Logistický startup DoDo je k nezastavení. Nově jde do Maďarska a letos chce utržit přes půl miliardy korun

Ondřej HolzmanOndřej Holzman

michal-mensik1-minInsider

Foto: DoDo

Michal Menšík, CEO logistického startupu DoDo

0Zobrazit komentáře

Před dvěma lety cílil na tržby v řádech desítek milionů korun, loni to byly stovky a letos už může Michal Menšík hovořit o miliardě. Prozatím jen o její půlce, ale jeho logistický startup DoDo chytil v koronavirové krizi, kdy si lidé nechávali domů ve velkém dovážet hlavně potraviny, příležitost za pačesy a rychle roste.

Loni a předloni vstoupila logistická služba, která se soustředí na efektivní řešení tzv. poslední míle pro koncové i firemní zákazníky, na Slovensko a do Polska a nově začnou její kurýři jezdit také v Maďarsku. Vstup do třetí zahraniční země přichází o několik měsíců dříve, než DoDo plánovalo, což jen potvrzuje, že poslední týdny veškeré dění ve firmě akcelerovaly.

Není se čemu divit. DoDo se totiž v Česku stalo zásadním hráčem na poli rozvozu potravin, když pomáhá online supermarketům Rohlik.cz a Košík.cz a třetí hráč do party, Tesco, dokonce na přelomu roku svou logistiku kompletně zrušilo a potraviny už rozváží jen přes DoDo.

dodo-fleet-min

Foto: DoDo

Flotila logistického startupu DoDo

Jelikož právě online supermarkety zažily v rámci koronavirové krize boom, vystřelilo i DoDo. Logistický startup z investiční skupiny V-Sharp plánuje, že by se již začátkem léta mohl dostat na stejné tržby jako v celém loňském roce, a jeho šéf Michal Menšík pro CzechCrunch prozradil, že to v řeči čísel znamená plánované letošní tržby ve výši 500 až 550 milionů korun. To je zhruba jednou tolik co loni.

Právě segment rozvozu potravin, který firma označuje jako DoDo Fresh, je i hlavním pilířem zahraniční expanze. V Česku v letošním březnu jen půl roku po založení zaznamenala 50% nárůst objednávek a stejně silnou stopu chce zanechat i za hranicemi, nově včetně Maďarska. Tam bude zajišťovat logistiku pro nejmenovaného nadnárodního hráče na poli prodeje potravin a jedná s dalšími aktéry na trhu.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

„Expanze do zahraničí je pro nás jednou z letošních priorit. V rámci rozšiřování našich služeb přes hranice nám velmi pomáhají stávající nadnárodní partneři, kteří jsou dlouhodobě spokojeni s našimi službami v Česku a chtějí stejně kvalitní logistiku poslední míle využívat i na zahraničních trzích,“ komentuje expanzní strategii firmy Michal Menšík.

michal-mensik2-min

Foto: DoDo

Michal Menšík, CEO logistického startupu DoDo

Jelikož by měli noví partneři přibývat rychle, počítá DoDo v Maďarsku se 70 řidiči, kteří budou zpočátku působit ve městech Szombathely, Tatabanya, Miskolc a brzy také v Budaors. Hlavní město Budapešť zatím obsazeno nebude. Postupně se služba rozšiřuje také na Slovensku, kde po vstupu do největších metropolích otevírá také Banskou Bystricu, Poprad nebo Trenčín. V Polsku prozatím jezdí pro společnost AmRest ve Varšavě.

Hlavním trhem je ale zatím stále Česká republika, kde dnes DoDo působí v Praze a přilehlých městech (Říčany, Beroun, Kladno), Brně, Plzni, Ostravě, Českých Budějovicích, Hradci Králové, Mladé Boleslavi, Kolíně či Prostějově a ještě letos se chce rozrůst také do dalších městech. Po čtyřech letech na trhu tak má DoDo na tisíc zaměstnanců a ve vozovém parku přes 400 automobilů. A také letos se chce stejně jako loni udržet v černých číslech.

DODO

Jsme logistická služba pro e-commerce, retail, restaurace a rychlá občerstvení.

