PlayStation 5 odhalen, Křetínský vydělal v USA miliardu a Tesla nejhodnotnější automobilkou. Přečtěte si zprávy týdne

ps5musk-min
0Zobrazit komentáře

Je tu neděle a s ní další pravidelný přehled nejzajímavějších zpráv z uplynulého týdne, o kterých byste měli vědět. Ať už jde o nečekané představení nové generace konzole PlayStation včetně prvních her, spojení dvou obrovských skupin na rozvoz jídla, náhlý nárůst hodnoty akcií autopůjčovny Hertz, výstavu Banksyho v Praze nebo miliardový obchod dvojice Daniel Křetínský, Patrik Tkáč.

Přejeme příjemné čtení před startem dalšího týdne.

Chcete každou neděli ráno shrnutí článků jako první?

***

?? Křetínský a Tkáč vydělali v USA miliardu: Jen pár týdnů dělilo dvojici miliardářů Daniela Křetínského a Patrika Tkáče od nákupu a následného prodeje akcií amerického obchodního domu Macy’s. Prodej téměř 5% podílu ve firmě jim vydělal za krátkou dobu kolem miliardy korun.

? První ukázka remaku české Mafie je tu: Už za dva a půl měsíce se dočkáme remaku kultovní české hry Mafia, který přinese novou strhující grafiku i rozšířený příběh. Teď k němu vychází vůbec první trailer, který v jedné minutě ukazuje hlavní postavy i pohled na městečko Lost Heaven.

? Vlak do Chorvatska zaujal za den 10 tisíc lidí: Zatímco hranice se postupně otevírají, RegioJet ohlásil minulý týden, že začne jezdit vlakem i do Chorvatska. Za jízdenky dáte od 590 korun výš a během jediného dne se jich prodalo přes 10 tisíc.

? Pouliční umělec Banksy „vystavuje“ v Praze: Banksy je bezpochyby jeden z nejkontroverznějších žijících umělců a představuje to hlavně na ulici. Nyní se přes 90 děl inspirovaných tímto anonymním umělcem vystavuje v pražském Mánesu, ačkoliv o tom sám Banksy možná ani neví.

Největší skupina na rozvoz jídla mimo Čínu: Nejprve se v Evropě spojili dva obří hráči na poli food delivery služeb, britský JustEat a nizozemský Takeaway. Teď už se pod společnou značkou Just Eat Takeway dohodli s americkou společností Grubhub, kterou odkoupí za 7,3 miliardy dolarů. Vznikne tak největší skupina na rozvoz jídla mimo čínský trh. Transakce proběhne ve formě akcií.

? Autopůjčovna Hertz vstává z popela: Jedna z největších autopůjčoven na světě, americký Hertz, nezvládla tlak v posledních měsících a vyhlásila v USA a Kanadě bankrot. Její akcie spadly téměř na nulu, ale investoři se toho chytli. Investovali do nich a během krátké doby se těšili z téměř 900% nárůstu. Hertz navíc díky prodeji akcií může získat až miliardu dolarů, přestože není vůbec jisté, zda se na burze udrží.

***

Toto je PlayStation 5. Sony ukázalo novou konzoli, na které vyjde Spider-Man, Gran Turismo i GTA V

ps5

Foto: Sony

Konzole PlayStation 5

Vypadalo to, že se fanoušci dočkají pouze odhalení prvních her na chystanou konzoli nové generace. Pak ale Sony všechny překvapilo a poprvé ukázalo i PlayStation 5. Tady je.

***

Tesla prorazila 1 000 dolarů za akcii a přeskočila Toyotu. Elon Musk má nejhodnotnější automobilku světa

elon-musk4

Foto: TED

Elon Musk

Tesla má za sebou další raketový růst na burze. Ještě před třemi měsíci stála jedna akcie 360 dolarů. Dnes už ale prorazila magickou hranici 1 000 dolarů a Elon Musk může slavit. Je totiž nově šéfem nejhodnotnější automobilky světa.

***

Musíme mít na stát vyšší nároky. Česko.Digital dělá projekty, na které nejsou peníze, říká v podcastu Jakub Nešetřil

jakub-nesetril-boxed

Foto: Nguyen Duy McLavin/CzechCrunch

Jakub Nešetřil, zakladatel Česko.Digital

?️ Jakub Nešetřil po prodeji startupu Apiary zlepšuje Česko. V podcastu popisuje, jak se bál, zda nebude jediný blázen, který chce v Česko.Digital dobrovolně pomáhat, a proč si místo domů nebo aut koupil hlavně čas, aby mohl dělat, co ho baví.

***

Genster šatníky mužům nejen plní, ale i čistí. Michaela Kloudová chce, aby se staré oblečení zbytečně nevyhazovalo

misa-kloudova-genster

Foto: Genster

Spoluzakladatelka Gensteru Michaela Kloudová

Genster rychle vyjel z krize, měsíčně doručuje stovky boxů s oblečením na míru a teď bude Míša Kloudová hledat nový život také pro kousky, které už zákazníci nosit nechtějí a leží jim ve skříni.

***

Livesport kupuje kultovní Kinobox. S filmovým portálem na palubě se pustí do budování vlastní televize

hajek-vachler

Foto: Livesport

Zakladatel Livesportu Martin Hájek se zakladatelem Kinoboxu Petrem Vachlerem

Kultovní Kinobox.cz byl ve své době nejsledovanějším pořadem na ČT2. Postupně se přesunul na internet a teď ho kupuje Livesport, který má v plánu vybudovat vlastní televizi.

***

Praha ukázala, jak budou vypadat další stanice metra D. Mají navázat na tradici a stát se výstavní skříní města

praha_metro_d_1

Foto: Praha.eu

Chystaná linka metra D je jedním z nejočekávanějších projektů pražské infrastruktury. Přestože se ještě ani pořádně nezačalo stavět, Praha ukazuje, jak by nové stanice mohly vypadat.

***

Nasadit Slack nebo Teams je jen začátek. Firmy musí pochopit, jak digitální nástroje používat, říká Jan Řežáb z Time is Ltd.

janrezab

Foto: Nguyen Duy McLavin/CzechCrunch

Spoluzakladatel analytického startupu Socialbakers a nyní také Time is Ltd. Jan Řežáb

Více online schůzek automaticky nepřinese větší produktivitu. Jan Řežáb ze startupu Time is Ltd. říká, že firmy potřebují najít v online komunikaci balanc a pochopit, jak nástroje jako Slack či Teams efektivně využívat.

***

Ještěd čeká proměna alespoň za půl miliardy. Okolí vysílače projde kosmickou úpravou a apartmány se vrátí do 70. let

jested

Foto: Arn Studio

Ještěd dostane novou tvář

Životní dílo architekta Karla Hubáčka projde zásadní proměnou. Ikonický vysílač na Ještědu, který se tyčí nad Libercem, dostane futuristické prvky, apartmány se naopak vrátí v čase.