Národ sobě. Donio chtělo letos vybrat 20 milionů korun, nakonec Češi poslali na dobrou věc jen za 14 dní už 30 milionů

Ondřej HolzmanOndřej Holzman

donio-tym-topInsider

Foto: Donio

Týmová porada dárcovské platformy Donio

0Zobrazit komentáře

Jednou ráno v 10 hodin, podruhé odpoledne v 16 hodin. Někdo u stolu v pracovně, druhý na gauči v obýváku, jiný třeba od snídaně v kuchyni. Právě tak teď probíhají pravidelné porady týmu dárcovské platformy Donio, která startovala před pár měsíci s cílem vybrat letos až dvacet milionů korun, ale koronavirová pandemie všechno otočila vzhůru nohama.

„Když jsme si v lednu nastavovali cíle na letošní rok, říkala jsem si, že vybrat v roce 2020 na dobročinné účely 20 milionů korun je ambiciózní plán,“ usmívá se při videohovoru Lada Brůnová, která spolu se zakladatelem Davidem Procházkou, Evou Kašpárkovou, Martinem Hujerem a Michaelou Dyntarovou tvoří hlavní tým Donio.

Naplno se dobročinná crowdfundingová platforma, zaměřující se na pomoc těm, kteří se ocitli v nelehké situaci, rozjela právě začátkem letošního roku. Za sebou měla čtyři měsíce v pilotním provozu ještě pod názvem Donwio, během kterých vybrala prvních 650 tisíc korun. Třicetinásobek pro celý rok 2020 se tak zdál být dobrým cílem.

davidprochazka

Foto: Donio

Zakladatel a šéf českého dárcovského projektu Donio David Procházka

Pak se ale i do České republiky přiřítila koronavirová epidemie a vláda v polovině března vyhlásila nouzový stav, který paralyzoval celou zemi. V tu chvíli se otevřela pro Donio možnost, jak naplno ukázat svůj potenciál, a následující dvoutýdenní kolotoč si David Procházka se svým týmem nepředstavoval ani v těch nejdivočejších dobročinných snech.

„Stejně jako všichni, i my v Donio jsme museli pružně reagovat. Ze situace, kdy jsme vybírali kolem 150 tisíc za týden, jsme se dostali k 15 milionům korun za jediný den. To s sebou samozřejmě nese mnoho výzev,“ říká rovněž s úsměvem David Procházka. Ten totiž pomáhal těm, co to potřebují, už od útlého věku a Donio rázem představovalo perfektní platformu pro pomoc pro celé Česko.

Jako první se na Donio objevila kampaň za záchranu kultury, kde mohou lidé přispět umělcům během sledování online přenosů různých koncertů i divadelních vystoupení na Mall.tv. Pak přišly energetické balíčky pro zdravotníky, ochranné masky vyráběné z potápěčského vybavení a všechny žebříčky zbořila sbírka na výrobu plicních ventilátorů.

donio-tym2

Foto: Donio

I tak někdy vypadají týmové porady v Donio

Svůj původní celoroční plán tak Donio naplnilo během několika málo dní, když lidé z celé republiky poslali na jednotlivé sbírky během dvou týdnů celkem 30 milionů korun. Proti původním plánům Davida Procházky se ale nevybíralo jen na pomoc konkrétním lidem v nouzi, v té se totiž znenadání ocitlo celé Česko.

„Na nákazu COVID-19 jsme nebyli připraveni ani my, ani stát. Data, technologie a šikovní jedinci však pomáhají šíření nákazy zpomalit a minimalizovat její následky,“ říká šestadvacetiletý Procházka s tím, že se na Donio zapojilo už přes 30 tisíc dárců, a to nejen z Česka, ale také krajánci z Německa, Velké Británie či Spojených států.

richard-valtr-mews

Přečtěte si takéHotelnictví dostalo ránu. Museli jsme jednat i propouštět extrémně rychle, ale už jdeme novým směrem, říká Valtr z MewsHotelnictví dostalo ránu. Museli jsme jednat i propouštět extrémně rychle, ale už jdeme novým směrem, říká Valtr z Mews

„První známá republiková sbírka byla na Národní divadlo a vypadá to, že koronavirus přinesl nejenom těžké časy, ale i ohromnou vlnu solidarity, kterou bychom s nadsázkou mohli označit za Národ sobě ve verzi 2020,“ doplňuje Lada Brůnová, která se k Donio přidala hned v začátku, aby pomohla se strategií, navázala smysluplná partnerství a postarala se o to, že se o dárcovské platformě dozví co nejvíce lidí.

energiilekarum-lukacevic

Foto: Donio

Jan Lukačevič doručuje zdravotníkům energetické balíčky

A jaké sbírky ve společnosti v posledních týdnech rezonovaly nejvíce?

