Z nejvyšších pater londýnského City zpátky do Prahy. Manželé Hlavsovi chtějí s Fondee naučit Čechy investovat
Eva a Jan Hlavsovi opustili vysoké pozice v Londýně a budují vlastní fintech
Z nejvyšších pater světových bank sídlících v Londýně zpátky do Česka budovat vlastní startup úplně od nuly. Manželé Hlavsovi měli ještě nedávno ve svých pracovních pozicích na starosti transakce v miliardách liber, po narození první dcery se ale rozhodli své zkušenosti využít v budování vlastního digitálního projektu, pomocí kterého chtějí Čechy naučit lépe investovat.
„Fondee funguje jako online služba pro jednoduché investování do akcií a dluhopisů. Naší hlavní misí je přitom změnit způsob, jakým Češi uvažují o zhodnocování peněz – nedávný průzkum nám potvrdil, že v otázce investic mají co dohánět,“ říká pro CzechCrunch Honza Hlavsa.
„Většina Čechů totiž stále investicím nerozumí a úspory posílá buď na konzervativní spořicí účty, nebo naopak do poměrně riskantních produktů na trhu. Případně velmi často platí poplatky tam, kde to absolutně není třeba, jednoduše proto, že jim chybí základní znalosti,“ doplňuje dále Honzova manželka Eva.
Chtějí tak lidem nabídnout trochu jiný způsob, jak z peněz udělat víc peněz, aniž by člověk potřeboval mít při ruce poradce nebo zkostnatělou banku. Vše proto probíhá online – po registraci klient vyplní investiční dotazník a vybere si jedno ze sedmi portfolií dle rizikovosti. Když pak po zainvestování pošle další peníze, Fondee je vloží do stejného portfolia. Ty se jednou za dva týdny rebalancují tak, aby se vrátily do původního modelu.
Podobně jako další investiční služby se Fondee snaží zachovávat co nejnižší poplatky pro klienty. Ti proto platí roční poplatek 0,9 procenta z objemu peněz, který se účtuje na měsíční bázi. K tomu jsou připočteny poplatky v samotných ETF (veřejně obchodované fondy), ze kterých jsou složená investiční portfolia, na úrovni 0,15 procenta ročně.
Celkově by tak měl za jeden rok klient zaplatit 1,05 procenta a podle tržní analýzy Hlavsových jde o polovinu toho, co si účtují tradiční hráči oboru nebo banky. Vstupní ani výstupní poplatky si Fondee neúčtuje. Klienti mohou investovat už od jedné tisícovky korun, čímž chce rozbíhající se fintechový startup oslovit i širší veřejnost.
Nahlásit komentář
Zdá se vám, že komentář je urážlivý, nebo sprostý? Dejte nám vědět.