Z Le Mans do garáže fanoušků Applu. Na prodej je za 12 milionů korun replika Porsche, které Apple kdysi sponzoroval

Filip HouskaFilip Houska

apple-porsche-1

Foto: DuPont Registry

Raritní model od Porsche s brandingem Applu

0Zobrazit komentáře

Když se řekne Le Mans, patrně si představíte nekompromisní vytrvalostní závod sportovních vozů, jehož tradice se datuje k dvacátým letům minulého století. Proslulá série je však i přehlídkou unikátních automobilových designů, kterým dominují křiklavé barvy v synergii s výraznými logy sponzorů, mezi nimiž byl jednoho času i Apple.

Ani ti nejvěrnější fanoušci firmy z kalifornského Cupertina nemusí tušit, že okolo roku 1979 projevili Steve Jobs a Steve Wozniak zájem v americké závodní stáji Dick Barbour Racing, která se Le Mans účastnila. Mezi jejich vlajkové stroje patřily speciálně upravené modely od Porsche, jež se dvojici spoluzakladatelů Applu zalíbily.

Oba měli v lásce sportovní německá auta a konkrétně Jobs byl známým majitelem vozů značky Mercedes, u nichž obdivoval zejména minimalistický design. Pro závodní účely však dal přednost výrobci ze Stuttgartu a zajistil, aby byla vizuální identita Applu ve slavné duhové barevné kombinaci součástí modelu Porsche 935 K3.

porsche-apple-2

Foto: DuPont Registry

1979 Porsche 935

Právě tohoto vozu si ve své garáži hýčkal zmíněný tým Dick Barbour Racing, pro který byl Apple v roce 1980 hlavním sponzorem. Bylo to znát hned při prvním pohledu na vůz – jeho karoserii zdobila nejen ikonická grafika v barvách duhy, ale také nápis Apple Computer (tak se firma do roku 2007 oficiálně jmenovala) na všech stranách včetně jmen závodníků Boba Garretsona, Bobbyho Rahala a Allana Moffata.

Ačkoliv se týmu závod s jablečně obrandovaným Porsche 935 K3 nepodařil podle představ (kvůli technickým potížím absolvoval pouze 13 hodin z nutných 24, na nichž je tento závodní formát postaven), i tak se z vozu stala raritní ukázka toho, kam sahala byznysová chapadla Applu v osmdesátých letech. Navíc se dalo očekávat, že tento skvost jednou stoupne na ceně coby kus vzácné historie firmy.

Přesná replika za půl milionu dolarů

Pro mnohé proto mohlo být překvapením, když se na první pohled totožný vůz objevil u amerického prodejce DuPont Registry. Nejde však o originální model Porsche 935 K3 z roku 1979, nýbrž o jeho přesnou repliku s upravenými vnitřnostmi, kterou prodává společnost Atlantis Motor Group.

Ta pod kapotou skrývá více než 700 koní, motor se šesti válci a maximální udávanou rychlost okolo 320 km/h. Na rozdíl od skutečného vozu, který má ve vlastnictví známá rádiová osobnost Adam Carolla, stojí „pouhých“ 499 tisíc dolarů, respektive 12,4 milionu korun. Cena pravého modelu se totiž pohybuje mezi osmi až deseti miliony.

Podle popisu prodejce má navíc jít o zcela funkční model uzpůsobený tak, aby mohl jezdit na běžných silnicích. Byť dodává, že by se díky svým parametrům mohl rovnat i aktuálním strojům, které se účastní například slavného závodu Daytona Classic 24.