Aby malé e-shopy mohly díky predikci prodejů konkurovat Amazonu. České Inventoro získalo 20 milionů korun

Peter BrejčákPeter Brejčák

tomas

Foto: Inventoro

Tomáš Formánek, CEO startupu Inventoro.com

0Zobrazit komentáře

Nový český projekt Inventoro.com z dílny holdingu Patero v tichosti získal investici ve výši jednoho milionu dolarů a teď vstupuje na trh s jasným cílem – pomocí dat, pokročilých matematických modelů a umělé inteligence chce pomoci malým a středním e-shopům s optimalizací zásob a předpovědí prodejů. Díky tomu jim chce ušetřit náklady a vyrovnat technologické zaostávání, které by vůči gigantům jako Amazon nikdy neměly šanci vyrovnat.

Skupinu Patero založila, jak napovídá i název, pětice kamarádů, David Svatoš, Tomáš Formánek, Martin Kment, Jan Jirovec a Marek Šucha, kteří společně od roku 2004 budovali logistickou firmu Logio a v rámci Patera teď investují do nadějných startupů. Příkladem může být analytický Stories, který koupil technologický gigant Workday, Yieldigo využívající umělou inteligenci v oblasti cenotvorby nebo logistický startup Shipvio.

Milion dolarů před vstupem na trh

Všechny tři ve svých nástrojích využívají pokročilé datově-analytické technologie, kterými se snaží disruptovat zavedený trh. A stejný cíl má teď Patero se svým vlastním startupem Inventoro, jenž na rozdíl od zmiňovaných firem vznikl jako interní projekt a naopak dokázal získat externí financování – jeden milion dolarů (přibližně 23 milionů korun) do něj vložil soukromý investor, který si však přeje zůstat v anonymitě.

Inventoro vyvinulo internetovou službu na optimalizaci zásob a předpověď prodejů, díky mnoha zkušenostem v oblasti datově-analytické oblasti pak nabízí – podle svého vyjádření – jeden z nejpřesnějších forecastingových nástrojů světa.

„Výpočetní možnosti globálních retailových gigantů daleko překračují schopnosti lokálních hráčů. Je to neudržitelný a nespravedlivý model, který zmenšuje trh a škodí ekonomice. Inventoro.com narušuje tuto nerovnováhu tím, že poskytne menším hráčům výpočetní schopnosti srovnatelné s nejlepšími prediktivními softwary na planetě,“ říká Tomáš Formánek, CEO Inventora.

inventoro

Foto: Inventoro

Rozhraní platformy Inventoro

Nový startup, který svůj produkt trhu oficiálně představil tento týden, se tak zaměřuje zejména na malé a střední e-shopy, retailové podniky a lokální velkoobchody. Podle odhadu Inventora na světě přitom existuje až 35 milionů firem, které tuto datovou podporu potřebují, aby dokázaly do budoucna konkurovat gigantům trhu.

„Strávili jsme mnoho času testováním u našich uživatelů, abychom produkt co nejvíce zjednodušili. Chceme pomáhat všem, tedy i těm, kteří o optimalizaci dodavatelského řetězce nikdy neslyšeli. Proto má Inventoro.com jen čtyři základní obrazovky a ani jeden dashboard. V pozadí však běží přes milion řádků kódu, které se o naše klienty starají,“ přibližuje Formánek.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Cílové skupině odpovídá také jednoduchost integrace, na data klientů se Inventoro napojuje skrze API poskytovatelů e-shopových platforem a ERP systémů jako Shopify, Quickbooks nebo lokální Shoptet, Pohoda, Abra či Helios.

Samotná data následně Inventoro analyzuje pomocí 102 pokročilých algoritmů složených z matematických modelů i samoučících se modelů umělé inteligence, čímž zlepšuje své výsledky. Firmy díky tomu umí přesně předvídat prodeje, zmenšovat skladové zásoby a zvyšovat dostupnost zboží.

