Pokerový mistr Martin Kabrhel zakládá esportový tým. Vloží do něj desítky milionů a spoléhat bude i na datovou analytiku

Jiří SvobodaJiří Svoboda

entropiq1-min

Foto: Entropiq

Tým Entropiq pro hru PUBG

0Zobrazit komentáře

Česká scéna profesionálního hraní videoher získává postupně světové parametry a tak se také v tuzemsku častěji objevují projekty, které mají v oblasti esportů globální ambice. Jedním z nich je nová organizace Entropiq, za kterou stojí profesionální pokerový hráč Martin Kabrhel.

Sedmatřicetiletý Kabrhel patří do světové pokerové špičky a dle finančních výher je nejlepším českým hráčem vůbec. Dařilo se mu zejména v roce 2018, kdy na turnaji v Rozvadově získal v přepočtu 68 milionů korun.

Ve světovém poháru vyhrál celkem dvakrát, a protože je hlavně matematik, založil i analytickou firmu Ematiq. Ta se soustředí na implementaci složité matematiky a dat do sázení na esportová utkání. Sám Kabrhel tvrdí, že žádné množství selského rozumu nepřekoná rychlý výpočet.

entropiq2

Foto: Entropiq

Martin Kabrhel (vlevo) a hráči podepisující smlouvy s týmem Entropiq

Kabrhel věří, že esporty se jednou dostanou na olympiádu a tak vidí v tomto odvětví velkou příležitost „Esporty jsou dnes šestým až sedmým sportem z hlediska objemu sázek, do tří let mohou být klidně na druhém místě,“ vysvětluje pokerový mistr.

Díky znalosti trhu tak bylo založení vlastního esportového týmu další logický krok. Na první rok do něj Kabrhel investuje desítky milionů korun, zároveň ale přiznává, že je možné, že se peněz kvůli velkému růstu celého odvětví proinvestuje ještě více. „Nemáme to naprosto pevně ohraničené (…) ale rozhodně nechceme peníze zbytečně házet do kamen,“ říká Kabrhel.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Kabrhel se spojil i s Ondřejem Drebotou, který se posledních deset let staral o rozvoj online pokeru ve střední a východní Evropě a v Entropiqu zastává funkci výkonného ředitele.

 „Za posledních několik let se profesionální hraní her posunulo na neuvěřitelnou úroveň, kde ti nejlepší bojují před zaplněnými halami o miliony dolarů. Jsem rád, že ve spolupráci s Ematiqem můžeme našim hráčům poskytnout i služby profesionální datové analýzy,“ uvedl Drebota.

Česká herní špička

Entropiq má od nynějška tým pro hry PUBG, FIFA, Hearthstone a brzy přibude i tým pro DoTa 2. Právě reprezentant Entropiqu v Hearthstone, Oldřich „Faeli“ Mahdal, je už teď v americkém Texasu, kde se chystá na mezinárodní turnaj a může vyhrát až půl milionů dolarů. Ostatně, na světové turnaje se chce Entropiq soustředit především.

Mezi hráči také nejsou žádní zelenáči. Mahdal je úřadující mistr ČR v Hearthstone a stejný titul drží i tým PUBG ve složení Dominik „Hawki“ Gryga, Vojtěch „Double“ Ptáček, Filip „RedgieBeardo“ Tutko a Luboš „Kejdoran“ Mráček. Ve FIFĚ je doplní Štěpán „RIIJK“ Sobocki a Patrik „Huhnak“ Hornák. První zmiňovaný mimo jiné hájil i barvy pražské Slávie.

O velikosti  projektu svědčí také fakt, že celý realizační tým mimo hráčů čítá 25 lidí. Sám Martin Kabrhel se věnuje datové analytice, v týmu jsou ale i reportéři, trenéři, technici či mentální kouč.

Součástí angažmá bude i kompletní zázemí a tak si již brzy budou moci hráči Entropiqu užívat velký hub pro své potřeby, jako je to běžné například ve velkých herních týmech v zahraničí.

entropiq3

Úřadující mistr ČR v Hearthstone Oldřich „Faeli“ Mahdal nově hájí barvy Entropiq

„Rádi bychom měli všechny naše hráče co nejdříve ve fázi, aby se mohli plně soustředit na zlepšování svých výkonů. K tomu by měli dopomoct i zahraniční trenéři a proto právě dolaďujeme jednu velmi zajímavou spolupráci s trenérem z Kanady. Ten by měl s týmem začít fungovat již od příštího týdne,“ říká Drebota.

Podobně ambiciózní projekt podpořil před časem také podnikatel Petr Andrýsek, původně zakladatel agentury Socialsharks. Několik milionů korun investoval do týmu Brute, který soutěží zejména v Counter-Strike: Global Offensive a chce s ním dobýt zejména evropskou scénu. I tým Brute si nově bude moci užívat komplexního realizačního týmu, který čítá i psychologa nebo fitness trenéra.

