Turismus ve světě pomůže obnovit český startup MyStay Pavlíny Zychové. Vybrala ho Světová zdravotnická organizace

Iva BrejlováIva Brejlová

pavlina-zychova

Foto: MyStay

Pavlína Zychová, zakladatelka startupu MyStay

0Zobrazit komentáře

Jak rozchodit turismus v době, kdy se lidé bojí dotknout čehokoliv – nebo kohokoliv – cizího? Zatímco do obnovy cestovního ruchu se vlády celého světa snaží nasypat co nejvíc peněz, řešení se hledá i na světové úrovni. Ten nejinovativnější nápad pro záchranu peněz v odvětví našla Světová organizace cestovního ruchu (UNWTO) s podporou Světové zdravotnické organizace (WHO) také v Česku, konkrétně ve startupu MyStay Pavlíny Zychové.

MyStay se totiž stalo jednou z mála firem, které zvítězily ve Výzvě pro obnovu turismu (Healing Solutions) pod UNWTO. Její podporu chtěla víc než tisícovka firem a projektů ze 110 zemí světa. Podle vyjádření odborníků jde o jeden z nejdisruptivnějších nápadů v cestovním ruchu. Nehledal se ale jen inovativní, ale především okamžitě použitelný projekt.

MyStay se ukázalo jako ideální řešení pro to, jak se nepotkat s nikým. Hotelové hosty nejen že neposílá do front k recepcím, ale umožňuje jim i téměř kompletně se vyhnout kontaktu s hotelovým personálem. S vlastním mobilem v ruce jde řešit vše od rezervace a vyzvedávání klíčů třeba ze zajištěného boxu přes zjišťování informací o službách a okolí, jejich objednávku až po check-out a odjezd. A samozřejmě, zjišťovat anticovidová opatření a aktuality.

mystay

Foto: MyStay/CzechCrunch

Aplikace MyStay

Pro startup vítězství podle jeho zakladatelky a ředitelky Pavlíny Zychové znamená jednak potvrzení, že systém je postavený opravdu univerzálně a jednoduše a rychle spustitelný. „Ale především propojení s UNWTO, ministry turismu jednotlivých zemí, ale také asociacemi cestovního ruchu po světě, které mají dosah na ubytovací zařízení,” říká.

Aktuálně právě s cílem ulehčit informováni hostů MyStay zpřístupnil takzvanou Anticovid Sadu, kterou teď rozdává i s podporou zdarma. „Chceme udělat vše pro rychlý a bezpečný návrat hostů a restart celého hotelového byznysu,“ vysvětluje Zychová.

Minimálně do července bude startup náklady s tím spojené platit z vlastních zdrojů. Pak by se mohla její bezplatnost ještě prodloužit – alespoň do podzimu, nebo rovnou do konce roku. Na Ministerstvu průmyslu a obchodu teď leží žádost o grant, který by to umožnil. „Sloužil by k financování vývoje nových bezkontaktních komponent a umožnil nám poskytovat toto řešení českým hotelům zdarma co nejdéle,“ říká Zychová.

Technicky jsou hotely díky systému schopné hned po rezervaci odeslat potvrzení a informace o místních opatřeních a nařízeních. Před příjezdem všichni hosté vyplní a online podepíší registrační check-in formulář. Po příjezdu si už jen převezmou kartu nebo klíč od pokoje. Další informace a možnost objednat služby najdou po připojení na hotelové Wi-Fi.

V průběhu pobytu můžou komunikovat s personálem, mít v telefonu všechna doporučená místa na online mapě a na konci si vyřídit pre-checkout opět z pokoje. Hotely využívají třeba e-mailové šablony nebo speciální webovou stránku. Obrovskou výhodou podle MyStay je, že nemusejí měnit svůj páteřní hotelový systém, řešení se na něj může napojit.

pavlina-zychova-1

Foto: Women Startup Competition

Spoluzakladatelka a ředitelka startupu MyStay Pavlína Zychová

„Když jsme začali spolupracovat s firmou MyStay, věděli jsme, že projekt má obrovský potenciál,“ říká Zbyněk Laisek, partner společnosti NetSide Europe. Spolu za tři roky obsloužili přes milion uživatelů. „Až nyní se ale ukazuje, jak velký tento projekt ve skutečnosti může být,“ dodává.

Bezkontaktní sadu si vyzkoušelo přes 400 ubytovacích zařízení a víc než milion hostů po celém světě. Už zhruba rok před pandemií MyStay používala třeba česká Orea. „Naši hosté inovace, které platforma přináší, vítají. Jsme si jistí, že především nyní se nám investice do inovací vrátí. Jsme totiž na ‚bezkontaktní‘ návrat hostů v postcovid době připraveni,“ myslí si generální ředitel řetězce Orea Hotels & Resorts Gorjan Lazarov.

woodkid-1

Přečtěte si takéNejdřív oslnil na Colours of Ostrava, teď Woodkid natočil v Česku hudební klip. Podívejte se na temnou atmosféru MostuNejdřív oslnil na Colours of Ostrava, teď Woodkid natočil v Česku hudební klip. Podívejte se na temnou atmosféru Mostu

Celosvětově je v turismu zaměstnaný každý desátý člověk a stopka odvětví tak znamená velký finanční úpadek lidí i celých států. UNWTO hlásí, že se letos podle různých scénářů a vládních nařízení může počet zahraničních turistů snížit skoro až o 80 procent. To jsou ztráty stovek miliard dolarů a stovek milionů pracovních míst.

„První prognózy ukazují na silný vnitrostátní turismus po uvolnění opatření. Hosté však budou jiní, budou dbát mnohem více na zvýšená zdravotně-bezpečnostní opatření. Štěstí tedy bude přát připraveným. Čas na přípravu je nyní,“ vzkazuje Zychová hotelům.

MyStay se stalo jednou z devíti firem z celého světa, které UNWTO vybralo. Společně s polským WAAM, který nabízí moderní dezinfekční brány, obsadilo kategorii „Healing for prosperity“, která má umožnit podnikům vydělávat. Mezi další řešení patří třeba systém kontrolující hygienu rukou kanadsko-amerického týmu, izraelský projekt vylepšující kontroly na letištích za pomoci umělé inteligence nebo hongkongská mobilní aplikace, která sleduje pohyb lidí pomocí přihlašování na kontrolních branách, aby tak v případě potvrzeného koronaviru mohla dát vědět všem ostatním, s nimiž se setkali.