Rekordních více než 6 miliard korun pro vzdušné taxíky Lilium. První pasažéři by jimi měli létat již za pět let
Cestovatelský ruch byl v posledních týdnech doslova hibernován, cestovní kanceláře se zavírají a letecké společnosti rapidně omezují počty fungujících leteckých spojů. Jakým způsobem a zda vůbec celá situace spojená s šířením koronaviru změní budoucnost létání, je momentálně velice těžké predikovat.
Jednou z možností je urychlení vývoje tzv. VTOL letounů s vertikálním vzletem i přistáním, mezi jejichž výrobce patří i startup Lilium. Tato společnost z Mnichova má za sebou další kolo financování, ve kterém vybrala celkem 240 milionů dolarů, tedy přes 6,2 miliardy korun.
Cílem Lilia je do roku 2025 nabízet zájemcům přepravu v letounu, který je schopen vertikálního vzletu i přistání. Lilium si letoun poháněný elektromotorem samo vyvíjí a finální verze by měla tvořit celé autonomní flotily, které budou zajišťovat městskou i regionální vzdušnou mobilitu.
„Pracujeme na zcela nové formě bezemisní dopravy. Dělat něco takového sice vyžaduje značné množství času a investic, výsledkem však je hodnotný byznys a šance pozitivně ovlivnit způsob, jakým cestujeme,“ uvedla pro magazín TechCrunch společnost Lilium.
Právě finanční náročnost vývoje vysoce sofistikovaného dopravního prostředku budoucnosti byla důvodem, proč má Lilium za sebou další kolo financování, na kterém se podíleli stávajícími investoři. Mezi ně patří společnosti jako Tencent, Atomico, Freigest či LGT.