Juventus bude kopat i v esportu. Profesionální herní tým slavného italského klubu představil Pavel Nedvěd
Profesionálním herním světem tento týden otřásla dánská skupina Astralis, která má pod sebou hned několik úspěšných esportových týmů a rozhodla se vstoupit na burzu. Jde totiž o vůbec první společnost, která své akcie začala nabízet veřejně, a přitom je primárně propojena s esporty.
Na kodaňském Nasdaqu Astralis získal valuaci kolem půl miliardy dánských korun (1,7 miliardy českých korun) a zájem desítek velkých investorů, kteří přislíbili ještě před startem obchodování podstatné prostředky. A nyní se s Astralisem propojuje výrazný hráč ze světa tradičních sportů.
Jde o známý fotbalový klub Juventus, ve kterém působí jako viceprezident bývalý český fotbalista Pavel Nedvěd. Právě držitel Zlatého míče pro nejlepšího fotbalistu Evropy z roku 2003 se objevil po boku tří nových tváří, které zformují esportový tým ve fotbalovém simulátoru Pro Evolution Soccer (PES) a zúčastní se už v příštím týdnu prvního velkého mezinárodního turnaje eFootball.Pro, jenž otevře své brány v Barceloně.
Vedle Juventusu se turnaje zúčastní také esportové kluby anglických Manchesteru United a Arsenalu nebo německého Bayernu Mnichov a chybět nebude ani domácí Barcelona. Skupina Astralis pak bude mít nad italským esportovým týmem, jehož součástí jsou Ettore Giannuzzi, Luca Tubelli a Renzo Lodeserto, především operativní kontrolu.
„Vstup do světa esportu nám dává nejen příležitost zasáhnout nové široké publikum, ale také ukázat, že si Juventus uvědomuje evoluci na poli zábavy a zájmu veřejnosti,“ říká zástupce Juventusu Giorgio Ricci a zároveň zmiňuje, že mimo výše zmíněné ligy, která bude od prosince trvat až do poloviny dubna příštího roku, se Juventus zúčastní také dalších turnajů v elektronických sportech, včetně soutěže eSerie A TIM, která vzniká po boku slavnější fotbalové Serie A.
MEWS shání posily na následujících pozicích
Více na CzechCrunch JobsOchota nejznámějších fotbalových týmů vstoupit do zcela nového odvětví je znakem toho, že už nelze brát esport jako nějakou postranní zábavu, ale o novodobý fenomén, který sledují po celém světě stovky milionů diváků a který dokáže vyprodat stadiony podobně, jako to dokáží tradiční sporty. A i v esportu se točí stále větší množství peněz, protože do něj vstupuje více a více firem.
V Česku se investicím do esportu v poslední době věnuje Petr Andrýsek nebo jeden z nejbohatších Čechů Daniel Křetínský a vlastní turnaj pořádal Jirka Král. Podobně jako Juventus zakládají vlastní esportové týmy i největší tuzemské fotbalové kluby, mezi kterými nechybí například Sparta, kterou vlastní zmíněný Daniel Křetínský.
„Astralis je pionýrem esportu a náš přístup k optimalizaci výkonu na všech úrovních ovlivnil celé odvětví. Už jsme dokázali předvést výsledky na dlouhodobé úrovni a je přirozeným vývojem, že se chceme pouštět i do byznysových spoluprací, jako je ta s Juventusem,“ doplňuje co-CEO Astralisu Anders Hørsholt.
Důkazem úspěchu na tomto poli může být i známý streamer Tyler „Ninja“ Blevins, který ve svých 28 letech vydělává na esportu miliony až desítky milionů dolarů ročně a spolupracuje s předními značkami včetně Red Bullu nebo Adidasu. Byť nehraje přímo fotbal, ale Fortnite, princip celého byznysu je v základu podobný. Vedle samotných turnajů totiž hráči mohou využívat právě streaming a spolupráci se značkami, které do fenoménu vnáší čím dál více prostředků.
Trh s esportem dosáhl v minulém roce zhruba 865 milionů dolarů a podle dosavadního vývoje se zdá, že by do dvou let mohl narůst až na 1,8 miliardy dolarů.