Česká Supernova z akcelerátoru Y Combinator vydává obří aktualizaci svého nástroje na tvorbu aplikací

supernovaycInsider

Foto: Supernova

Zakladatelé Supernovy Oskar Kořistka a Jiří Třečák před cedulí známého akcelerátoru Y Combinator v Kalifornii

0Zobrazit komentáře

Když jsme se v polovině roku 2017 zmiňovali o českém startupu Supernova poprvé, duo zakladatelů Jiří Třečák a Oskar Kořistka pravděpodobně vůbec netušilo, co je o rok později čeká. Supernova, která vyvíjí vlastní nástroj pro konverzi grafických návrhů do funkčního prototypu mobilní aplikace, se stala jednou z nejúspěšnějších českých projektů historie na známém serveru Product Hunt, za další rok od spuštění si startupu všimli první investoři a přišla tvrdá práce, která vedla až k nečekanému úspěchu.

Jako jeden z prvních startupů z Česka vůbec se Supernova dostala do prestižního kalifornského akcelerátoru Y Combinator, kde na ni mimo množství mentorů a relevantních kontaktů čekalo i 150 tisíc dolarů (kolem 3,5 milionu korun), za které se startup vzdal 7% podílu. „Po samotné finanční stránce to samozřejmě až tak zajímavé není, podobnou investici je možné získat za mnohem lepších podmínek. Důležitější je ovšem network, zkušenosti a nemateriální věci, které pomohou startupům obrovsky vyrůst,“ řekl o vstupu do Y Combinatoru pro CzechCrunch spoluzakladatel a zároveň šéf a CTO startupu Jiří Třečák.

Nyní už tým naplno pracuje v Silicon Valley, sbírá zpětnou vazbu, komunikuje se zákazníky i investory a relevantními kontakty a postupně vydává další a další aktualizace. Nejzásadnější je období příštích 14 dnů, které předchází takzvaný Demo Day, tedy prezentaci partnerům Y Combinatoru s celkovým progresem vývoje produktu. V souvislosti s ní nyní Supernova vydává jednu z největších aktualizací vůbec.

supernovaapp

Náhled prostředí Supernova Studio

Jde o v pořadí již šestou verzi Supernova Studio, která řeší jeden z nejzásadnějších problémů – samotný import grafických podkladů, které lze poté přes nástroj převádět do funkčního kódu mobilní aplikace. V minulosti byla Supernova závislá na limitacích grafického nástroje Sketch, s novou verzí ale přináší zcela vlastní engine na import, export a vykreslování, takzvaný rendering, s názvem Archon.

Dle týmu jde o nejzásadnější aktualizaci za poslední čtyři roky. Supernova tak může kompletně opustit závislost na nástroji Sketch, který musel být kvůli potřebnému využití značně modifikován, a může vše dělat takzvaně na vlastní pěst, což samozřejmě přináší větší stabilitu, rychlost a také jednodušší vývoj do budoucna. Při importu nově bere v potaz podporu vnořených symbolů, stylů textu, barev, stejně jako všech vektorových elementů, výplní či barevných přechodů. I jednotlivé vrstvy nekopíruje pouze 1:1, ale skládá je automaticky tak, jak budou lépe vyhovovat pro budoucí mobilní aplikaci.

skoda-elektrokolo-klement1

Přečtěte si takéŠkoda Auto v Ženevě překvapila elektrokolem budoucnosti. Plyn i brzdu má v pedálech a ujede 60 kilometrůŠkoda Auto v Ženevě překvapila elektrokolem budoucnosti. Plyn i brzdu má v pedálech a ujede 60 kilometrů

Zásadní změnou prošel i proces renderingu a exportu, oproti Sketchi má být nová Supernova až padesátkrát rychlejší, takže je přístup k jednotlivým částem takřka okamžitý. Další aktualizace se postupně budou objevovat v následujících týdnech a právě na nich je víceméně závislý i rapidní růst aktivních uživatelů, kteří na nové funkce čekají a nechtějí prozatím měnit zažité standardy.

archon

Nový vlastní engine startupu Supernova pro jejich nástroj

Aktuálně má dle informací CzechCrunche Supernova přibližně dva tisíce měsíčně aktivních uživatelů a na čekací listině jich čeká dalších více než 10 tisíc. Jen za tento týden jich Supernova přidala zhruba 300 a meziměsíčně roste o 100 procent. Postupně se navíc vrací ti, kteří nástroj vyzkoušeli, ale nenašli tam vše potřebné – což startup postupně odbourává. Aktuálně mimo všech těchto novinek kouká Supernova po další možné investici, která by se mohla uzavřít v horizontu několika týdnů.

„Co se týče čísel, jsme teď mezi TOP 20 z 200 startupů v aktuálním kole Y Combinatoru,“ doplňuje nadšeně Třečák. Výsledek na Demo Day je jedním z nejzásadnějších momentů v celém Y Combinatoru a víceméně určí i to, jak velký bude o startup z pohledu investorů i potenciálních zákazníků zájem. Celý tým tak pracuje naplno, zároveň ale Třečák přiznává, že je to opravdová dřina a úspěch nepřijde sám.

Rubriku Startupy podporujíjt-retina

CzechCrunch Jobs