Japonci vyvinuli mechanický ocas. Vylepšuje fyzické schopnosti člověka a pomáhá při poruchách rovnováhy

ocas-arque

Foto: SIGGRAPH

Mechanický ocas Arque během vychýlení nositele z rovnováhy

0Zobrazit komentáře

Ani člověk, ani stroj, tato představa fascinuje autory sci-fi románů, komiksů a později také filmaře od druhé poloviny minulého století. Vzpomeňme na všechny Robocopy nebo Terminátory. Tyto sci-fi fantazie však dnes začínají nabírat mnohem reálnější obrysy, kdy k sobě technika a lidský organismus začínají mít stále blíž a blíž.

Pojem kyborg se objevil v roce 1960 a o 44 let později, tedy v roce 2004, získal Neil Harbisson titul oficiálně prvního kyborga na Zemi. Tento umělec si nechal propojit lebku s anténou, která mu do hlavy pomocí vibrací odesílá nejrůznější informace z okolí. Například mu skrze ně umožňuje vnímat barvy, a to i ty pro lidské oko neviditelné, přijímat obrazy, hudbu nebo také telefonní hovory.

Harbisson je v tomto směru průkopníkem, ovšem takovýchto kyborgů by mohlo časem přibývat. Ať už díky NFC čipům, které si někteří lidé nechávají implantovat pod kůži, nebo díky novému projektu Elona Muska, jenž chce pomocí své společnosti Neuralink začít vytvářet elektronické mozkové implantáty, prostřednictvím kterých by mohl člověk ovládat elektronická zařízení.

neil-harbisson

Foto: TED

Neil Harbisson, první lidský kyborg

Zařízení, která se implantují přímo do lidského těla, však vyvolávají celou řadu otázek, a proto většina lidí zůstává věrna klasické nositelné elektronice, jako jsou chytré hodinky, náramky či různé přívěsky. V Japonsku však nyní představili trochu jinou nositelnou technologii, která i přesto, že se neimplantuje přímo do těla, dodává svému majiteli vzhled kyborga.

Jedná se o umělý ocas Arque, představený během konference SIGGRAPH 2019, zaměřené na nové technologie, hry a grafiku. Při jeho konstrukci hledali vědci z japonské univerzity Keio v Tokiu inspiraci u primátů. Ti využívají svůj ocas pro co nejefektivnější vyrovnávání a posuny těžiště těla při pohybu v korunách stromů. A přesně tyto schopnosti by měl ocas zlepšovat i u lidského těla.

Ocas, který není na parádu

Zařízení je tvořeno vícenásobnými zámkovými obratli vyrobenými z plastu. Celá platforma je plně modulární, to znamená, že se její délka může přizpůsobovat velikosti těla nositele. Prozatím je její mechanismus poháněn stlačeným vzduchem z externího kompresoru, který smršťuje či roztahuje čtveřici umělých svalů. Vědci by však do budoucna chtěli přijít s jiným energetickým systémem.

Na trhu momentálně existuje několik společností, které vyrábějí protetické pohyblivé ocasy ovládané přes chytrý telefon. Tyto výrobky však slouží pouze jako módní doplněk a jsou velmi vyhledávané v cosplay komunitě. Ocas Arque je však myšlen jako zcela seriózní pomůcka pro zlepšování fyzických schopností lidského těla a ulehčování jeho běžných denních činností.

Díky tomu ostatně připomíná exoskelety, kterými některé společnosti vybavují své zaměstnance. Tyto přístroje jim pak pomáhají s držením těla při práci, popřípadě jim umožňují unést několikanásobně větší váhu.

spaceflow_ceo_lukas_balik

Přečtěte si takéČeské Spaceflow nabírá na digitalizaci budov 41 milionů korun. Investici vedou Credo Ventures, připojil se i UP21České Spaceflow nabírá na digitalizaci budov 41 milionů korun. Investici vedou Credo Ventures, připojil se i UP21

Arque, a z něj vycházející zařízení, by se časem mohly stát neocenitelnou pomůckou při výkonu nejrůznějších druhů zaměstnání, při sportovních aktivitách, nebo by mohly pomáhat lidem s poruchami rovnováhy, tedy osobám s určitým druhem onemocnění či lidem ve vysokém věku. Vědci pro ně navíc hledají možnost trochu jiného uplatnění, například v herním průmyslu, kde by se takový ocas mohl stát jedním z nástrojů virtuální reality, který by pomáhal měnit rovnováhu hráče při jeho průzkumu různých virtuálních světů.

