Microsoft koupil před lety Wunderlist za více než 100 milionů dolarů. Příští rok však oblíbený úkolovník uzavře

Michal PtáčekMichal Ptáček

wunderlist-apps

Foto: Wunderlist

Populární úkolovník Wunderlist zatím stále funguje na všech platformách

0Zobrazit komentáře

Ačkoliv už jsou tomu více než čtyři roky, co oblíbená aplikace na správu úkolů Wunderlist zamířila za nižší stovky milionů dolarů do rukou technologického giganta Microsoft, stále se mezi uživateli těší obrovské oblibě. A právě pro ně nebude následující zpráva příliš pozitivní.

Microsoft sice už v roce 2017 ohlásil, že Wunderlist postupem času nahradí svým vlastním řešením, úkolovníkem Microsoft To-Do, avšak nástroj od původně berlínského startupu 6Wunderkinder udržoval díky pravidelným aktualizacím funkční i na moderních počítačích a posledních aktualizacích operačních systémů ještě dlouho po jeho akvizici. Dokonce na něm pracovala i nadále část původního týmu.

Dlouholetí uživatelé tak Wunderlist mohli bez komplikací a jakýchkoliv omezení používat i nadále a čekalo se jen na to, jak Microsoft s touto situací naloží a zda například Wunderlist nebude fungovat s hlavním úkolovníkem Microsoftu paralelně i nadále. Z centrály společnosti v americkém Redmondu nyní ovšem dorazila definitivní zpráva, která veškeré naděje spokojených uživatelů zašlapala do země.

microsoft-to-do

Foto: Microsoft

Nová podoba aplikace Microsoft To-Do

Microsoft oznámil, že k 6. květnu příštího roku dojde ke kompletnímu uzavření služby. V praxi to znamená, že Wunderlist, který si jen na mobilních zařízeních nainstalovalo přes 26 milionů uživatelů, přestane být vývojáři aktualizován a aplikace zároveň přestane synchronizovat jednotlivé úkoly napříč zařízeními, čímž se stane pro mnoho uživatelů v podstatě nepoužitelnou.

Motivace Microsoftu je v tomto směru zřejmá. Americký gigant chce, aby uživatelé Wunderlistu přešli právě na jeho řešení Microsoft To-Do, a pro tento případ jim nabízí i bezproblémový přechod, kdy si jednoduše mohou všechny úkoly a seznamy importovat právě do nové aplikace. Ta po vzoru Wunderlistu a volání fanoušků implementovala i několik oblíbených funkcí jako podúkoly, hromadné složky, nahrávaní příloh nebo sdílení úkolů.

S otazníkem však je, zda toto vše bude stačit. Značná část uživatelů Wunderlistu totiž náhradu v podobě Microsoft To-Do dlouhá léta odmítá a je otázka, zda na ni nyní pod tíhou konce Wunderlistu skutečně přejdou, nebo raději zvolí alternativu. Microsoft se minimálně snažil v posledních letech své To-Do funkčně významně přiblížit, což potvrzuje i to, že na něm pracuje přímo berlínský tým, který vyvíjel Wunderlist. Některé uživatele to ale pravděpodobně stejně nepřesvědčí.

Ostatně původní tvůrce aplikace Christian Reber se nechal nedávno slyšet, že prodeje lituje a Wunderlist by od Microsoftu rád odkoupil zpět a pokračoval v jeho dalším rozvoji. K tomu ale podle všeho nedojde, a tak se dá spíše očekávat hromadný uživatelský úprk ke konkurenčním službám typu Todoist nebo Things.

microsoft-todo

Foto: Microsoft

Wunderlist bude od května příštího roku kompletně nahrazen aplikací Microsoft To-Do