Zakladatelka Czechitas Dita Přikrylová nastupuje do Avastu. Bude řešit diverzitu a komunitní iniciativy

Peter BrejčákPeter Brejčák

dita-prikrylova

Foto: Czechitas

Zakladatelka Czechitas Dita Přikrylová bude nově působit také v Avastu

0Zobrazit komentáře

Před šesti lety skončila Dita Přikrylová ve své práci datové analytičky a rozhodla se svůj čas věnovat bohulibějšímu projektu – neziskové organizaci Czechitas původně zaměřené na vzdělávání žen v oblasti IT, která v průběhu let rozšířila svůj záběr také o výuku dětí a ve svém kolektivu se a priori nebrání ani mužům.

Od roku 2014 prošlo různými kurzy Czechitas na dvacet tisíc účastníků a z Přikrylové se stala jedna z nejznámějších tváří tuzemské technologické scény s praktickými znalostmi, jak dlouhodobě ve společnosti prosazovat diverzitu. Své zkušenosti jednatřicetiletá softwarová inženýrka nově využije také v Avastu.

V tuzemském antivirovém obrovi od poloviny září převezme pozici ředitelky pro diverzitu, inkluzi a spolupráci s komunitami. Ve své nové roli tak Přikrylová povede iniciativy zaměřené na posilování diverzity a bude nastavovat celofiremní aktivity a vzdělávání v této oblasti.

dita-czechitas-boxed

Foto: Czechitas

Dita Přikrylová, spoluzakladatelka a CEO Czechitas

„Avast je česká, globálně působící společnost, kterou dlouho obdivuji za to, že se rozhodla dělat svět bezpečnější. Abychom toto poslání naplnili, potřebujeme rozmanité názory a zkušenosti. To je totiž cesta, jak přicházet s odvážnými nápady a udržitelně růst v mezinárodním kolektivu. Proto je tak důležité ocenit a rozvíjet jedinečný talent každého člověka,“ říká Přikrylová.

Do Avastu, který se nedávno zařadil do prestižního žebříčku stovky nejhodnotnějších firem londýnské burzy, nastoupí Dita Přikrylová na částečný úvazek a odpovědnost za každodenní chod organizace Czechitas předá svému týmu. V jejím vedení však nadále zůstává s odpovědností za strategické řízení a budování komunity.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Czechitas dnes již působí po celé republice a na podzim loňského roku si vzdělávací organizace k pátým narozeninám nadělila dárek v podobě Czechitas Housu v Brně, kterým si Přikrylová plní svůj sen. Kromě Czechitas působí také ve výboru mezinárodního akceleračního inkubátoru Social Impact Award zaměřeného na sociální podnikání a inovace, ve správní radě neziskové online komunity pro IT profesionály Česko.Digital a je členkou profesní sítě RedButton.

Za svou snahu o zvyšování technické a digitální gramotnosti žen získala Přikrylová v roce 2016 Cenu evropského občana udělovanou Evropským parlamentem. „Těším se, že hodnoty, které ve vedení Czechitas i v jiných menších projektech zastávám, teď budu rozvíjet i celosvětově v Avastu,“ dodává.

Obří česko-slovenská fúze. Solitea propojuje pod jednu střechu 30 firem a míří ke dvoumiliardovým výnosům

Ondřej HolzmanOndřej Holzman

martin-cigler

Foto: Solitea

Martin Cígler, předseda představenstva holdingu Solitea

0Zobrazit komentáře

Výnosy ve výši dvou miliard korun a přes 260 tisíc zákazníků v 15 zemích. V Brně se v posledním roce upekla pod hlavičkou holdingu Solitea obří fúze celkem tří desítek českých a slovenských firem, které Martin Cígler sjednotí ve dvou velkých národních společnostech. Vzniká tak jeden z největších IT hráčů v regionu.

Solitea se na vývoj podnikových, účetních a personálních systémů specializuje již dlouhé roky. Sám Martin Cígler v tomto byznysu začal podnikat už na začátku 90. let a jeho apetit s tehdejším Cígler Software se postupně rozrůstal. Nakonec se před šesti lety spojil s Martinem Fedorem, bývalým partnerem J&T, společně vytvořili holding Solitea a začali velmi rychle růst.

Organický růst spojený s expanzí jednotlivých firem a služeb dvojici podnikatelů nestačil. Agresivní byla také akviziční strategie, která během let do holdingu přivábila hned několik desítek firem, které však dosud fungovaly samostatně. To se od 1. července změní a většina z nich se propojí pod značkou Solitea.

solitea20

Foto: Solitea

Brněnské sídlo holdingu Solitea

„Díky fúzi vznikne česká společnost s velkou dceřinou firmou na Slovensku a dalšími dcerami v devíti evropských zemích. Chceme zjednodušit a odlehčit organizační strukturu a také se více zaměřit na propojení našich produktů. Podobný krok nemá na našem IT trhu obdobu,“ říká předseda představenstva holdingu Solitea Martin Cígler o fúzi, která se připravovala přes rok.

Solitea tak bude nově tvořena celkem třiadvaceti firmami z České republiky a sedmi ze Slovenska, které pokrývají hned několik segmentů. Do holdingu patří účetní systémy pro živnostníky a malé firmy, mezi nimiž jsou dnes již Money S3, iDoklad, Dotykačka, Markeeta a Profi Účtenka. Pro větší společnosti zase brněnský kolos nabízí ERP systémy, konkrétně Byznys, Money S4/S5 a Vario.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Společně s Vemou holding řeší mzdové a personální systémy a dlouhodobě si zakládá na spolupráci s Microsoftem, kde působí v oblasti podnikových aplikací Dynamics, SharePoint, CRM a datové analytiky. Solitea je zároveň dodavatelem softwarového řešení pro finskou celní správu a spolupracuje rovněž s tuzemskou státní správou na aplikaci eRecept.

„Daří se nám. Všechny akvizice z poslední doby jsme financovali ze zisku. V aktuálním fiskálním roce, končícím 30. června, počítáme s růstem výnosů z 1,36 miliardy korun na 2 miliardy, což je 47% nárůst oproti předchozímu období,“ komentuje Cígler, přičemž zisk před započtením úroků, daní a odpisů (EBITDA) se v Solitee loni zvýšil na 134 milionů, což byl meziroční růst o 12 procent. Letos má vyrůst dokonce o čtvrtinu.

idoklad

Foto: Solitea

Populární účetní aplikace iDoklad

macaly-founders2

Přečtěte si takéStartup prodali za stovky milionů, teď možná narazili na zlatou žíluPrvní startup prodali za stovky milionů, se druhým se rok plácali. Teď možná narazili na zlatou žílu

Mezi dalšími zmíněnými akvizicemi, kterých bylo jen v posledních čtyřech letech ke dvacítce, byly v Česku nákupy firem Axiom Provis či Clever Decision, na Slovensku WBI, ve Slovinsku MIT Informatika a v Srbsku Billans. Solitea totiž se svými více než 1 100 zaměstnanci působí také na Balkáně (Chorvatsko, Slovinsko, Srbsko), v Polsku a Rakousku i Německu.

„Chceme, aby se Solitea co možná nejvíce propojila s našimi produktovými značkami a podporovala je. Nechystáme žádné převratné personální změny ani vynucené přechody našich zákazníků na jiné produkty. Fúze nám ale přinese lepší sdílení know-how. To našim klientům umožní například hladší přechod na software s vyšší specializací při rozvoji jejich podnikání,“ říká Cígler s tím, že většina produktů tak bude nově nabízena pod značkou Solitea.