Kurzy programování makeITtoday začínají novou kapitolu. V Praze se stěhují do nových kreativních prostor v Hale 40

Peter BrejčákPeter Brejčák

makeittoday-hala

Foto: David Ch. Lichtag/daylight.studio

Barbora Stibor, Silvie Zeman, Klára Štouračová z organizace makeITtoday

0Zobrazit komentáře

Klára Štouračová a Silvie Zeman začaly s organizací programovacích kurzů pro děti a mládež v roce 2017, od té doby jimi prošly vyšší stovky studentů a projekt makeITtoday teď hlásí novou kapitolu svého rozvoje. Přesouvá se do nových prostor v Hale 40 nacházející se v Pražské tržnici, odkud se dvě zakladatelky chtějí zaměřit na budování a podporu celé komunity – nejen dětí a studentů, ale také jejich rodičů.

„Od začátku jsme měly vizi prostoru, který bude vytvořený přímo nám na míru – interaktivní, moderní a inspirativní pro naše studenty a pro lektory, ale třeba i firmy a vznikající projekty, které si budou chtít prostor pronajmout. Prostor, který nemá nic společného se školními učebnami, ale evokuje atmosféru technologických firem a startupů,“ říká Silvie Zeman.

Nová kapitola

Prostor nabídne vyšší kapacitu než dřívější pražské lokality v Holešovicích (také v rámci Pražské tržnice) i na Andělu, které teď makeITtoday opouští. Na návrhu tří nových učeben v Hale 40 organizace spolupracovala s architektonickým studiem Perspektiv, vybaveny jsou moderní technikou s interaktivními prvky.

Studenti, kteří budou chtít na svých projektech pracovat i mimo samotné lekce, pak budou moct využít společnou TechSpace zónu, kde je k dispozici knihovna či další pomůcky pro kreativní tvoření. „S tímto kreativním prostorem začínáme novou kapitolu makeITtoday,“ doplňuje Zeman.

makeittoday_hala40_ilustracni_web_01-min

Foto: David Ch. Lichtag / daylight.studio

Nové prostory makeITtoday v Hale 40 v Pražské tržnici

makeittoday_hala40_ilustracni_web_02-min

Foto: David Ch. Lichtag / daylight.studio

Nové prostory makeITtoday v Hale 40 v Pražské tržnici

Nová etapa života organizace je podpořena také posilou do týmu, který na pozici executive manažera doplní Barbora Stibor se zaměřením na růst projektu a využití jeho plného potenciálu.

MakeITtoday spojuje systematické vzdělávání digitálních dovedností a rozvoj takzvaných soft skills, od svých počátků byl záběr kurzů rozšířen kromě programování také na robotiku, vývoj mobilních aplikací či her, ale i webu. Samotné lekce jsou určeny pro děti ve věku osmi až osmnácti let. Ještě začátkem roku přitom organizace kurzy spustila také v Brně, kvůli slabému zájmu však tuto lokalitu makeITtoday opustilo.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

„Registrace do kurzů jsme v Brně spustili příliš pozdě a bez marketingu, což vedlo k tomu, že se nenaplnily. Už tehdy jsme ale dělali na prostorách v Hale 40 a rozhodli jsme se netříštit pozornost. Spíš než víc lokalit chceme budovat komunitu a organizovat akce pro děti, studenty i jejich rodiče, či podporovat návaznost kurzů na firmy,“ doplňuje Zeman pro CzechCrunch s tím, že nové prostory teď nabídnou větší možnosti organizace různých eventů i samotných školení.

Hala 40 nabídne také prostory na letní tábory, které makeITtoday organizuje od loňského roku. Na letošních dvacet termínů táborů zatím hlásí naplněnost 75 procent, což je podle Zeman oproti loňským 95 procentům (avšak s menším počtem kurzů) i vzhledem k situaci kolem pandemie koronaviru dobrý výsledek. První tábory začínají již příští pondělí.

makeittoday_hala40_ilustracni_web_03-min

Foto: David Ch. Lichtag / daylight.studio

Nové prostory makeITtoday v Hale 40 v Pražské tržnici

makeittoday_hala40_ilustracni_web_04-min

Foto: David Ch. Lichtag / daylight.studio

Nové prostory makeITtoday v Hale 40 v Pražské tržnici

„Máme obrovskou radost, že první studenti navštíví nové učebny už při letních příměstských táborech za pár dní. Nabídku témat neustále rozšiřujeme, letos jsme přidali například oblíbený Python a na své si přijdou i mladší děti, které mohou prozkoumat úplné základy IT,“ doplnila spoluautorka projektu Klára Štouračová.

starosta

Přečtěte si takéDigitalizovat lze i obce. Stačí nasadit nástroje, které už všichni znají z domova, říká jeden z nejmladších starostů v ČeskuDigitalizovat lze i obce. Stačí nasadit nástroje, které už všichni znají z domova, říká jeden z nejmladších starostů v Česku

V prostorách Haly 40 nejde o jediné změny, kromě makeITtoday tam po skončené rekonstrukci vzniká kavárna, komunitní centrum pro volnočasové aktivity i velký společný prostor pro workshopy, mateřské centrum a kreativní či digitální dílna.

Druhé patro v budově bude sloužit pro podporu podnikání a inovací v oblasti digitálních technologií a umění. Prostor je rozdělen na tři základní části – audiovizuální studio, ateliéry pro virtuální realitu i 3D tisk a coworkingový prostor.

