Šéf Busyman.cz: Pozornost si zaslouží vedle velkých investic i začínající startupy. Loni přes naši platformu získaly 50 milionů

Filip MajorFilip Major

filipmajor

Foto: Busyman

Zakladatel a šéf Busyman.cz Filip Major

Vývoj na české startupové scéně ani během loňského roku rozhodně nepolevil. Došlo tak k celé řadě významných událostí – vzniku nových venture kapitálových fondů, velkých investičních kol i významným exitům. Právě o mnohamilionových úspěšných se mluví nejvíce a logicky získávají největší pozornost, ale než se taková událost stane, musí daný startup nejprve vyrůst.

Právě na podnikatelské projekty v raných fázích, tedy tzv. seedu či pre-seedu, se zaměřuje tuzemská investiční platforma Busyman.cz, která propojuje startupisty se soukromými investory, zpravidla těmi andělskými, jež chtějí své prostředky investovat do inovací. O tom, jak tento svět dnes v Česku vypadá, píše šéf Busyman.cz Filip Major.

***

Větší hráči a fondy se na poli venture kapitálu obecně od early stage startupů odklánějí směrem k pokročilejším a trhem prověřeným investičním příležitostem. Startupy v raném stadiu totiž přinášejí ještě vyšší rizikovost, management investic zabírá mnoho kapacit a zároveň není vůbec snadné se v tomto ohledu vůbec dostat ke kvalitnímu a prověřenému deal flow, ze kterého lze vybírat.

Early stage je však pořád tématem a velkou výzvou pro andělské investory, kteří se právě v této oblasti (často i hluboko pod hledáčkem většiny fondů) snaží najít dosud neobjevenou budoucí „perlu“ a jsou ochotni do ní vložit nemalou část svého osobního majetku, ale také sebe sama – svůj čas, know-how a nabyté zkušenosti ze své zpravidla úspěšné kariéry či podnikání.

Právě v této fázi se setkává nejextrémnější riziko s potenciálem nejvyššího možného zhodnocení. Stačí si připomenout asi nejvíce zmiňované andělské zhodnocení v Česku v rámci investice do Kiwi.com, do kterého loni za miliardy korun vstoupil americký investor. I tato událost samozřejmě povzbudila mnoho nových zájemců, kteří se zapojili do současné andělské scény.

V Busyman.cz, kde startupy propojujeme s chytrými penězi právě od andělských investorů, letos oslavujeme deset let od svého vzniku. Během loňského roku jsme přitom realizovali rekordních osmnáct andělských investičních kol a v rámci nich jsme podpořili třináct startupů v celkovém objemu kolem 50 milionů korun. Pojďme si některé z nich představit a podívat se na to, jak začínající projekty mohou vypadat.

Futurento – Více než únikovka

Futurento kombinuje prvky únikové hry, bludiště nebo laser game na obrovském prostoru bývalých hal ČKD v pražských Vysočanech o velikosti 2 000 metrů čtverečních. Tématem je apokalypsa v roce 2088 a pro dosažení co nejrealističtějších vjemů a zážitků využívá toho nejlepšího ze světových her na bázi nejnovější technologie.

futurentox

Zábavní centrum Futurento uprostřed jedné z her

Uget – Automatizace nákupních procesů v gastronomii

Uget dává gastronomickým provozům možnost nejen plně automatizovat proces nákupu surovin od svých dodavatelů, ale především přináší komplexní přehled o trhu a jeho příležitostech. To vše je založeno na chytrých algoritmech, které pomáhají svým klientům nacházet nejvhodnější řešení a zároveň vytváří zcela nový standard komunikace a obchodního vztahu.

Princezna zakletá v čase

Jde o první českou fantasy pohádku, která bude zároveň uvedena již v březnu tohoto roku do našich kin. Režisérem je Petr Kubík, který se již podílel na několika kultovních českých filmech a jeden z jeho prvotních počinů se mu dokonce podařilo exitovat kalifornskému studiu Lionsgate. V hlavních rolích můžete vidět Nataliu Germani, Elišku Křenkovou nebo Martina Dejdara.

iSmlouva – Digitalizace smluvních vztahů

Webová aplikace, díky které vytvoříte a uzavřete libovolnou smlouvu během pár minut. K tomu vyvážené a aktualizované smluvní vzory, chytré notifikace, pracovní workspaces s možností spolupráce při vytváření dokumentů, bezpečný elektronický podpis dle nařízení eIDAS a mnoho dalšího.

Fingood – Peer-to-business (P2B) investiční platforma

V roce 2019 proběhlo již čtvrté investiční kolo do tohoto fintechového startupu, který dává tradičním českým firmám možnost získat nezávislost na bankovních institucích a naopak drobným investorům tyto české firmy podporovat a zároveň si zhodnocovat své úspory v rozmezí šesti až deseti procent ročně. Nejúspěšnější firmy zde dokáží vybrat potřebné finance dokonce v horizontu pouhých několika hodin.

