Český logistický startup Shipvio získává desítky milionů korun a expanduje nejen do Saúdské Arábie

Ondřej HolzmanOndřej Holzman

andre-dravecky-shipvio
0Zobrazit komentáře

České Shipvio vytváří nástroj, díky kterému si mohou zákazníci snadno zařídit přepravu zboží všeho druhu, a zatímco dosud ho bylo možné využít pouze na českém a slovenském trhu, letos chystá významnou expanzi do dalších zemí, a to nejen v rámci Evropy. Již od konce minulého roku má tuzemský logistický startup připravenou expanzi do Saúdské Arábie a nyní oznámil novou investici od firmy Logio a miliardáře Karla Janečka.

Shipvio v roce 2015 založil André Dravecký (na úvodní fotce) a zákazníkům nabízí automatizaci veškeré logistiky tak, aby při přepravě zboží od zákazníka k dopravcům nevznikaly žádné ztráty a vše bylo maximálně efektivní. Shipvio bylo dosud zaparkované v pražském inkubátoru UP21, za kterým stojí Karel Janeček. Nyní právě on sám spolu s logistickou firmou Logio, respektive jejím mateřským holdingem Patero, do Shipvia investují nižší desítky milionů korun.

Vedle toho navíc český startup založil v Saúdské Arábii joint venture s několika tamními partnery, v němž má poloviční podíl. Mezi partnery patří průmysloví giganti Zahid Group a Rolaco a také významní saúdští angel investoři, od nichž Shipvio má dalších 10 až 20 milionů korun. Pokud navíc Češi se svou logistickou platformou na Blízkém východě uspějí, mají přislíbených v investici dalších několik stovek milionů korun. Expanze do Saúdské Arábie začne v první polovině letošního roku.

shipvio-web

„Získané investice využijeme pro vstup na nové trhy v Evropě. Nejdříve chceme uspět na východ od České republiky a získat podporu místních dopravců. Dlouhodobým cílem je uchytit se v Německu a v zemích Beneluxu. Mám radost, že se nám během listopadu podařilo úspěšně připravit expanzi do Saúdské Arábie. Firmy, které s námi spolupracují, jsou tamní průmyslové kolosy Zahid Group a Rolaco. Startujeme s flotilou dvou tisíc aut, jsou to největší přepravci v regionu,“ říká CEO Shipvia André Dravecký.

Až dosud se Shipvio zaměřovalo primárně na růst v České republice a na Slovensku, kde prý loni obratově rostlo ve stovkách procent, ale přesná čísla startup prozradit odmítá. Vedle zmíněného Blízkého východu se letos Shipvio vydá také do Maďarska a Rumunska, až poté bude na pořadu dne Německo. Do konce roku pak má ještě jeden cíl – překonat 250 realizovaných přeprav denně.

yieldigo-team2

Přečtěte si takéJiří Psota z Yieldigo: Obchodům zvyšujeme zisky o desítky procent díky cenám, které tvoří umělá inteligenceJiří Psota z Yieldigo: Obchodům zvyšujeme zisky o desítky procent díky cenám, které tvoří umělá inteligence

Aktuálně Shipvio spojuje několik stovek drobných dopravců a postupně nahrazuje rutinní práci dispečerů počítačovým algoritmem, díky němuž přes aplikaci spojí řidiče se zákazníkem, který potřebuje převézt náklad po šoférově trase. Dojde tak k využití volné kapacity kamionů a různých přepravců, kteří by po dané trase stejně se svým nákladem jeli, a navíc je zákazníkovi nabídnuta ta nejlepší aktuální cena.

shipvio-team

„Do Shipvio přinášíme vedle peněz také know-how, s nímž můžeme firmě pomoci rychleji růst a vstupovat na nové trhy. Díky faktu, že Shipvio má globální potenciál, odstraňuje plýtvání a i lidsky nám spolupráce funguje, nám dává vstup do tohoto nadějného startupu velký smysl,“ komentuje novou investici David Svatoš, partner a finanční ředitel holdingu Patero.

Gigant SoftBank investuje téměř miliardu dolarů do samořízených vozítek na doručování balíků či jídla

nuro-robot
0Zobrazit komentáře

Japonský investiční obr SoftBank a jeho investiční vehikl Vision Fund, který disponuje kapitálem ve výši 100 miliard dolarů, má za sebou další obrovskou investici. Tentokrát se jedná o americký startup Nuro, jenž se soustředí na automatizaci doručování balíků, nákupů nebo jídla ve městech za pomocí speciálně upravených autonomních vozítek. Nuro od SoftBank získalo ohromných 940 milionů dolarů, v přepočtu tedy více než 21,5 miliardy korun.

Částka by měla sloužit pro najmutí nových zaměstnanců, zahájení nových partnerství, rozšíření služby do dalších měst a potenciálně i zemí mimo Spojené státy a samozřejmě také k rozšíření flotily samořízených vozítek, které jednotlivé zboží přepravují. Startup ze San Franciska tak na investicích vybral již miliardu dolarů a jeho aktuální hodnota se pohybuje na hranici 2,7 miliardy dolarů.

Aktuální vozítka Nuro mají k dispozici dvě speciální otevíratelné přihrádky, do kterých se v případě doručování nákupů vejde až šest nákupních tašek. Slouží především pro doručování na kratší vzdálenosti, tedy takzvanou poslední míli. Nuro testovalo svou službu ve spojení s velkým řetězcem supermarketů v americkém státě Arizona a prvně využívalo hybridní vozy Toyota Prius, které později vyměnilo za autonomní vozítka zvaná R1.

nuro2

Startup na vše jde ale trochu jinak, místo toho, aby si svou technologii patentoval a nechal využívat pouze vlastní vozy, licencuje ji komerčně i pro další společnosti. Jednou z nich je například Ike, které provozuje samořídící kamiony a v němž má Nuro menší podíl. Víceméně tak Nuro nabídne dalším firmám základ své technologie a umožní jim si software i hardware jakkoliv modifikovat pro své potřeby.

grason

Přečtěte si takéBrigádníci do restaurací přes mobil fungují. Česká služba Grason už zařídila přes 2 500 směn a 2 miliony korun v odměnáchBrigádníci do restaurací přes mobil fungují. Česká služba Grason už zařídila přes 2 500 směn a 2 miliony korun v odměnách

Samořídící technologie jsou zásadní i pro samotný SoftBank, který do podobných startupů investoval již miliardy dolarů. Jednou z posledních investic byly například 2,2 miliardy dolarů do startupu Cruise, což je samořídící divize General Motors, pod kterou spadají značky jako Chevrolet nebo Cadillac. Přesněji řečeno japonský (nejen) investiční gigant se nakonec rozhodl investovat jen 900 milionů dolarů při nižší valuaci ve výši 8,3 miliardy dolarů (původně měla být 11,5 miliardy dolarů) a další peníze možná poskytne v budoucnu.

SoftBank má mimo jiné zásadní podíly také v Uberu, startupu na venčení psů Wag, sdílených kancelářích WeWork, jejichž pobočka se má otevřít již do několika měsíců také v Praze, nebo v komunikační platformě Slack.

nuro-delivery