Papež František varoval před nebezpečím umělé inteligence. Mohla by vést k úpadku společnosti, míní
Od doby, co se do čela všech katolíků postavil papež František, zaznívají z Vatikánu výroky, které by mnozí přisuzovali spíše předsedům vlád, prezidentům nebo akademikům. Poté, co se první papež pocházející z amerického kontinentu, konkrétně z Buenos Aires, hojně vyjadřoval k válkám, klimatické krizi, nebo amazonským požárům, se pustil i do tématu umělé inteligence. Uprostřed Říma se k etickým aspektům technologií konala dokonce třídenní konference.
Jak reportovala agentura Reuters, kromě umělé inteligence zaznívaly i pojmy jako blockchain, hate speech nebo kyberšpionáž. I po stránce účastníků papežská konference rozhodně nestrádala – přiletěli na ní například Mitchell Bakerová, šéfka prohlížeče Mozilla, nebo Gavin Corn, šéf divize digitálního práva ve Facebooku.
Dále byli přítomní laureáti Nobelových cen, katoličtí etikové, internetoví podnikatelé i investoři, a tak není překvapením, že se o technologiích hovořilo spíše v celospolečenském rámci. „Pokud by se takzvaný technologický pokrok lidstva stal nepřítelem všeobecného blaha, tak by to vedlo k úpadku ve formě barbarství, kde by vládl zákon nejsilnějšího,“ prohlásil papež František během konference.
Dvaaosmdesátiletý František, který na střední škole studoval chemii, varoval před nebezpečím umělé inteligence v tom, že by mohla šířit tendenční názory a nepravdivé údaje, což by mohlo ovlivnit veřejnou debatu a dokonce i manipulovat názory milionů lidí, a to až do stavu, kdy byly v ohrožení samotné instituce, jež dnes ve společnosti zaručují mírové soužití.
Dále papež apeloval na diskuzi, která je podle něj o tématech, jako je umělá inteligence, potřeba víc než kdykoliv dříve. „Tyto úžasné pokroky v oblasti technologií, zejména ty v oblasti umělé inteligence, vznášejí významné implikace na všechny oblasti lidského života,“ upozornil František.
Zmínil se ale i o tématech, která jsou těžko uchopitelná také pro mnohé firmy, když řekl, že technologie musí mít v sobě zabudované jak teoretické, tak zcela praktické morální principy. Právě etika, například umělé inteligence, je aktuálně na technickém poli významným tématem.
Moderní papež
Jedná se tak o další společenský problém, k němuž se papež František vyjádřil. Naposledy se tak stalo například v případě ničivých požárů amazonských pralesů. „Modleme se, aby mohly být za pomoci všech brzy uhašeny,“ řekl František v srpnu.
Ve svých týdenních zdravicích na Svatopetrském náměstí často volá po vyřešení světových konfliktů, je vstřícný i k LGBTQ komunitě a jakožto první papež v historii oficiálně navštívil muslimskou zemi – Spojené arabské emiráty.
Hlava katolické církve ale zdaleka není k technologiím vyhraněná. Jakožto první papež má například funkční profil na Instagramu.