou inteligencí na bázi hlubokého učení, schopnou rozpoznat jednotlivé objekty, od lidí přes vozidla, zbraně až například po maso, které pytláci nesou v ruce, a všechny tyto faktory díky sérií algoritmů vyhodnotit. To vše v kompaktní formě o velikosti propisky umožňující zařízení přichytit například na strom nebo položit do křoví a s výdrží až jeden a půl roku, bez nutnosti s ním jakkoliv manipulovat.

„Čip Intel Movidius Myriad 2 nám umožnil vytvořit zařízení, které díky spolupráci s umělou inteligencí může zabránit nelegálnímu pytláctví po celém světě. Zástupci Intelu s námi navíc neustále pracují na zlepšení a dalším vývoji a my věříme, že společně dokážeme už brzy udělat velký krok k ochraně lovených zvířat,“ řekl Eric Dinerstein šéf neziskové organizace Resolve, která s Intelem na nové technologii spolupracuje.

Podle Resolve je dnes pytlákem zabit jeden slon každých 15 minut. Ročně to dělá zhruba 35 tisíc zabitých slonů a experti předpovídají, že tímto tempem by do deseti let nemuseli ve volné přírodě žít sloni vůbec žádní. V ohrožení pytláků jsou také nosorožci, gorily, tygři a další velcí savci, stejně jako žirafy nebo antilopy. Proto by mohlo nové sledovací zařízení Intelu v boji s pytláky pomoci. Letos se rozmístí do 100 přírodních rezervacích v Africe a následně zamíří i do Asie a Jižní Ameriky.

intel-3

TrailGuard AI v akci

„Díky kombinaci umělé inteligence a lidského rozhodovacího faktoru můžeme vyřešit ty největší světové problémy, včetně nelegálního lovu ohrožených zvířecích druhů. Technologie našeho zařízení TrailGuard AI umožňuje zachytit a rozpoznat podezřelé pytláky a instantně o jejich pohybu notifikovat strážce parku. Ty se následně mohou rozhodnout, jak situaci na základě dostupných dat řešit,“ dodává šéfka pro umělou inteligenci v Intelu Anna Bethke.

Navigace Waze má v Česku 700 tisíc aktivních uživatelů měsíčně. Využívá se i k plánování infrastruktury

Michal MarekMichal Marek

waze-praha-prague
0Zobrazit komentáře

Komunitní navigační aplikace Waze, která pomáhá řidičům dostat se z bodu A do bodu B a vyhnout se při tom zácpám, využívá v České republice měsíčně čím dál více uživatelů. Původně izraelská aplikace využívá anonymizovaná data o pohybu uživatelů i uživatelská hlášení a řidiče tedy může v reálném čase navigovat tak, aby se vyvarovali zbytečným zdržením.

Služba je u nás populární dlouhodobě a její uživatelská základna se rozrostla až na 700 tisíc aktivních uživatelů měsíčně. Jejich počet navíc rychlým tempem roste. „Měsíčně máme v Česku na 700 tisíc aktivních uživatelů a toto číslo stoupá meziročně o 50 procent,“ řekla Hospodářským novinám mluvčí Waze Robyn Bemmentová.

Waze funguje ve více než 180 zemích světa a globálně jej využívá přes 100 milionů lidí. Díky tomu má Waze kvalitní mapové podklady s velice spolehlivými dopravními informacemi. Jejich kvalitu dokládá, že informace o dopravě využívá do svých Map i Google, který Waze v roce 2013 koupil. O startup měl tehdy údajně zájem i Apple a Facebook, ale službu nakonec pod svá křídla získal Google, který za ni zaplatil miliardu dolarů. Reklamní gigant tehdy spolu s aplikací získal dopravní informace od 50 milionů uživatelů.

Waze

Vlastník izraelského startupu ale zdaleka není jediný, kdo na data Waze spoléhá. Využívají jej i samosprávy po celém světě a v Česku třeba město Brno, Dívčice, Ředitelství silnic a dálnic či Operátor ICT, tedy firma, která řeší i projekt chytré pražské infrastruktury. Z dalších komerčních subjektů lze jmenovat rádio Impuls, které data z Waze používá pro své dopravní zpravodajství.

Obce a instituce mohou mít přístup k informacím díky programu Connected Citizens. Jedná se o platformu, ze které mohou informace čerpat města, státní organizace, policie, hasiči nebo třeba záchranná služba. Díky tomu pak mají přístup k informacím o hustotě dopravy a problémech v reálném čase. Některé obce Waze využívají i k plánování výstavby infrastruktury, přičemž vzorovým příkladem je například belgické město Gent, které díky datům ze systému Waze výrazně změnilo dopravní systém ve městě a mimo jiné snížilo počet nehod o 30 %.