Konec jízdy koloběžek na chodnících? Lime testuje technologii, která problém detekuje a jezdce na něj upozorní

lime-kolobezky-praha

Foto: Lime

Elektrické koloběžky Lime v Praze

0Zobrazit komentáře

Ať už zavítáte do jakéhokoliv většího či turisticky atraktivního města, můžete se vsadit, že zde dříve či později mimo množství turistů narazíte také na koloběžky. Takové koloběžky najdete i v našich městech, kterým se bohužel nevyhýbá hned několik problémů, včetně lidí jezdících s koloběžkami po chodníku. S tímto problémem se chce nyní vypořádat startup Lime, který vyvinul sofistikovaný algoritmus schopný rozpoznat, jede-li koloběžka tam, kde by neměla.

Jezdci na koloběžkách pohybující se na chodnících představují riziko pro ostatní chodce, i sami pro sebe. Nejenže se s hustotou pěších osob navyšuje riziko srážky, ale zároveň nejsou chodníky přizpůsobeny k tomu, aby po nich koloběžky jezdily, což se negativně podepisuje na samotné koloběžce, jízdním komfortu i její ovladatelnosti.

Na tento problém si chce americký startup, který byl u nás vůbec prvním, co začal tento typ sdílené mobility před rokem a půl nabízet i v Praze, posvítit. Lime zde nedávno spustil výhodnější předplatné svých služeb a zároveň se snaží integrovat do systému Lítačka. A pokud vše půjde hladce, brzy by mohl do Prahy přinést i další novinku, která má potenciál omezit počet neukázněných uživatelů koloběžek na chodnících.

ondrej-siroky-lime

Foto: Lime

Ondřej Široký, provozní ředitel Lime v Česku

Lime začal testovat funkci detekce jízdy po chodníku v kalifornském San José. Celý systém pracuje na základě vyhodnocování informací o rychlosti jízdy a dat z akcelerometru. Na základě zjištěných vibrací a rychlostních dat je poté možné vyhodnotit, na jakém povrchu, a tedy i jakém typu komunikace byla jízda uskutečněna.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

„Funkci detekce chodníku jsme začali vyvíjet již více než před rokem a je součástí našeho závazku zajistit maximální bezpečí pro komunitu obyvatel měst. Víme, že mikromobilita může uspět jen v případě, že se jezdci i chodci a všichni ostatní účastníci silničního provozu budou cítit bezpečně. Proto v Limu pracujeme na tom, abychom úroveň bezpečnosti neustále zvyšovali, a to pro všechny,“ vysvětlil Nick Shapiro, který má v Limu na starosti otázky bezpečnosti.

Technologie rozpoznávání podkladu je postavena na umělé inteligenci, která dokáže až s 95% úspěšností odhalit, zda koloběžka jela po chodníku místo po silnici. Pokud algoritmus skutečně dojde k závěru, že uživatel nedbal bezpečnostních pokynů a vydal se s koloběžkou na slalom mezi chodci, kde strávil více než polovinu ze své jízdy, je na tento fakt upozorněn notifikací z telefonu. Spolu s pokáráním je zároveň vyzván, aby se příště choval ohleduplněji a nevystavoval sebe a své okolí zbytečnému riziku.

lime3

Foto: Lime

Prostředí aplikace s upozorněním na jízdu po chodníku a grafikou označující úsek, kde k pochybení došlo

Nová funkce však nebude sloužit jen jako nadávající hlídač. Lime by skrze ni chtěl časem uživatelům nabízet možnost prohlédnout si vizualizace, kde se přestupku dopustili. Taková vizualizace by měla pomoci lépe pochopit pravidla užívání koloběžek a pomoci vyvarovat se chyb.

Pomoc bezpečnějším městům

K jízdě po chodníku totiž často dochází z prosté nevědomosti. Proto se Lime zároveň snaží o co nejefektivnější osvětu svých potenciálních uživatelů. V Praze běží dlouhodobá kampaň, v rámci které Lime spolupracuje s BESIPem a Policií ČR. Lime městu také pomáhá ve zdokonalování infrastruktury pro cyklisty sdílením dat o provozu koloběžek, a i zde by mohla nová funkce detekce jízdy po chodníku výrazně pomoci.

attentat-3

Přečtěte si takéUniverzita Karlova zakládá vlastní herní studio. Charles Games budou vyvíjet a prodávat vlastní počítačové hryUniverzita Karlova zakládá vlastní herní studio. Charles Games budou vyvíjet a prodávat vlastní počítačové hry

„Tato inovace nám umožní přetavit data, která získáme, v lepší pochopení toho, kde a proč lidé po chodnících jezdí. Jakmile tato data budeme mít k dispozici, můžeme je sdílet s městy, a ještě lépe s nimi pracovat na zlepšování infrastruktury. V Praze to může znamenat například položení pruhu hladší dlažby tam, kde kočičí hlavy neumožňují pohodlnou jízdu na kole ani koloběžce, nebo budování oddělených cyklopruhů pro bezpečný pohyb v provozu,“ komentuje inovaci český provozní manažer Limu, Ondřej Široký.

Vůbec poslední novinkou z dílny startupu Lime je pilotní projekt koloběžek s vyměnitelnou baterií. Takovou koloběžku nebude nutné neustále přesouvat z místa na místo kvůli dobíjení, ale technik pouze vymění u koloběžky baterie a koloběžka je opět okamžitě připravena k provozu. Tato novinka je však prozatím testována pouze v Paříži.

lime2

Foto: Lime

Model koloběžky Lime s vyměnitelnou baterií