Celý projekt je však zatím v procesu vývoje, a tak si na něj budeme muset počkat. Připravme se však na to, že podobných zařízení se bude objevovat stále více a že tělo a technika k sobě budou mít čím dál tím blíže.

Dva obří telefony Galaxy Note 10 a notebook, co vydrží 23 hodin. Samsung ukázal své podzimní zbraně

Ondřej HolzmanOndřej Holzman

samsung-galaxy-note10

Foto: Samsung

Samsung Galaxy Note 10 a Note 10+

0Zobrazit komentáře

Z dosavadní vlajkové lodě Samsungu mezi mobilními telefony jsou dva. Jihokorejský gigant představil zbrusu nové modely Galaxy Note 10 a Note 10+, které mají obří displeje a uspokojí ty skutečně nejnáročnější uživatele. Navíc to nebylo všechno, co měl v Samsungu v rukávu, a ukázal také velmi zajímavý notebook Galaxy Book S, kterým jde proti MacBooku Air.

Ostatně Apple, jakožto jeden z hlavních konkurentů Samsungu na poli mobilních telefonů, se bude mít co ohánět i právě se svým iPhonem. Samsung si záměrně vybral jinak obvykle na podobné novinky velmi slabý srpen, aby byl se svými nadupanými telefony na trhu dříve než právě jablečný konkurent. A s oběma modely Galaxy Note 10 opět posunul laťku o něco výš.

Přestože Note 10+ je novinkou, jde víceméně o přímého nástupce loňského Note 9. Má velký displej, vysoký výkon a stylus zvaný Pen S, který přináší větší variabilitu využití. Jeho AMOLED displej o velikosti 6,8 palce je vůbec největším, jaký kdy řada Note nabídla.

samsung-galaxy-note-s10

Foto: Samsung

Samsung Galaxy Note 10

Oproti předchozím letům však nyní Samsung nabízí i menší variantu, Note 10, která má 6,3palcový displej a chce oslovit nové uživatele. V menším těle nabídne podobně vysoký výkon i stylus jako v případě Note 10+, ale velikostí se přiblíží klasickému telefonu Galaxy S10. Designéři Samsungu zkrátka tuší, že ne všichni chtějí nosit v kapse tak velké zařízení.

Minimálně opticky ovšem oba vlajkové telefony z jihokorejských dílen vypadají opravdu obrovsky. Důvodem je především nekonečný displej, který tentokrát vede skutečně od okraje k okraji a nemá prakticky žádné rámečky. Přední fotoaparát je vyřešen „průstřelem“ v horní části uprostřed, přičemž Samsung se ho tentokrát ani nesnaží nijak zvlášť zakrýt. A je fakt, že na velkém displeji se černá tečka rychle ztratí. Pod displej se navíc vešla i čtečka otisku prstů.

samsung_galaxy_note10

Foto: Samsung

Samsung Galaxy Note S10

Obecně co se týče kvality zpracování celého produktu, patří oba modely Note 10 k tomu nejlepšímu, co dosud Samsung mezi chytrými telefony ukázal. Přestože se již někteří konkurenti (a i jiné jeho telefony) největším Notům přiblíží výkonnostně, hardwarově jim nejnovější vlajkové lodě Samsungu stále utíkají, což potvrzují i první ohlasy.

Pro náročné uživatele, kteří často využívají řadu Note jako pracovní nástroj, má Samsung opět doplněk v podobě pera S Pen. To je zabudováno přímo do těla telefonu, takže ho máte neustále při sobě, a nově přináší i gesta. Perem tak můžete nejen jezdit po displeji, ale také švihat vzduchem a ovládat příslušné aplikace. Jak bude tato funkce efektivně využitelná, se teprve ukáže.