„Schopnost predikce systému je na 80% úrovni přesnosti, což jsou podobné výsledky, jakých dosahují ty nejdražší a největší systémy na planetě,“ popisuje pro CzechCrunch Radim Jung, spoluzakladatel projektu.

„Nechceme žít ve světě, kde čtyři e-shopy ovládají planetu, diverzita pomáhá zákazníkům i trhu.“

„Malé firmy tak získají možnost čelit Amazonu a podobným gigantům. My totiž nechceme žít ve světě, kde čtyři e-shopy ovládají planetu, diverzita pomáhá zákazníkům i trhu. Bez pomoci v oblasti IT to však menší hráči mají o to složitější,“ pokračuje Jung.

Podle výsledků testování Inventora u spřízněných projektů dokáže nástroj snižovat vázaný kapitál až o 20 procent. Jako příklad úspor pak Jung zmiňuje e-shop s obraty na úrovni 100 milionů korun, který má v běžném stavu jakýkoliv den v zásobách 15 milionů korun. Díky pětinovým úsporám se mu uvolní tři miliony v hotovosti, které může investovat do svého dalšího rozvoje a gigantům na trhu tak konkurovat o něco snadněji.

Projekt z monetizačního hlediska funguje na bázi SaaS. Samotná předpověď prodejů je pro klienty zdarma a v rámci placené verze nezáleží na tom, jak je klient veliký – všichni platí stejnou částku 100 dolarů (přes 2 300 korun) měsíčně. Tím chce firma podpořit svoji konkurenceschopnost na globálním trhu, na němž si aktuálně testuje svůj product market fit.

Nápad na vývoj Inventora přitom není nový, v Pateru se jím zabývali už několik let. „Doteď ještě nebyla pro takový projekt správná doba kvůli chybějícím cloudovým platformám, na které se systém napojuje. Shopify či Quickbooks jsou stále populárnější a dnes už je jednoduché napojit se na ně přes API. Proto nastal čas udělat Inventoro teď,“ dodává Jung.  

Příběh krachujícího Wirecardu má další zvrat. Jeho karty opět běží, akcie lezou nahoru a Twistu funguje Apple Pay

Ondřej HolzmanOndřej Holzman

twisto-apple-pay2

Foto: Twisto

Placení iPhonem díky Apple Pay

0Zobrazit komentáře

Ještě neuběhl ani týden od chvíle, kdy německá společnost Wirecard vyhlásila insolvenci, ale už teď je zřejmé, že o tomto neslavném příběhu se budou psát knihy a možná i natáčet dokumenty. Wirecard totiž při svém spektakulárním krachu píše další zvrat, který přímo ovlivňuje i desítky tisíc Čechů.

Do necelých dvou týdnů dokážeme vměstnat hned několik zásadních událostí. Společnost Wirecard, dlouho opečovávaná jako velký globálního úspěch německého technologického sektoru, nejprve oznamuje, že se jí nedaří najít 1,9 miliardy eur, se kterými počítala v rozvaze. Akcie letí střemhlav k zemi a na trzích to začíná bouřit.

Pár dní nato Wirecard přiznává, že téměř dvě miliardy eur, se kterými počítal, zřejmě nikdy neexistovaly. Velké problémy v tu chvíli řeší německý regulátor BaFin a zároveň auditoři z EY, kteří podle některých zpráv několik let podezřelé finanční machinace svého klienta přehlíželi. Vzápětí je zatčen dlouholetý šéf Wirecardu, který je podezřelý z obelhávání investorů, a o dva dny později vyhlašuje firma insolvenci.

