Zpátky k základům. WeWork má nového šéfa, který přichází ze světa realit a chce otevřít stovky coworkingů
Loňský rok se ve startupové komunitě z velké části točil kolem WeWorku, coworkingového startupu, který tak trochu překročil pole své působnosti a navíc nechal svého původního spoluzakladatele a šéfa drancovat základy rychle rostoucí firmy. Hodnota newyorského startupu, který vznikl nápadem pronajmout zbývající prostor kanceláří dalším podnikatelům, se ještě v první polovině loňského roku pohybovala na hranici 47 miliard dolarů.
Nevypadalo, že by mělo WeWork něco zastavit, ale nakonec to byl sám spoluzakladatel Adam Neumann, který mu pomohl dostat se téměř ke krachu. Vše se v druhé polovině roku 2019 točilo především kolem chystaného vstupu na burzu, kde chtěl WeWork nabrat další miliardy dolarů a stát se veřejně obchodovatelnou společností.
A taky se mu to málem povedlo, kdyby v dodaných dokumentech na americkou Komisi pro cenné papíry a burzu neuvedl na pravou míru, co vše stojí za budováním „coworkingového“ startupu a že vlastně v nejbližších letech není cílem vydělávat peníze.
WeWork má přitom obrovské závazky na poli dlouhodobých pronájmů a financování nemovitostí, ve kterých poté dále zřizuje samotné coworkingy. A tak do hry vstoupil největší investor startupu – japonský SoftBank – a WeWorku nabídl pomoc v celkové hodnotě 9,5 miliardy dolarů. Tou vyplatil největší dluhy, spoluzakladatele firmy Neumanna a také nasypal peníze do provozu a dalšího působení. Ke konci roku ještě startup získal 1,75 miliardy dolarů od skupiny bank.
V důsledku šetření nákladů se startup zbaví marketingové společnosti Conductor, coworkingové platformy Spacious i analytického startupu Teem, které za poslední roky koupil. Prodá podíl ve společnosti The Wing, uzavře na konci školního roku divizi WeGrow, která tvořila speciální soukromé školky pro bohatší zájemce, a také se nevyhnul masivnímu propouštění lidí (kolem 2 400 loni v listopadu).