Umělá inteligence, která chrání umělou inteligenci. Martin Rehák se svým startupem získává 70 milionů korun
Martin Rehák má nos na startupy. Před sedmi lety ve velkém a úspěšném exitu společně s Michalem Pěchoučkem prodal Cognitive Security globálnímu gigantu Cisco. Technologiím a oblasti umělé inteligence se však Rehák věnoval i nadále, přičemž loni v tichosti spolu s dalšími kolegy založil Resistant AI řešící bezpečnost fintechových řešení.
Jako startupista stojící za úspěšným exitem a se silným technologickým backgroundem teď Rehák nemá nouzi o důvěru investorů. V seedovém investičním kole vedeném americkým fondem Index Ventures, v němž je partnerem i Čech Jan Hammer, pro svůj nový startup získal 2,75 milionu dolarů, přibližně 70 milionů korun.
K investici se připojilo i tuzemské Credo Ventures, britský Seedcamp, zakladatel a CEO rumunského jednorožce UiPath Daniel Dines či zmiňovaný Michal Pěchouček, který působí na pozici technologického ředitele Avastu.
Co že to Resistant AI vlastně dělá? Obecně řečeno se zabývá zabezpečením systémů strojového učení, které banky, fintechy a další firmy nasazují pro automatizaci a přenos finančních procesů online.
„Poskytujeme několik navzájem se doplňujících služeb, které například hledají padělané nebo pozměněné dokumenty na vstupu do úvěrových nebo pojišťovacích systémů – identifikujeme například upravený bankovní výpis nebo výplatní pásku,“ vysvětluje Rehák pro CzechCrunch.
Druhá služba pak monitoruje chování chráněného systému a analyzuje rozhodnutí, která tento systém činí, a to z pohledu útoků na strojové učení. Dokáže tak identifikovat například klienty, kteří „zázračně“ trefí slabinu v rozhodovacím procesu, skupinu falešných identit, za kterými ve skutečnosti stojí jeden uživatel s několika dalšími scénáři útoků.
„Často najdeme útoky, kterých si člověk ani nevšimne.“
V neposlední řadě pak systém Resistant AI dokáže prioritizovat poplašná nebo chybová hlášení chráněného systému a najít ta, kterými se vyplatí zabývat.
„Je zajímavé, že často najdeme útoky, kterých si člověk ani nevšimne a vůči kterým jsou zranitelné i současné systémy. To platí primárně pro odhalování falešných dokumentů, kdy řada padělků unikne i zkušeným fraud analytikům,“ říká Rehák.
Neocenitelnou pomoc při budování systému startupu nabídla například ČSOB, která Resistant AI podpořila ve svém inkubátoru a zároveň týmu umožnila poznat banku zevnitř a získat tak přesný obraz očekávání různých skupin uživatelů či zákazníků uvnitř banky. ČSOBS již se startupem oznámila i oficiální spolupráci.