Sunflower-Trimmer – Profesionální český strojírenský produkt pro konopný průmysl

Tento unikátní produkt míří hned od svého vzniku rovnou na zahraniční trhy, kde společně s postupnou legalizací konopí zažívá závratný růst a úspěch. Dnes už jeho distribuce probíhá ve dvanácti státech, a to hned na několika desítkách výdejních míst. Jeho autor se zaměřil na nejpalčivější místo v rámci zpracování konopí, kterým je takzvaný trimming, neboli odlistění, které zabírá z celého procesu nejvíce času a musí se dělat převážně ručně. Díky tomuto produktu ho však lze již zcela automatizovat.

trimmer

Foto: Sunflower Trimmer

Automatický zastřihovač konopí od českých Sunflower Trimmer

Life is Porno – Art and streetwear

Originální oděvní brand zaměřený na specifickou subkulturu, za kterou stojí skupina umělců, kreativců a lidí z různých odvětví – od streetartu, fotografie, film přes skateporning, snowporning, wakeporning, biking nebo bboying až po tattoo art a hudbu.

Spendee – Správa osobních financí v mobilní aplikaci

Spendee patří mezi nejoblíbenější fintech aplikace na správu osobních a rodinných financí. Díky Spendee jednoduše zjistíte, kam plynou a odkud přicházejí vaše peníze. To vše díky přehledným interaktivním grafům a infografikám. Dnes má Spendee několik milionů stažení a pokrývá více než 170 zemí.

Levitate – Michelin shooting star restaurant

Levitate je unikátní moderní gastronomie v podání šéfkuchaře Christiana Chu, který ve své restauraci nedaleko Václavského náměstí vytváří neobyčejnou fúzi asijské a severské kuchyně, servírované na ušlechtilém dřevě či kamenech. Jde o skutečný gastronomický zážitek. Od počátku spuštění tohoto konceptu cílí pan Chu na jasný milník a tím je „ukořistění“ michelinské hvězdy.

Solubag – Netoxická náhrada nejen plastových tašek

Solubag je startup, který má sice kořeny v Jižní Americe, ale Evropa je pro něj aktuálně největší výzvou. A právě zde se jej zhostil zkušený podnikatel, který věří v budoucnost dané technologie a hodlá ji rozšířit plošně na evropský trh. Cíl je nemalý – zcela nahradit plastový odpad. Oč jde? Jde o patentovanou technologii, jejíž součástí je polyvinylalkohol, při jehož výrobě Solubag používá místo ropných složek přírodní plyny. Z toho důvodu vzniká ekologicky nezávadná látka, rozpustná ve vodě při 85 stupních Celsia.

solubag

Foto: Solubag

Ekologické tašky od českého startupu Solubag, které se dokáží samy rozpustit ve vodě

VeruApp – Automatizace v oblasti sociálních služeb

Jde o multiplatformní aplikaci zaměřující se na komplexní digitalizaci dat, automatizaci procesů a řízení pobytových a terénních pečovatelských služeb. Její funkce umožňují sociálním organizacím fungovat výrazně efektivněji, přenechat rutinní agendu softwaru a věnovat se tomu, co je skutečně podstatné.

Mynemo Report – Digitální prověření nemovitostí

Jeden z posledních realizovaných startupů roku 2019 se zabývá digitální prověrkou nemovitostí před jejich nákupem. Tato platforma je napojena na několik dostupných i nedostupných zdrojů klíčových informací, které by člověk zvažující nákup (ale i prodej) nemovitosti měl vědět, než se do čehokoliv pustí. Mynemo Report nejenže odhalí úskalí, která daná nemovitost skrývá, ale především umí svým klientům navrhnout i konkrétní opatření, jak vzniklé situace řešit. To vše srozumitelně a transparentně.

Přečtěte si takéIKEA chce změnit, jak lidé nakupují. Nová prodejna ve Vídni bude bez fasády i parkovacích místIKEA chce změnit, jak lidé nakupují. Nová prodejna ve Vídni bude bez fasády i parkovacích míst

Flo-in / Life Design ­– Koncept prevence proti syndromu vyhoření

Individuální coaching, zaměřený na umění vytvářet si jasné představy, kam směřuji a za čím jdu, s využitím svých silných stránek. Koncept Life Design je vytvořen dlouholetou praxí bývalého vrcholového manažera jedné z největších českých společností, který pro dosažení úspěchu obětoval úplně vše a téměř o vše také přišel. Aby se postavil zpět na nohy, dlouhá léta hledal řešení a následně vytvořil unikátní koncept, který má za cíl šířit dál.

Ne vše se vždy točí kolem velkých investičních kol a exitů

Seznam těchto startupů dokazuje, že ne vždy se vše točí jen kolem velkých investičních kol a exitů. I v Česku stále vznikají nové a nové projekty, které mají svůj význam a jejichž zakladatelé se nebojí vstoupit s inovativními řešeními do desetiletí zaběhnutých trhů a začít je měnit jako nikdy předtím.

Takoví lidé mají náš obdiv a jsme připraveni je dále podporovat. A to v dobách, kdy je to nejvíce zapotřebí – na jejich samotném začátku.

Rubriku Startupy podporujíjt-retina