Izraelci mění plány na dobývání vesmíru. Na Měsíc se nakonec podruhé nevydají

spaceil-spacecraft-moon

Měsíční sonda Berešit od SpaceIL

Foto: SpaceIL

V polovině dubna skončilo neúspěchem snažení izraelských vesmírných badatelů ze společnosti SpaceIL. Jejich sonda Berešit, která měla přistát na Měsíci, se roztříštila pro přistání o jeho povrch, avšak prakticky ihned poté SpaceIL vyhlásilo, že se na Měsíc vrátí. Nyní ale otáčí a chystá se soustředit na jiné cíle.

Bez dalších podrobností to uvedla na Twitteru. „Tentokrát nepoletíme na Měsíc. Cesta Berešitu na Měsíc byla už tak považována za úspěšnou a přelomovou misi. Pro Berešit 2.0. tak budeme hledat jiný významný cíl,“ říká tweet. Zatím tak není jasné, čemu se SpaceIL bude věnovat dále.

Berešit měla být první izraelskou sondou na povrchu Měsíce. Kdyby se jí přistání podařilo, Izraelci by se zařadili mezi exkluzivní klub čítající tři národy, které již na měsíci se sondou přistály: Rusko, Čína a USA. Proč sonda při přistání selhala, stále není jasné. Jisté však je, že sondu před přistáním trápil vypadávající signál z řídicího střediska.

Redaktor CzechCrunch, student politologie a mediálních studií na FSS MU. Píše texty o vesmíru, sociálních sítích a technologiích.

CC25

CzechCrunch News

Nenechte si utéct zásadní zprávy

Přihlaste se k pravidelnému odběru novinek ze světa byznysu a startupů.