Nouzové přístřešky Iglou z Moravy mají úspěch a míří do Evropy. V zimě pomohly desítkám lidí bez domova

Ondřej HolzmanOndřej Holzman

iglou

Pavla Klečková a Mani Chilaud z Iglou

0Zobrazit komentáře

Začalo to v obýváku jako nenápadný projekt pro pomoc lidem bez domova. Když Pavla Klečková a Mani Chilaud před rokem sestavili svůj první nouzový přístřešek, který nazvali Iglou, patrně ještě vůbec netušili, co na ně čeká. Jednoduše přenositelný i složitelný přístřešek se totiž velmi rychle ujal po celé České republice a letos by se měl dostat i za hranice.

Alternativní střecha nad hlavou pro lidi bez domova, kteří musejí přespávat venku, se měl původně objevit jen ve třech městech Moravskoslezského kraje, kde autoři žijí. Nakonec se ale z plánu vyrobit 10 takových přístřešků stala mnohem větší záležitost. Dnes už existuje flexibilních Iglou po celé zemi přes šedesát a Pavla Klečková a Mani Chilaud společně s vynálezcem prvního prototypu, Francouzem Geoffroyem de Reynalem, spustí výrobu ve velkém.

iglou3

Nouzové přístřešky Iglou

Současná podoba Iglou je již šestou vylepšenou iterací. Samotný koncept nicméně už od začátku poutá velkou pozornost, ať už ze strany místních samospráv nebo terénních pracovníků z tuzemských organizací, které lidem bez domova pomáhají. Na náročnou zimu letos tvůrci rozdali Iglou těm, kteří nemohou z nejrůznějších příčin navštěvovat noclehárny či azylové domy.

Nouzový přístřešek jako open source

„Mezi nejběžnější důvody patří zdravotní potíže, vlastnění psa nebo sociální fóbie. Kvůli těmto aspektům jsou lidé bez přístřeší odříznutí od pomocných institucí asi nejčastěji,“ vysvětluje Pavla Klečková. Projektu pomohlo i zapojení do akceleračního programu Impact First coworkingu Impact Hub, díky němuž autoři získali důležité kontakty a letos by se tak měla rozběhnout výroba ve velkém. Přístřešky Iglou tak poprvé poputují také do zahraničí.

iglou-kleckova-chilaud

Pavla Klečková a Mani Chilaud z Iglou

„Minulý týden jsme se vrátili z Francie, kde jsme jednali o podrobnostech. V plánu je vytvořit 300 až 600 kusů na příští zimu například pro Slovensko, Anglii nebo Belgii,“ prozrazuje Chilaud. Navíc první takové přístřešky, které jsou vyrobené z polyetylenové pěny a hliníkové folie a jsou nehořlavé a skládací, už vznikají i v Peru nebo Íránu. Návod na výrobní postup a instrukce k užití totiž autoři sdílí jako open source.

Výhoda Iglou je v tom, že jde o dočasné řešení, které je vhodné do jakéhokoliv terénu. Vždy na jaře ho tak mohou terénní pracovníci sbalit, vyčistit, vydezinfikovat a uloží ho na další zimu. Efekt je pro lidi bez domova zásadní, díky termální izolaci se totiž v Iglou drží teplo a uvnitř tak může být až o 18 stupňů tepleji než venku. V České republice žije bez střechy nad hlavou několik desítek tisíc lidí a Pavla Klečková proto má motivaci nadále projekt rozvíjet. Nově s kolegy připravují například verzi přístřešku pro páry.

iglou2

Nouzový přístřešek Iglou

Diskuze (0)

Novinka

Anonym