Klíčoví lidé

_michal_mensik_3

Michal Menšík

Zakladatel

Pavel Novák bude po odchodu ze Zonky digitalizovat firmy. S Addvery chce pomáhat bankám i velkým prodejcům

Ondřej HolzmanOndřej Holzman

pavel-novak-zonky22-minInsider

Foto: Zonky

Pavel Novák chce po odchodu ze Zonky pomoci s digitalizací firem

0Zobrazit komentáře

Tři roky řídil z pozice provozního viceprezidenta ruskou síť obchodů s elektronikou a domácími potřebami Eldorado, další tři roky pak strávil v čele české půjčkové firmy Zonky, která pod jeho vedením rychle vyrostla. Pavel Novák měl ambici jít se Zonky do světa, ale to nakonec neklaplo, a tak se teď čerstvě šestatřicetiletý manažer pouští do nového byznysu.

Společně s Lukášem Markem, bývalým obchodním ředitelem Zonky, zakládají novou společnost Addvery, kde chtějí zúročit roky svých zkušeností s řízením velkých firem a především jejich digitalizací. Právě to bude hlavní náplň nově vzniklého „digitalizačního butiku“, jak ho sami nazývají.

„Chceme nabídnout všem od bank po restaurace možnost transformovat se do online prostředí a zajistit tak komfort online služeb. Na to je potřeba know-how, které tradiční firmy typicky nemají,” říká Pavel Novák. Sám posledních šest let digitalizoval zmíněné obchodní sítě a následně i finanční služby.

Půjčky se Novákovi v Zonky úspěšně zdigitalizovat povedlo. Firma ze skupiny PPF nejbohatšího Čecha Petra Kellnera má dnes 90 tisíc klientů a půjčilo se přes ni už více než 10 miliard korun, jenže vše se zatím dělo pouze na českém trhu. Novák se nikdy netajil tím, že má mezinárodní ambice, ale když na začátku roku padlo akcionářské rozhodnutí, že se nakonec expandovat nebude, rozhodl se tehdejší CEO firmy vydat jiným směrem.

lukas-marek

Lukáš Marek, spoluzakladatel Addvery

A tak zatímco 31. května oslavil své 36. narozeniny a formálně ukončil své působení v Zonky, od 1. června už Pavel Novák řídí novou společnost Addvery. V ní bude držet 51% podíl, zatímco jeho společníkovi Lukáši Markovi připadne zbylých 49 procent. Společně chtějí zúročit své zkušenosti a postupně se z Česka propracovat až k zahraničním klientům.

„Addvery je především konzultační firma a chce být tím, kdo pro offline firmy odřídí celý proces digitalizace, tj. například digitální onboarding klienta, digitální podpis, vyhodnocení kreditních rizik na online půjčkách nebo nastavení logistiky,“ vysvětluje pro CzechCrunch Novák, který by chtěl do budoucna vedle samotné konzultace stavět i vlastní produkty.

Teď je ale s kolegy na začátku a chce sázet především na to, že konzultační činnost v podání Addvery bude prováděna na základě dlouholetých zkušeností z nejvyšších řídících pozic ve velkých firmách z médií, financí a retailu. Spoluzakladatel Lukáš Marek přináší zkušenosti jak ze Zonky, tak z obchodu a online aktivit na TV Nova, TV Prima nebo Extra.cz.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Začít chce Addvery hlavně ve finančním světě a v retailu, což Novák považuje za propojené nádoby. „Pro mě jsou i finanční služby retail a zákazník si zaslouží dokonalou zkušenost. Například vyplňovat IČO zaměstnavatele v žádosti o půjčku je v onlinu nepřijatelné, i když na pobočce to bankám určitě projde. A takových věcí je spousta,“ říká.

Novák velmi dobře ví, že online byznys je hlavně o zákaznické zkušenosti, a tvrdí, že firmám dokáže na základě svých zkušeností ušetřit čas při rozhodování, jakým směrem se v digitalizaci a stavbě nových digitálních produktů vydat. „Za svou kariéru už jsem zavřel desítky slepých uliček a právě to může být čas, který klientům ušetřím,“ popisuje Novák.

Do startu nového byznysu vkládají spoluzakladatelé vlastní finanční prostředky a Novák prozrazuje, že pro letošní rok počítá se ztrátou v řádu milionu korun. Na konci roku už by ale měl rád ve svých řadách kolem dvacítky konzultantů a na světě první úspěšně projekty. „Plány na letošek jsou projektově vstoupit do klíčových accountů na českém trhu – tím jsou banky a velcí retaileři,“ dodává.