To je závěr minulého týdne, během kterého ztrácí akcie Wirecardu prakticky veškerou hodnotu, ale přestože je firma v insolvenci, své klienty ujišťuje, že minimálně její dceřiné pobočky bude dál fungovat. To je zcela zásadní i pro české Twisto a desítky dalších firem po celém světě, kterým Wirecard vydává platební karty nebo zpracovává platby.

wirecard-ceo2

Foto: Wirecard/CzechCrunch

Dlouholetý šéf německého Wirecardu Markus Braun

K velkému překvapení mnoha hráčů pak ve čtvrtek přichází britský regulátor, německé Wirecard Bank odebírá licenci, čímž přestávají fungovat jí vydané miliony platebních karet. V Česku to nejvíce zasáhlo fintechový startup Twisto, přestaly fungovat karty služby Direct Fidoo a problémy měla eKasa od O2.

„Byl to pro nás šok. My jsme se popravdě skutečnost, že nám nefunguje karta, dozvěděli v pátek odpoledne od našich zákazníků. Vysoce postavení lidé z Wirecardu nás celý týden ujišťovali, že budou fungovat dál. Pak najednou v pátek ve 13 hodin všechno vypnuli,“ popisoval pro CzechCrunch v sobotu šéf Twista Michal Šmída.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Už toto dění by vydalo na tenčí knihu, protože se kolem celého skandálu řeší například to, jak je možné, že auditoři několik let chybějící miliardy nereflektovali, proč dříve nezakročil německý regulátor a jak je vůbec možné, že se něco takového stalo v Německu, kde byl Wirecard považován za symbol úspěchu a zařazen do prestižního indexu nejhodnotnějších firem.

A zatímco Twisto a další firmy od pátku nepřetržitě pracovaly na tom, aby dokázaly svým zákazníkům zajistit fungující platební karty, ve Velké Británii se rodila další kapitola pozoruhodného příběhu. Britský regulátor, Financial Conduct Authority, totiž v pondělí oznámil, že licenci německému Wirecardu obnovuje – a jeho karty tím pádem zase fungují.

michal-smida1

Foto: Twisto

Michal Šmída, zakladatel a šéf startupu Twisto

„Je to pro nás dobrá zpráva, protože díky tomu bude fungovat Twisto karta při placení přes Apple Pay, ale ve Wirecard jsme již ztratili veškerou důvěru, takže intenzivně pracujeme na rychlém přechodu k novému řešení,“ uvedl pro CzechCrunch v úterý Michal Šmída poté, co s kolegy ověřil, že Twisto karta v Apple Pay skutečně běží.

Největší problém totiž pražskému fintechu působila právě jablečná platební služba. Slovy Michala Šmídy, Twisto mělo štěstí v neštěstí, protože už bylo několik měsíců v procesu přechodu na nového vydavatele, kterým se stala americká Marqeta. Díky tomu dokázalo během pár dní zajistit 20 tisíc nových karet, které teď rozesílá zasaženým zákazníkům.

lukas-kovac-qerko

Přečtěte si takéČeský startup Qerko dobývá restaurace s QR kódy. Placení by mělo být neviditelné, říká Lukáš KovačČeský startup Qerko dobývá restaurace s QR kódy. Placení by mělo být neviditelné, říká Lukáš Kovač

V případě Apple Pay však byl problém s nutnou autorizací, která by trvala minimálně několik týdnů. Twisto se tak dál plánuje svých původních bílých plastových karet, které vydával Wirecard, zbavit, ale uživatelům, kteří využívají Apple Pay, je prozatím doporučuje ponechat, aby nemuseli na zajištění funkcionality u nových karet čekat.

twisto-karta

Foto: Twisto

Platební karta Twisto

Je však třeba dodat, že není jisté, zda a případně jak dlouho bude Wirecard své služby dál poskytovat. Osud firmy je teď značně nejistý, byť minimálně akcie v reakci na poslední události o několik stovek procent poskočily. Aktuálně se pohybují kolem pěti eur, což je však stále jen zlomek toho, kde byly ještě před dvěma týdny. Tehdy se obchodovaly za více než 100 eur za kus.

Takřka jisté je minimálně to, že reputace Wirecardu je navždy pošramocena a mnoho firem zvolí strategii Twista a co nejrychleji se přesunou k jinému poskytovateli. Riskovat podobné další potíže totiž nikdo chtít nebude.