Po boku spoluzakladatele Applu. Soběstačný dům vynesl českého inovátora do společnosti výjimečných osobností

pavel-podruh-jci3

Foto: ČSD

Pavel Podruh

0Zobrazit komentáře

Již téměř 40 let vybírá celosvětová organizace JCI výjimečné mladé osobnosti z celého světa, které svými aktivitami významně podporují myšlenku šetrnosti, sociální rovnosti a ekologie. Letos se na seznamu vybraných objevilo i české jméno, jelikož se do elitní společnosti dostal i tuzemský inovátor Pavel Podruh.

Organizace JCI (Junior Chamber international) sdružuje po celém světě více než 200 tisíc členů ze 124 zemí světa. Členové jsou zde sdružováni za účelem výměny zkušeností, networkingu a vzájemných obchodů. Mezi členy se v minulosti řadily takové osobnosti jako Bill Clinton, Al Gore, John F. Kenedy či Jacque Chirac. Tito výjimeční lidé pak každoročně nominují zajímavé osobnosti do výběru The Outstanding Young Person.

Ze všech nominovaných osob je následně vybrána šestice finalistů, kteří jsou pozváni do Japonska, kde po dobu jednoho týdne intenzivně přednášejí o svých projektech na univerzitách a konferencích a jsou poctěni oficiální audienci v císařském paláci. A právě do této úzké skupiny vybraných osob byl v letošním ročníku vybrán z několika tisíc nominovaných i Čech Pavel Podruh.

pavel-podruh-jci2

Foto: TOYP

Pavel Podruh během panelové diskuze na konferenci v japonské Osace

Podruh je autorem projektu soběstačného domu, na kterém začal spolu s dalšími třemi kolegy pracovat před třemi lety. Nyní celý projekt zahrnuje desítky spolupracujících firem a jednotlivců, kteří mají zájem na urychlení příchodu čistších technologií do běžného užívání.

Součástí projektu je i každoroční studentská architektonická soutěž zaměřující se na nejrůznější podoby energetické soběstačnosti a samovýroby. Český soběstačný dům navíc nabízí veškeré takto vzniklé technologické dokumentace volně ke stažení.

„Pavla Podruha jsem nominoval kvůli téměř vizionářskému přístupu k otevřenému sdílení informací a know-how s veřejností v rámci jeho projektu Český soběstačný dům. Jsem rád, že ze všech navržených mladých inovátorů, podnikatelů a společenských lídrů z celého světa japonská JCI vybrala zrovna jeho,“ řekl k úspěchu Miroslav Rys, ředitel jihočeské pobočky JCI.

pavel-podruh-jci4

Foto: ČSD

Vizualizace dvojice domů vzniklých v rámci Českého soběstačného domu, která bude v nejbližší době realizována

První hmatatelné výsledky Podruhova projektu, který se obešel zcela bez dotací, by se měly dostavit ještě v tomto roce, kdy budou postaveny první z navržených domů. Podruh navíc slaví úspěchy i se svým dalším projektem, kterým je decentralizovaný bateriový produkt pro domácnosti jménem iBatt. A v současné době navíc chystá projekt zelené čtvrti v blízkosti Plzně.

„Když už mne vybrali, pojal jsem to jako příležitost zkusit zažehnout možnost replikace našeho projektu a baterky nabídnout i jinde ve světě. Těch kontaktů jsem tam nabral obrovské množství. Těším se, co přijde dál, třeba to bude Japonský soběstačný dům,“ popsal Podruh svou zkušenost z Japonska.

gtee-2

Přečtěte si takéNová éra sportovního oblečení. Mladí Češi navrhli revoluční triko z grafenu, které přežije extrémní podmínkyNová éra sportovního oblečení. Mladí Češi navrhli revoluční triko z grafenu, které přežije extrémní podmínky

Přítomnost v šestičlenném výběru The Outstanding Young Person je pro Pavla Podruha velkou ctí, které se dočkal například i Steve Wozniak. Spoluzakladatel společnosti Apple, který spolu se Stevem Jobsem pomohl měnit počítačový svět, se probojoval do elitního výběru v roce 1985 a je dalším důkazem toho, že ocenění je udělováno skutečně výjimečným osobnostem.

pavel-podruh-jci1

Foto: TOYP

Pavel Podruh (druhý zprava) s ostatními členy vybrané šestice

I přesto, že se objevuje informace o tom, že je Podruh prvním takto oceněným Čechem, po našem pátrání jsme zjistili, že se o prvního Čecha nejedná. V roce 1990 se do šestice vyznamenaných dostal také Tomáš Fabrika, osoba spojená s cestovní kanceláří Inex.

Mimo Podruha tvoří letošní elitní šestku také Nuttanai Anuntarumporn z Thajska za financování a vybudování internetové infrastruktury v odlehlých částech své země či Brighton Kaoma ze Zambie, který vysílá dětské podcasty a provozuje rádia v 7 zemích Afriky. Dále Tatsiana Zaretskaya z Estonska se svým startupem zefektivňujícím využití elektrické energie ve vertikálních farmách a výběr uzavírá Bridget Williamsová z Nového Zélandu a Agustin Ramliová z Indonésie, které jsou autorkami charitativních projektů, jež pomáhají tisícům dětí po celém světě.

CzechCrunch Jobs