Nesmrtelnost herců má novou podobu. Star Wars přivedly Carrie Fisherovou zpět k životu, Irčan omladil své postavy
Půl roku po natočení všech scén Star Wars: Poslední z Jediů následovala tragédie, představitelka princezny Leiy zemřela na zástavu srdce. Přesto se ve své životní roli, nejspíš naposledy, objevila ještě o tři roky později ve Star Wars: Vzestup Skywalkera. Není tomu dávno, co by něco podobného působilo naprosto uměle a hned několika filmům se to také vymstilo. Nyní však možná skutečně nastává éra, kdy smrt ani věk herce nemusí být překážkou.
V roce 2013 vyšel sci-fi film Futurologický kongres, který představil zvláštní budoucnost plně virtualizovaného herectví. Herečka Robin Wrightová se rozhodla konečně poddat naléhání filmového studia a za velké peníze prodat svůj dokonale fotorealistický digitální avatar pro téměř neomezené použití ve filmu.
Jen o pár let později by už podobný scénář ve skutečnosti čelil jen minimu technologických omezení. Způsobů, jak na plátně ztvárnit zesnulé nebo omlazené herce, přitom existuje hned několik.
V poměrně širokém rozsahu bylo možné jeden z nich vidět ve filmu Rychle a zběsile 7 z roku 2015, kde se dva roky po své smrti objevil herec Paul Walker, tedy pochopitelně jeho virtuální podoba. V tomto případě byla použita rozsáhlá knihovna záběrů Walkerovy tváře ze starších projektů, na jejichž základě byly vytvořena jeho realistická digitální podobizna.
Ještě o několik kroků dále podobnou techniku dotáhli tvůrci vizuálních efektů sci-fi Blade Runner 2049. V něm se ve své podobě z 80. let objevila postava herečky Sean Youngové, které je nyní 60 let. Tvůrci proto detailně analyzovali záběry herečky z prvního filmu, vytvořili detailní virtuální model hereččiny tváře a po tisících hodinách renderování byla výsledkem bizarní scéna, které pro neinformovaného diváka působila jako psychedelický výlet do minulosti.
Téměř nikdo totiž nebyl schopný poznat, že se filmařům nepodařilo sehnat dokonalé mladé dvojče původní herečky, ale vytvořili ji v počítači.