Slack vstupuje na burzu. Loni utržil stovky milionů dolarů a má přes 10 milionů aktivních uživatelů denně

slack-london-office

Foto: Slack

Kancelář Slacku v Londýně

0Zobrazit komentáře

Spekulovalo se o tom již nějakou dobu a nyní se vše pomalu stává skutečností. Letošní rok, bohatý na ohlášené vstupy známých firem na burzu, které umožní obchodování s jejich akciemi, se pomalu blíží do své poloviny a vedle přepravní služby Lyft, Uberu nebo Pinterestu vstup ohlašuje i známá komunikační platforma Slack. Právě původem sanfranciský startup, který vznikl teprve v roce 2014, vyplnil potřebné dokumenty a zažádal o listing.

Slack ovšem volí jinou cestu než například zmíněný Uber či Lyft – cestu, kterou se vydala například i hudební streamingová služba Spotify. Místo vydávání nových akcií a jejich prodeje zájemcům Slack vstoupí na burzu přímo a poskytne k veřejnému obchodování stávající akcie. Nabídnout má podle dostupného dokumentu, který dorazil na americkou Komisi pro cenné papíry a burzu (SEC) akcie v hodnotě 100 milionů dolarů.

Komunikační platformu tak nečeká žádné obrovské navýšení valuace, pouze se snaží usnadnit cestu investorům a stávajícím akcionářům k obchodování. Pozitivum to má především pro zaměstnance, kteří nyní získají možnost prodat část svého akciového portfolia. Slack je jedna z dalších novodobých technologických firem, která za sebou stále nemá žádný rozumný profit, vše dle svých slov investovala do rapidního růstu.

slack-apps-top2

Ten se konec konců vyplatil, jelikož ke konci loňského fiskálního roku (31. ledna 2019) měl Slack přes 10 milionů aktivních uživatelů denně, kteří jsou ve více než 630 tisíci organizacích. Z nich je více než 88 tisíc platících a 550 tisíc na bezplatném plánu. Téměř 600 firem navíc za Slack ročně utratí více než 100 tisíc dolarů – to jsou zároveň logicky nejdůležitější zákazníci a služba se na ně chce naplno zaměřit.

Slack dnes používají i obrovské firmy jako IBM, Airbnb, eBay nebo Pinterest. V loňském fiskálním roce služba utržila 400,6 milionu dolarů se ztrátou ve výši 138,9 milionu dolarů. O rok dříve zaznamenala ztrátu ve výši 140,1 milionu dolarů při tržbách 220,5 milionu dolarů. Největší část nákladů spolkne mimo zaměstnanců především marketing. Spoustu nových uživatelů ale služba získává díky přímým doporučením.

Rivian-R1S_3

Přečtěte si takéFord investuje půl miliardy dolarů do startupu Rivian. S konkurentem Tesly bude vyrábět elektromobilyFord investuje půl miliardy dolarů do startupu Rivian. S konkurentem Tesly bude vyrábět elektromobily

Mezi dalšími kroky firmy má být další expanze za hranice, rozšíření funkcí pro vývojáře a napojení nových služeb, stejně jako nové funkce pro velké organizace, jež využívají Slack často jako náhradu interních e-mailů. Potenciál trhu je navíc stále obrovský. Slack ho odhaduje na zhruba 28 miliard dolarů. Firma dosud získala na investicích 1,2 miliardy dolarů od prestižních fondů jako SoftBank, Google Ventures nebo Andreessen Horowitz, ale bude se muset hodně otáčet, aby stačila konkurenci.

microsoft-teams-nadella

Foto: Microsoft

Šéf Microsoftu Satya Nadella představuje Microsoft Teams

Na paty Slacku šlape Microsoft se svou službou Teams, která ke konci března překročila půl milionu aktivních zákazníků na poli firem. Využívá ho dokonce 91 firem z prestižního výběru Fortune 100, a to ve více než 44 jazycích a 181 zemích. Nutno dodat, že Microsoft své uživatele v ekosystému víceméně nutí k přechodu na Teams, jelikož postupně ruší nebo spojuje některé podobné služby. Navíc jde o robustnější a více korporátní nástroj, kdežto Slack se pořád snaží alespoň pro běžné firmy držet stejnou jednoduchost a funkce.

Rubriku Startupy podporujíjt-retina

CzechCrunch Jobs