Kreativci, kteří prohráli boj s penězi Marka Zuckerberga. Nová kniha odhaluje cestu Instagramu ke globálnímu fenoménu
Zakladatel Facebooku Mark Zuckerberg (uprostřed) se zakladateli Instagramu Mikem Kriegerem (vlevo) a Kevinem Systromem
Jména Mike Krieger a Kevin Systrom nejspíš mezi širokou veřejností tolik nerezonují, ale o to víc byla v poslední letech důležitější. Právě tato dvojice totiž stojí za založením Instagramu, kdysi malé sítě určené pro kreativní fotografy, ze které se po akvizici Facebookem stala globální záležitost definující kulturní změny. Přesto, nebo možná právě proto, že Marka Zuckerberga samotného dlouho po koupi aplikace příliš nezajímala.
Příběh Kriegera a Systroma popisuje nová kniha No Filter: The Inside Story of Instagram, kterou napsala americká novinářka Sarah Frierová. Ta už téměř deset let pokrývá dění v byznysu sociálních sítí pro agenturu Bloomberg a s novinářskou precizností ve čtivé formě ve své prvotině pokryla příběh Instagramu od raných začátků až po současnost.
Zatímco příběh Facebooku je známý jako projekt nerdů, kteří celé noci kódovali a hnali se za růstem, pozadí vzniku Instagramu snad nemohlo být odlišnější. Ačkoliv oba zakladatelé studovali na Stanfordu programování, byli to především kreativní duše, které v San Francisku objevovaly nové kavárny, zážitky a vše pečlivě fotily.
Nešlo jim přitom ani tak o kvalitu fotografií, ale uměleckou hodnotu díky unikátním filtrům inspirovaných polaroidy. Když v roce 2010 Instagram spustili, ukázalo se, že v podobném smýšlení zdaleka nejsou sami. Za první den si aplikaci stáhlo 25 tisíc lidí, do konce týdne 100 tisíc. Raketový start aplikace ale nebyl podle Sarah Frierové tolik o technologii jako spíš o psychologii – z Instagramu se lidé prostě cítili dobře.
Turbulentní duben 2012
Zakladatelé chtěli tento pocit dál podporovat tím, že budou udržovat kreativního ducha a na síť lákat prominentní fotografy, designéry a zkrátka všechny, kteří by publikovali skutečně kvalitní obsah. Klíčové slovo byla komunita – Krieger a Systrom v hloubi duše věřili, že je důležitější než masivní růst.