Navigace Waze má v Česku 700 tisíc aktivních uživatelů měsíčně. Využívá se i k plánování infrastruktury
Komunitní navigační aplikace Waze, která pomáhá řidičům dostat se z bodu A do bodu B a vyhnout se při tom zácpám, využívá v České republice měsíčně čím dál více uživatelů. Původně izraelská aplikace využívá anonymizovaná data o pohybu uživatelů i uživatelská hlášení a řidiče tedy může v reálném čase navigovat tak, aby se vyvarovali zbytečným zdržením.
Služba je u nás populární dlouhodobě a její uživatelská základna se rozrostla až na 700 tisíc aktivních uživatelů měsíčně. Jejich počet navíc rychlým tempem roste. „Měsíčně máme v Česku na 700 tisíc aktivních uživatelů a toto číslo stoupá meziročně o 50 procent,“ řekla Hospodářským novinám mluvčí Waze Robyn Bemmentová.
Waze funguje ve více než 180 zemích světa a globálně jej využívá přes 100 milionů lidí. Díky tomu má Waze kvalitní mapové podklady s velice spolehlivými dopravními informacemi. Jejich kvalitu dokládá, že informace o dopravě využívá do svých Map i Google, který Waze v roce 2013 koupil. O startup měl tehdy údajně zájem i Apple a Facebook, ale službu nakonec pod svá křídla získal Google, který za ni zaplatil miliardu dolarů. Reklamní gigant tehdy spolu s aplikací získal dopravní informace od 50 milionů uživatelů.
Vlastník izraelského startupu ale zdaleka není jediný, kdo na data Waze spoléhá. Využívají jej i samosprávy po celém světě a v Česku třeba město Brno, Dívčice, Ředitelství silnic a dálnic či Operátor ICT, tedy firma, která řeší i projekt chytré pražské infrastruktury. Z dalších komerčních subjektů lze jmenovat rádio Impuls, které data z Waze používá pro své dopravní zpravodajství.
Obce a instituce mohou mít přístup k informacím díky programu Connected Citizens. Jedná se o platformu, ze které mohou informace čerpat města, státní organizace, policie, hasiči nebo třeba záchranná služba. Díky tomu pak mají přístup k informacím o hustotě dopravy a problémech v reálném čase. Některé obce Waze využívají i k plánování výstavby infrastruktury, přičemž vzorovým příkladem je například belgické město Gent, které díky datům ze systému Waze výrazně změnilo dopravní systém ve městě a mimo jiné snížilo počet nehod o 30 %.