Do Česka přichází dravý fintech z Nigérie. Lidya chce firmám, které neuspějí v bankách, propůjčovat 5 miliard korun
Tunde Kehinde, spoluzakladatel a co-CEO startupu Lidya
Libor Vaníček strávil dvacet let ve skupině ING, kde pod ležícím lvem řadu let vedl divizi osobních financí. V létě se rozhodl z korporátního světa odejít a přijal nabídku vést v Česku z pozice ředitele fintechový startup Lidya, který má stejně jako ING v logu lva. Avšak stojícího a teď je Vaníčkovým úkolem, aby Lidya na nohách stála opravdu pevně.
Lidya je americký fintech, který byl založen před třemi lety s jasným cílem – poskytovat financování firmám nebo živnostníkům, kteří na něj nedosáhnou v bankách. Do Česka vstupuje s velkou ambicí, do pěti let plánuje profinancovat úvěry za 200 milionů eur, tedy více než pět miliard korun. Klíčové je zároveň to, že celý proces má být co nejjednodušší i z pohledu klientů, tedy online, bez nutného zajištění či zdlouhavého dokladování a do 24 hodin.
U zrodu Lidye stáli úspěšní internetoví podnikatelé Tunde Kehinde a Ercin Eksin, kteří vystudovali univerzity ve Spojených státech a později se podíleli na vzniku a vzestupu největší africké e-commerce platformy Jumia Group, kde se seznámili. Z ní odešli poté, co se z ní stal jednorožec s valuací vyšší než jedna miliarda dolarů, a pustili se do budování dalšího úspěšného byznysu, e-commerce zásilkovny Africa Courier Express.
V roce 2016 však našli další díru na trhu. Zejména malým a středním podnikům často chybí peníze na provoz a kvůli jejich velikosti nebo neschopnosti poskytnout zástavu tradiční banky tenhle segment financovat nechtějí. Tak vznikl nápad založit Lidyi. A i když má oficiální sídlo v New Yorku, první trh, který se rozhodli dobýt, byla největší africká ekonomika – Nigérie.
Stejný čas jako v Nigérii
Během tří let působení na tamním trhu se ze startupu stal jeden z nejvýznamnějších poskytovatelů půjček svého segmentu. Počet poskytnutých půjček přesáhl již 10 tisíc a jen za letošní rok překročí objem vydaných úvěrů hranici tři čtvrtě miliardy korun. Byznysu proto věří i investoři. Celkově byla Lidye zafinancována už deseti miliony dolarů a mezi zapojenými fondy je například i Omidyar Network zakladatele eBaye Pierre Omidyare.
Získaný kapitál Lidye využívá zejména na zahraniční expanzi. Letos tak svoji centrálu přesunula do Spojených států a vedle České republiky aktuálně vstupuje i do Polska, přičemž další tři nebo čtyři země by měly následovat v příštím roce. Mezinárodní přesah doplňuje také technologické a vývojové centrum v Portugalsku, které otevřela ještě před dvěma lety.
Výběr Česka a Polska na expanzi z nigerijského trhu nebyl náhodný. Jedním z rozhodujících faktorů byla například stejná časová zóna, která tak mezinárodnímu týmu umožní jednodušší organizaci práce. Nejdůležitějším faktorem ovšem byl nedostatek financí na rozvoj malých a středních firem.
Podle zprávy International Finance Corporation patřící do skupiny Světové banky v České republice představuje rozdíl mezi identifikovanou potřebou a reálně získanými zdroji téměř 80 miliard dolarů, tedy přes 1,8 bilionu korun.
„Přinášíme řešení, které tuto disproporci zmenší. Mezi firmami dané velikosti je velké množství těch zdravých a perspektivních, které ale z různých důvodů nedosáhnou na bankovní úvěry. Na rozdíl od mnohých bank se na tento segment specializujeme a umíme jej efektivně obsloužit,“ vysvětluje motivaci pro vstup na český trh spoluzakladatel společnosti Lidya Ercin Eksin.
„Vedle tržního potenciálu hrálo v našem rozhodování roli i to, že Česká republika patří mezi stabilní země s nadprůměrným ekonomickým růstem a že je tu již velmi slušně rozvinuta digitální ekonomika,“ doplňuje Eksin.
Productboard shání posily na následujících pozicích
Více na CzechCrunch JobsV Česku se tak Lidya zaměří na poskytování krátkodobého provozního financování bez požadavku zástavy. Mezi očekávané klienty po spuštění platformy, která začne v pilotním provozu fungovat do konce listopadu, tak budou patřit maloobchodníci, e-shopy, restaurace či hotely, ale také technologické a mediální firmy.
„Obecně jde o živnostníky a firmy, kteří mají zavedený byznys, ale pro tradiční banky jsou příliš malí, atypičtí nebo podnikají v oborech, které banky považují za příliš rizikové,“ upřesňuje Libor Vaníček s tím, že minimální výše úvěru je 50 tisíc korun a horní limit omezený není, závisí spíš na možnostech dané firmy. Ty se budou posuzovat hlavně na základě veřejně dostupných údajů o jednotlivých firmách.
Jediné, co musí daný klient Lidyi doložit, je transakční historie za poslední tři měsíce fungování. Algoritmus startupu pak na základě více než stovky ukazatelů vyhodnotí rizikovost a do jednoho dne se klient dozví, jestli byl úvěr schválen, popřípadě v jaké výši. Úroky by se měly pohybovat na úrovni 2 až 3,5 procenta měsíčně.
V případě kladného vyřízení jsou peníze k dispozici ihned – bez nutnosti ručení majetkem či další zbytečnou administrativou. I samotná smlouva o půjčení má jen 1,5 stránky a neobsahuje žádné skryté a zdlouhavé dodatky.
„Našim cílem je na českém trhu v horizontu pěti let půjčit 200 milionů eur. Samozřejmě jednotlivé roky nerozdělíme jednoduchou pětinou, během prvního roku plného provozu očekáváme deset až dvacet milionů eur, což znamená tisíc až dvě tisíc poskytnutých úvěrů,“ dodává Vaníček plány na příští rok.