Internet z dvaceti kilometrů nad zemí. Startup Googlu vypouští balóny, které připojí odlehlé oblasti v Keni

Jiří SvobodaJiří Svoboda

loon-boxed

Foto: Loon

Balóny Loon se už nyní vznášejí nad Keňou

0Zobrazit komentáře

Byť se to již dnes z našich končin může zdát jakkoliv nepředstavitelné, pro zhruba polovinu světové populace je připojení k internetu stále nedosažitelný luxus. Zejména na rozvojové země se tak soustředí čím dál tím více iniciativ, které mají pokrytí zvýšit, a angažují se v nich i největší technologické firmy světa.

Poslední naději v této oblasti je startup Loon, který spadá pod Alphabet, mateřskou společnost Googlu. Jeho technologie spočívá ve stratosferických balónech, přičemž každý z nich pokrývá z dvacetikilometrové výšky neuvěřitelných 11 tisíc kilometrů čteverečních 4G připojením k internetu. Od úterý tento ambiciózní projekt funguje pilotně v africké Keni.

Cílem balónů je tak dostat připojení na místa, kde se to jinými formami zatím nepovedlo. Napájeny jsou solární energií, algoritmus automaticky koriguje jejich polohu a ve vzduchu mohou vydržet až 100 dní bez přistání. S rychlostí stahování zhruba 19 Mbps a ve spolupráci s lokálním operátorem zvládli uživatelé přes technologii spustit i videohovory nebo streamovat filmy.

https://www.youtube.com/watch?v=OYRXmwM-NPk&feature=youtu.be

Celkem Loon obsluhuje v Keni 50 tisíc kilometrů čtverečních (dvě třetiny rozlohy Česka) a postupem času počítá s využitím flotily zhruba 35 balónů, aby zajistil konzistentní připojení. Jak napsal na svém blogu šéf firmy Alastair Westgarth, od počátku testování startup připojil přes stratosférické balóny více než 35 tisíc lidí.

„Tento milník je pro Loon v mnohém první. Jde o první využití mimo nouzové podmínky, první pokrytí internetem z balónu v Africe a první z mnoha použití balónů Loon po celém světě,“ píše Alastair Westgarth.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Doposud totiž Loon výrazně využíval své flexibility a opakovaně nasazoval balóny v situacích, kdy pozemní sítě nefungovaly kvůli živelným katastrofám. Životně důležitou konektivitu tak zajistil například po hurikánu na Portoriku v roce 2017 nebo minulý rok v Peru, kde nasadil svou technologii pouhých 48 hodin po ničivém zemětřesení.

Miliony nalétaných kilometrů

První komerční start v Keni je ale pouze začátek používání za běžných podmínek. Už nyní má firma podle svých slov podepsané kontrakty na připojení odlehlého regionu amazonského pralesa nebo Mozambiku.

Loon vznikl před devíti lety jako součást programu Google X, z nějž vyšel už například startup s autonomními vozidly Waymo. První testovací balóny byly doslova malé ledničky s Wi-Fi routerem uvnitř, už o dva roky později se ale do sítě připojil první člověk.

Nyní už mají za sebou miliony nalétaných kilometrů, přes milion letových hodin a ambicí je vedle pozemní sítě kabelů a vysílačů a vesmírných satelitů, vytvořit třetí vrstvu možnosti připojení k internetu.

loon4

Foto: Loon

Loon používá k vypoušení svých balónů tazkvaný Autolauncher

Firma dokonce vytvořila vlastní startovací rampu, s níž je schopná vypouštět jeden balón o velikosti tenisového kurtu každých třicet minut. Keňa je pro Loon dobrou testovací půdou, protože již v tuto chvíli je v zemi na internet připojeno 39 milionů ze zhruba 48 milionů obyvatelů země, píší The New York Times. Díky tomu je Keňa podle tvůrců inovativní země, která je otevřena pokroku.

Konkurence z oběžné dráhy?

Zbytek kontinentu na tom ovšem už tak slavně není. Demografové předpokládají, že právě v Africe nastane v příštích dekádách populační boom, přitom v současné době podle Organizace spojených národů má přístup k internetu v Africe pouze 28 procent populace.

artvillas-min

Přečtěte si takéRyzí život na Kostarice. Unikátní resort Filipa Žáka nabízí luxus v srdci džungle hovořící jazykem českých architektůRyzí život na Kostarice. Unikátní resort Filipa Žáka nabízí luxus v srdci džungle hovořící jazykem českých architektů

I proto se pokoušeli o výrazně větší expanzi internetových služeb v Africe i další internetoví giganti. Facebook se například pokusil zprovoznit flotilu autonomních internetových dronů v rámci projektu nazvaného Aquila. Po čtyřech letech vývoje ale nakonec firma Marka Zuckerberga projekt v roce 2018 ukončila a spoléhat se chce na externí dodavatele.

Více holistický přístup zaujali k internetové konektivitě společnosti SpaceX a OneWeb. Obě entity se chystají do vesmíru v příštích letech vypustit tisíce malých internetových satelitů, které by měly přinést novou formu připojení doslova na každý kout planety. První zmiňovaná firma vizionáře Elona Muska je ve svých snahách napřed a na oběžné dráže už má téměř pětistovku funkčních družic Starlink.