Severní Itálie stojí a vzduch se pročišťuje. Evropské ohnisko šíření koronaviru hlásí pokles emisí
To, k čemu došlo v Číně, nyní potvrzuje i Itálie. Koronavirus se skutečně pozitivním způsobem podepisuje na kvalitě ovzduší oblastí, které jsou virem COVID-19 postiženy nejsilněji. Dokládá to postupně slábnoucí koncentrace oxidu dusičitého v severních regionech Itálie.
Itálie po Číně převzala smutnou štafetu epicentra onemocnění COVID-19 způsobeného koronavirem. Země hlásí již téměř 30 tisíc nakažených, počet nových případů den ode dne stoupá po tisících a bohužel roste i počet obětí. Vůbec nejpostiženější jsou severní regiony, tedy Lombardie, Emilia Romagna či Benátsko.
Itálie v současné době zavedla přísná opatření, v rámci kterých zůstává tamní obyvatelstvo uzavřené za zdmi svých příbytků a jejich vzájemný kontakt je omezen na absolutní minimum. I přesto stále roste počet nových případů i počty obětí a zdravotní střediska kapacitně nezvládají.
Mezi všemi těmito špatnými zprávami, které z Itálie přicházejí, se však dá nalézt alespoň jedna částečně pozitivní. Podobně jako v Číně, i v Itálii začíná docházet ke snižování koncentrace emisí v ovzduší. Děje se tak v problematické oblasti severní Itálie, jak ukazují mapové snímky zveřejněné Evropskou kosmickou agenturou (ESA).
Na snímcích, pořízených satelitem Sentinel-5P, je dobře viditelná značná koncentrace oxidu dusičitého právě v oblasti severní Itálie. První snímky byly pořízeny 1. ledna, tedy v době, kdy se problém jménem COVID-19 týkal především Číny a nebezpečí si v Evropě neuvědomoval téměř nikdo. Lidé chodili do práce a produkce emisí se držela v normálu.