Plicní ventilátory do nemocnic

Stačilo pouhých 19 hodin, aby se na výrobu plicních ventilátorů, které mohou pacientům s těžkým průběhem onemocnění COVID-19 zachránit život, vybralo přes 14 milionů korun. Právě plicních ventilátorů je teď totiž po světě akutní nedostatek, a tak se vyrábí, kde mohou.

Unikátní plicní ventilátor CoroVent byl vyvinut za necelý týden na základě zkušeností týmu expertů z Fakulty biomedicínského inženýrství, vedeným profesorem Karlem Roubíkem, a do celé iniciativy byli zapojeni také lidé z iniciativy COVID19CZ v čele s podnikatelem a investorem Vojtou Ročkem.

corovent5

Foto: CoroVent

Plicní ventilátor CoroVent

„Nemáme slov, takovou podporu jsme nečekali. Díky této úžasné rychlosti a podpoře od více jak sedmi tisíc lidí se za necelý jeden den vybralo více jak čtrnáct milionů korun. To je neuvěřitelné a dokazuje to sílu skvělých českých lidí. Nejen v tom, najít a vyrobit kvalitní přístroj, ale i semknout se a rychle vybrat peníze potřebné na záchranu životů,“ popisuje Pavel Doležal z Kebooly a jeden z ideamakerů iniciativy COVID19CZ.

Celoobličejové ochranné masky pro lékaře

Pět dní, přes 5,5 tisíce dárců a 7 milionů korun. Taková je bilance sbírky s krycím jménem CovMask, pod nímž se schovávají vpravdě unikátní celoobličejového ochranné masky pro lékaře. Tým kolem Davida Miklase a odborníků z ČVUT totiž skoupil potápěčské vybavení z celé střední Evropy a dělá z nich masky s respirátory nejvyšší ochrany.

covmask

Foto: CovMask

Celoobličejovým maskám z potápěčské výbavy nechybí ani respirátor

Během pár dnů dokázali rozběhnout výrobu a dnes již dodali i díky dárcům přes tři tisíce masek do desítek zdravotnických zařízení po celém Česku. „Děkuju všem, kdo na sbírku přispěli, protože ze zdravotnických zařízení chodí objednávky po tisících, a my tak můžeme vyrábět dál,“ říká David Miklas, jeden z koordinátorů projektu.

Energie pro lékáře

Začalo to vcelku nevině. Vědec Jan Lukačevič nejprve zjistil, v jak náročných podmínkách pracují zdravotníci, a tak jim chtěl pomoci. Jelikož nemohl vyrábět roušky ani jiné ochranné pomůcky, rozhodl se pomáhat tak, že lidem v první linii začal doručovat energetické balíčky. A na to slyšely opět tisíce lidí.

Přes Donio na energii lékařům přispělo už přes 7 tisíc lidí, kteří darovali přes 3,5 milionu korun. Ke zdravotníkům se tak dostalo už na 30 tisíc energetických balíčků s různými nutričními nápoji či tyčinkami.

donio-energii-brunova-lukacevic

Foto: Donio

Lada Brůnová z Donio a Jan Lukačevič, který založil iniciativu #energiilekarum

„Ve sbírce pokračujeme dál. Máme totiž zprávy, že situace se nelepší… naopak. Proto nechávám sbírku běžet s jediným cílem: posílat do nemocnic energii tak dlouho, jak jen bude třeba. Aktuálně navyšujeme sbírku tak, abychom byli schopni připravit dalších 7 000 balíčků,“ říká Jan Lukačevič.

Na Donio to ale pochopitelně nebyly jediné sbírky. Pod hlavičkou Česko proti COVID-19 můžete například přispět na testy pro domovy seniorům nebo výrobu ochranných štítů. Příznivce kulturního života pak jistě bude zajímat vše pod #kulturažije, kde je možné podpořit umělce, divadelníky, zpěváky, malíře a další, kteří teď mají v době koronavirové značně omezené své pole působnosti.