Ninja – Competitor

Přečtěte si takéNinja táhne diváky na Mixer. Nejsledovanější streamer hry Fortnite získal po přestupu z Twitche už milion předplatitelůNinja táhne diváky na Mixer. Nejsledovanější streamer hry Fortnite získal po přestupu z Twitche už milion předplatitelů

Uvnitř obou strojů tepe výkonný procesor Snapdragon 855 a vedle rozlišení displeje a velikosti operační paměti pak už oba modely Note 10 logicky odlišuje hlavně velikost baterie. Kvůli ní prý Samsung také poprvé odstranil sluchátkový jack, aby mohl zvýšit výdrž. Stejnou výbavu jinak mají obě novinky i na zádech.

https://www.youtube.com/watch?v=CYA_XAMfRfo

V řadě pod sebou jsou Galaxy Note 10 i Note 10+ osazeny třemi čočkami. Základem je standardní 12Mpx fotoaparát doplněný o širokoúhlou čočku a dvojnásobný optický zoom. Řady vylepšení se navíc dočkalo i snímání videa a jeho úprava.

Do prodeje jdou oba nové modely už 23. srpna s tím, že cena za menší Galaxy Note 10 s kapacitou 256 GB začíná na 24 999 korunách. Nejlevnější Note 10+ se stejnou pamětí stojí o 4 tisíce více a s dvojnásobnou kapacitou pak 30 999 korun. Větší model má navíc možnost dalšího rozšíření pomocí SD karet.

Útok na MacBook Air

Přestože byly hlavní hvězdou večera jednoznačně nové telefony, přichystal si Samsung zajímavou novinku i v počítačích, kde tradičně tak silný není. Minimálně specifikacemi a svým vzhledem však jeho nový Galaxy Book S rozhodně zaujal.

Jedná se o ultralehký notebook poháněný procesorem Snapdragon 8cx od Qualcommu. A o tom to celé je. Na jedné straně totiž tento 7nm čip, který je postavený na architektuře ARM a navržený speciálně pro počítače, poskytne opravdu vysokou výdrž, ale zároveň mnohem menší výkon, než jsme obvykle u notebooků zvyklí. Bude tak velmi zajímavé sledovat, jak si Galaxy Book S povede v reálných testech.

samsung-galaxy-book-s_1

Foto: Samsung

Samsung Galaxy Book S

Oproti loňskému Galaxy Booku 2, který se mnohem více podobal konkurenčnímu Surface Pro od Microsoftu, má mít nový Book S o 40 procent vyšší výpočetní výkon, o 80 procent vyšší grafický výkon a především obří výdrž na baterku. Samsung tvrdí, že i s nepřetržitým přehráváním videa vydrží 23 hodin, ale v reálu bude tato hodnota s velkou pravděpodobností mnohem menší.

Do malého těla i díky úspornějšímu procesu Samsung nemusel zabudovávat žádný větráček a jeho letošní notebook mnohem více než zařízení od Microsoftu připomíná spíše MacBook Air od Applu.

apple-tim-cook-boxed

Přečtěte si takéTady jsou knihy, které doporučují ke čtení Tim Cook z Applu, Mark Zuckerberg z Facebooku nebo Bob Iger z DisneyTady jsou knihy, které doporučují ke čtení Tim Cook z Applu, Mark Zuckerberg z Facebooku nebo Bob Iger z Disney

Zda se mu ale bude moci skutečně postavit, rozhodne to, jestli se Samsungu konečně podařilo vytvořit dostatečně schopný počítač poháněný procesorem ARM, které se již několikrát od různých výrobců objevily, ale prozatím obvykle zklamaly.

https://www.youtube.com/watch?v=JiGkOVG73kc

Jinak ale sází Samsung na kompaktní tělo, které má 13,3palcový dotykový displej, a celý stroj váží necelý jeden kilogram. Jako bonus navíc pak Samsung nabízí konektivitu v podobě LTE, takže můžete být připojeni k internetu kdykoliv a kdekoliv, stejně jako u telefonu. Ostatně Samsung sám Galaxy Book S představoval jako laptop, který si toho od chytrých telefonů hodně bere.

O české dostupnosti nového notebooku zatím nejsou zprávy, ale do prodeje půjde Galaxy Book S v šedé a růžové barvě v září za 999 dolarů (23 tisíc korun).