Hackeři napadli Twitter účty Muska, Gatese, Bezose a dalších. Podvodem už v bitcoinech vylákali přes 100 tisíc dolarů
Jako blesk z čistého nebe. Tak by se dal popsat nečekaný útok na twitterové účty předních technologických podnikatelů, stejně jako lidí spojených s kryptoměnovým světem. Během středečního večera se rozběhla na účtech Elona Muska, Billa Gatese, Jeffa Bezose, Kanyeho Westa, Joe Bidena, Baracka Obamy, Applu, Uberu, ale třeba i kryptoměnových směnáren Coinbase nebo Binance série příspěvků, které vyzývaly k zaslání bitcoinů na určitou adresu s tím, že dostanou dvojnásobek.
Hloupý nápad, na který nemůže nikdo skočit, řeknete si. Ale během pouhých pár desítek minut takto hackeři vylákali prostřednictvím plateb na jednu specifickou bitcoinovou adresu nižší desítky tisíc dolarů, v následujících minutách pak přibývaly další a další platby.
V bitcoinové peněžence, na níž podvod odkazuje, nakonec přistálo téměř 13 bitcoinů, tedy lehce přes 117 tisíc dolarů (2,7 milionu korun) při aktuální ceně kryptoměny. Twitter se k hacku poprvé vyjádřil před půlnocí středoevropského času.
Až po půlnoci Twitter přijal první konkrétní opatření, když dočasně zakázal tweetovat některým ověřeným účtům známých osobností i institucí. Například zpravodajský server NBC to vedlo k rychlému vytvoření náhradního účtu, který ověřený není, aby mohl nadále informovat veřejnost.
It appears Twitter has halted tweeting from verified accounts as they deal with the July 15th verified account compromise event.
We will temporarily tweet significant updates here, and retweet them to our verified accounts, as a service.
— Temporary NBC News (@TempNBCNews) July 15, 2020
Co se vlastně stalo?
V průběhu noci se ale jasně ukázalo, že hack byl přímo na straně Twitteru. Hackeři totiž podle zjištění The New York Times využili administrátorských účtů zaměstnanců sociální sítě. Ty jim dovolily de facto převzít jedny z nejprominentnějších uživatelských účtů světa.
Detaily útoku se budou objevovat až postupně. Twitter zatím vydal pouze prohlášení, podle kterého šlo o „koordinovaný útok, jež úspěšně zacílil některé zaměstnance s přístupem k interním systémům a nástrojům“.
Při nejmenším některým poškozeným se změnily e-mailové adresy pro obnovení hesla na jeden specifický e-mail, a to i přes to, že většina poškozených účtu měla aktivováno dvoufaktorové ověření, tedy s nutností zaslání ověřovacího kódu na telefonní číslo nebo na e-mail. To se však zřejmě hackerům podařilo prolomit.
Jedna z prvních teorií tvrdila, že se hackeři do účtů dostali prostřednictvím služeb třetích stran, které slouží k plánování příspěvků na sociální sítě. Díky tomu by tak mohli volně publikovat příspěvky na účty známých osobností a lákat z lidí peníze, ale jednotlivé příspěvky by jim mohly během chvilky poškození zase mazat.