Video jako alternativa prohlídek bytů. Přichází digitalizace realitního trhu, věří Kateřina Stehlíková ze startupu Cincink
Profesionální videoprohlídky se v posledních letech začaly objevovat zejména u dražších nemovitostí, trend se však postupně začal přesouvat i do dostupnějších kategorií bydlení. Vzhledem k aktuální pandemické situaci někteří odborníci očekávají, že se touto formou budou prezentovat téměř všechny nemovitosti. Při rozhodování kupujícímu totiž pomůže i několik amatérských záběrů mobilním telefonem – jde spíš o obsah než o formu.
Tomu věří i zakladatelka realitního portálu Cincink Kateřina Stehlíková, který se ke tvorbě videoprohlídek snaží motivovat samoprodejce, realitní kanceláře i developery. „Našim cílem je chránit zdraví kupujících a prodávajících a zároveň udržet realitní transakce v chodu,“ říká pro CzechCrunch Stehlíková s tím, že časově neomezená inzerce je i nadále na jejím portálu k dispozici zcela zdarma.
Cílem služby Cincink je propojovat prodávající, kupující a realitní zprostředkovatele a poskytnout jim zázemí potřebné k co možná nejhladšímu průběhu realitní transakce. Startupu k tomu pomáhá Komerční banka, ve které idea na podobnou službu vznikla.
Z banky k vlastnímu startupu
Kateřina Stehlíková původně pracovala přímo v KB, kde měla na starost projekty z oblasti hypoték, ale také financování malých firem a startupů. K tomu byla součástí inovačního týmu banky a stála u zrodu KB Inovační laboratoře. Odtud byl pak už jen krůček k vlastnímu startupu.
„První diskuze v rámci banky jsme měli už na konci roku 2017. Přemýšleli jsme, jak konkrétně propojit hypotéky s realitami a být klientům blíže. Velkým impulzem byl pak byl interní program startup call v rámci Société Générale z jara 2018, kdy jsem nápadu začala dávat konkrétní obrysy a startovací elevator pitch jsem v rámci KB vyhrála,“ vypráví Stehlíková.
Banka pak začátkem loňského roku vytvořila dceřinou společnost KB Smart Solutions s cílem identifikovat a rozvíjet fintechové firmy. Jednou z nich je právě i Cincink, který těží z podpory vedení i propojení s divizí, která v bance řeší vše kolem financování bydlení.
V rámci startupu pak na řadu přišlo vyřešení otázky, jak klientům pomoct rychle, bezpečně a bez zbytečně vynaložených peněz prodat či koupit nemovitost – zejména když má realitní trh často synonymum pro neférové jednání. I proto padlo rozhodnutí pracovat více se samotnými makléři, sledovat kvalitu jejich práce a nechat je soustředit se na expertízu, ne pouze nábor nemovitostí.
Aby klient neměl strach
Během doby, kdy Stehlíková se svým týmem připravovala Cincink na ostrý provoz, se sice na trhu objevily služby, které řeší části zmiňované problematiky samostatně, avšak jako hlavní přidanou hodnotu svého projektu bere to, že jednotlivé segmenty trhu propojuje a řeší potřebu komplexně.
„Cincink je služba s přidanou hodnotou pro klienty, kteří potřebují řešit bydlení jako celek, ne jenom financování či hypotéky. Na této myšlence Cincink vznikl – propojit kupující a prodávající, primárně ze skupiny KB. Pak se ale prvotní myšlenka začala trochu rozšiřovat. V okamžiku, kdy chcete řešit kupující i prodávající, potřebujete do této rovnice přidat také realitní makléře, tedy velmi důležité poskytovatele know-how a služby jako takové,“ popisuje Stehlíková.
Nastartujte svou kariéru
Více na CzechCrunch JobsProtože portál nabízí inzerci nabídek zdarma, jeho byznys model stojí na zprostředkování financování, poplatcích za doprovodné služby a lead managementu. Během šesti měsíců ostrého provozu na trhu Cincink zaregistroval na 32 tisíc inzerátů, inzeruje na něm velká část realitních kanceláří a registrované uživatele – ať už inzerujících, nebo hledajících – počítá v tisících. Zatím je přitom stále na začátku.
Cílem je vybudovat komplexní platformu, která bude moct klientům pomoct s bydlením od začátku do konce, vždy s prověřenými makléři či dalšími dodavateli služeb, a to i včetně financování.
„Hnacím motorem pro mě osobně, můj tým i banku, je skutečnost, že budujeme realitní službu, která má ambici lidem v komplikované obchodní transakci opravdu poradit a pomoci, aby proběhla bezpečně a klient neměl strach. Edukace a péče o klienty naším zákaznickým týmem je proto další odlišností Cincinku, který provádí klienta realitní transakcí,“ popisuje Stehlíková.
Platforma se tak opírá o tři klíčové prvky. Jde o expertízu online a bezkontaktně, například při odhadu cen nemovitostí, právním servisu nebo videoprohlídkách. Druhým je bezpečnost realitní transakce podpořena právníky, úschovou a brzy i elektronickým ověřením protistran a digitálnímu podpisu. Do třetice jde o zmiňovanou odbornost, pro každý úkol chce Cincink zprostředkovat prověřeného odborníka.
„Bankovní identita může změnit trh více než nový realitní zákon.“
Realitní portál se tak do velké míry spoléhá i na moderní technologie. Tvorbu videoprohlídek Cincink podporuje i vlastním návodem, aby je zvládl připravit kdokoliv pomocí běžného vybavení. Inzeráty s videi jsou upřednostněny ve vyhledávání, prezentovány na sociálních sítích a doporučovány poptávajícím.
„Koronakrize v mnoha firmách a korporacích během několika týdnů změnila kompletně způsob práce a přesunula nás ve velkém do digitálního světa. Už to není jen inovativní prvek vybraných nadšenců, ale nutnost, jak směrem k zaměstnancům, tak klientům,“ myslí si Stehlíková. Tím ovšem digitalizace realitního trhu nekončí, měnit se prý bude více než jen způsob prohlídky nových nemovitostí.
„Digitální komunikace a obchodování musí být bezpečné, jinak hrozí zneužití a velké ztráty pro klienta. Proto chceme dát klientům větší příležitost si prověřit protistranu a maximálně digitalizovat administrativní úkony. Tady budeme určitě využívat synergii s Komerční bankou, bankovní identitu a konkrétní služby, které Bank ID vnáší do života. Domnívám se, že Bank ID může změnit realitní trh více než nový realitní zákon,“ dodává Stehlíková s odkazem na připravovanou potenciální revoluci nejen ve finančním světě.
Nahlásit komentář
Zdá se vám, že komentář je urážlivý, nebo sprostý? Dejte nám vědět.