Profese učitelů nikdy nebyla doceněná jako teď. Lucie Brešová radí, jak zabavit děti v karanténě

Lucie BrešováLucie Brešová

lucie-bresovaKomentář

Foto: ELAI

Lucie Brešová

0Zobrazit komentáře

Dospělí se teď otřepávají z překvapení ze změny fungování. Život je vzhůru nohama a pro mnohé se život pozastavil. Obchody zavřené a všichni čekáme, jak to celé dopadne. Ale děti každé ráno vstanou a je nový den. Čas si hrát, objevovat, dovádět. A když místo ve školce svou energii potřebují vybít doma, může to být pro dospěláka, který je zvyklý na „fofry v práci“ často vyčerpávající.

Snad nikdy nebyla profese učitelů tak doceněná jako teď, když musí rodiče zabavit malé děti svépomocí doma. Jak se s tím vypořádat a nepřijít o rozum? O tom píše v komentáři pro CzechCrunch Lucie Brešová, která se po odchodu z Kiwi.com věnuje vzdělávání.

***

Rady odborníků zní jasně – zaveďte denní režim. Rituály nás drží při smyslech. A malé děti potřebují řád ze všech nejvíce. Na internetu i u přátel jsem viděla několik tipů na graficky znázorněné denní aktivity. Zároveň vám takový plán dá časový rámec a ukotví omezení třeba u sledování televize.

Důležitá je komunikace – i malé děti vnímají, že se něco změnilo. Je potřeba si společně vysvětlit, co se děje a jak spolu budeme v karanténě fungovat, zapojit děti do tvorby programu.

kid-ipad

Děti lze zabavit i vzdělávacími hrami

V naší mateřské škole Bumblebee provoz jede dál, byť mnoho rodičů si nechalo děti doma, ať již v souladu s doporučením zůstat doma, nebo prostě proto, že mají doma také malého školáka, kterému škola zavřela úplně. Pro tyto rodiče jsme spustili Bumblebee Online, program online školky, kde se děti setkají se svou učitelkou i kamarády, a kromě toho, že pokračují v zavedených rituálech ze školky, se učí také dál nové věci.

Pokud je pro vás možné se zkoordinovat s pár rodiči kamarádů vašich dětí, můžete dětem zorganizovat virtuální setkání – třeba každý den v 15 hodin se na Zoomu mohou potkat a popovídat si, jak se mají. První den bude možná podivný, ale pak se z toho může stát příjemná součást denní rutiny.

Malé děti by určitě neměly sedět neomezeně u televize nebo na tabletu, byť v době karantény je pochopitelné, že rodiče udělají pro chvilku klidu cokoliv. Níže je pár tipů na vzdělávací aplikace, kde si mohou děti třeba trénovat grafomotoriku (pro psaní rukou) nebo se hravou formou učit o bezpečném chování s Malým záchranářem.

GraphismeMaternelle pro grafomotoriku (iOS)
Výborně zpracovaná, velmi jednoduchá aplikace pro trénink grafomotoriky – vedení prstů po tvarech, příprava na psaní rukou.

Lipa Land – Učení plné zábavy (iOS, Android)
Velmi obsáhlá aplikace plná her, aktivit, audio i obrázkových knížek. Ve free verzi můžete načerpat nápady na tvoření (Activities) s dětmi, co můžete hrát, vyrábět, vykládat. Děti mohou samy hrát spoustu různých her, třeba na řízení dopravy (zapínání semaforu), základy logiky atd. Lipa vytváří spousty edukativních her pro děti a Lipa Land je skvělá platforma, kde své ratolesti můžete zabavit alespoň trochu rozvojovým způsobem.

lipa-land1

Malý záchranář (iOS, Android)
Super aplikace s mluvenými instrukcemi, kde děti mohou autonomně fungovat a učit se o bezpečném chování, přivolání pomoci a další užitečné informace formou hry.

České výukové kartičky (iOS, Android)
Jednoduchá aplikace pro učení se barev, tvarů, čísel, písmen.

Comenia Script – Psaní s motýlem (iOS)
Zde děti kopírují tvar písmen a učí se je „psát“, aplikací tohoto druhu je velké množství i pro Android.

Logopedický Mluvídek (iOS)
Zde se děti učí poznávat zvířátka, čísla, abecedu, zahrát si naučné pexeso nebo opět procvičovat základy logiky.

Pro děti od 5 let je super aplikace Scratch Jr, která staví na jednoduchém programovacím jazyce Scratch a umožňuje dětem vytvářet vlastní příběhy a hry. Děti se tak hravou formou učí základům programování, z čehož budou pravděpodobně čerpat po zbytek svého vzdělávání.

Zároveň můžete zapojit i offline aktivity. Stačí obměna výtvarných pomůcek (jednou vodovky, podruhé voskovky), téma klidně sezónní. Opičí dráhu vytvoříte i v malém bytě – gauč, podlézt stůl, přelézt židli, kotrmelec, na posteli výskok s tlesknutím…

Možná vaše děti vymyslí i zábavnější prvky. Z papíru si mohou vystříhat třeba krokodýly, kterým se musí vyhnout při přeskakování řeky. Pro děti je svět jedno kouzelné místo, využijte toho. Fyzická aktivita je pro malé děti velmi důležitá a pro vás ostatně také – zkuste si v karanténě zacvičit doma s dětmi, třeba jako ranní rozcvičku pro celou rodinu v denním plánu.

corovent-15

Přečtěte si takéVynalézaví a dobročinní Češi. Na plicní ventilátory do nemocnic se za jediný den vybralo přes 15 milionů korunVynalézaví a dobročinní Češi. Na plicní ventilátory do nemocnic se za jediný den vybralo přes 15 milionů korun

Můžete si před snídaní zazpívat a zatančit „Hlava – ramena – kolena – palce“. Repertoár písniček pak každý den o jednu rozšiřte a společně k nim vymyslete choreografii. U venčení nezapomeňte na roušky a dodržování současných nařízení. A když budete chtít děti zase na chvilku uklidnit, zkuste puzzle nebo třeba pracovní listy – na Worksheefun.com najdete nepřeberné množství úkolů pro děti podle úrovně na procvičení logiky a zapojení hlavy.

Odpočinout si mohou i u pohádky. Pro nejmenší třeba od Super Simple, vždy je dobré také zapojovat fantazii a nejet jenom animáky. I dětský YouTube lze pro děti využít ke vzdělávání. Když už nemáte zbytí, doporučuji YouTube for Kids, kde jednak můžete dětem nastavit přístup k obsahu úměrnému jejich věku a také časový limit. U nás doma funguje, že se na něm předem domluvíme.