Česká VR hra Beat Saber slaví první výročí. Jako dárek vydávají tvůrci jednu z raných verzí hry z roku 2016

Filip HouskaFilip Houska

beatgames
0Zobrazit komentáře

Dnes už lze s jistotou říct, že Beat Saber od československého tria Ján Ilavský, Jaroslav Beck, Vladimír Hrinčár patří mezi nejlepší a především nejúspěšnější hry s virtuální realitou na trhu. Unikátní koncept v podobě rozsekávání létajících předmětů do rytmu hudby přilákal takové množství hráčů, že se hra stala nejprodávanějším titulem na Steamu a následně vyhrála i anketu Česká hra roku. Nejen tyto úspěchy jsou o to víc fascinující, že se to studiu Beat Games povedlo za debutový rok, který byl nyní oficiálně zakončen.

Beat Saber včera oslavil své první výročí na trhu, když přesně na prvomájový den loňského roku vyšla vůbec první verze této hry na PC, ze které se následně vyklubal herní fenomén s tisíci denně aktivních hráčů. Ještě předtím, než se ucelená hra na PC vůbec oficiálně dostala, operovali tvůrci s celou řadou buildů, na nichž ladili různé detaily. A právě jeden z nich nyní míří zdarma i mezi veřejnost jakožto speciální dárek všem fanouškům a potenciálně i novým hráčům.

beatsaber

Jak píše Ján Ilavský na Twitteru, jedná se o build, který vznikl teprve měsíc poté, co se tvůrci k vývoji Beat Saberu vůbec odhodlali. Obsahuje pouze jednu základní úroveň a také jednu skladbu, kterou ještě tvořil samotný Ilavský. Dnes se už o hudební podklady stará Jaroslav Beck, CEO Beat Games. Vyšperkované tehdy nebylo ani herní rozhraní, jež působí poněkud „pracovně“, nicméně na hratelnosti to nijak ubírat nemá.

„Tohle je emotivní. Pár měsíců poté, co byl tento build vytvořen, jsem uviděl gameplay teaser, a v tom momentě jsem věděl, že pokud to (Beat Saber, pozn. red) posuneme správným směrem, můžeme změnit svět VR. Tak jsem napsal zprávu Jánu Ilavskému (Split82) a zbytek příběhu znáte,“ dodává Beck k výročí Beat Saberu na Twitteru.

Build pod názvem Beat Games Origins je nabízen zdarma ke stažení na webu BeatSaber.com.

Výroční dárek nedostali pouze fanoušci

Jistým způsobem byla za své první výročí odměněna i samotná hra, respektive studio Beat Games. V rámci významné konference F8, na které největší sociální síť světa Facebook každoročně představuje své novinky, se totiž přímo na pódiu před zaplněným sálem a miliony sledujících na internetu promítalo demo Beat Saberu pro Oculus Quest, další VR headset, který bude hru podporovat. Role takzvaného early-adoptera se navíc ujal legendární programátor John Carmack, který se podílel na kultovních titulech jako Doom, Quake nebo Wolfenstein 3D.

beat-saber-carmack-F8

Beat Saber na konferenci F8 od Facebooku

Foto: Beat Games

Diskuze (0)

Novinka

Anonym