Mars nebude jen pod palcem západu. K rudé planetě se vydaly první mise Spojených arabských emirátů i Číny

Jiří SvobodaJiří Svoboda

uae1

Foto: UAE Space Agency

Sonda Al Amal je první misí UAE k rudé planetě

0Zobrazit komentáře

Doby, kdy se vesmírné závody odehrávaly čistě mezi Washingtonem a Moskvou, jsou již dávno pryč. Stále větší rozmělňování vesmírných snah mezi další státy světa potvrzuje i série nových misí, které mají ambiciózní cíl – Mars.

Na rudou planetu mířily v posledních dekádách převážně mise americké agentury NASA a evropské ESA. Rusko se od rozpadu Sovětské svazu podílelo pouze na jedné úspěšné marťanské misi, a to právě ve spolupráci s ESA.

V rozmezí jen několika dní se ale nyní k Marsu vydaly mise Číny a Spojených arabských emirátů (UAE). V obou případech jde o historicky první takové mise pro daný stát, v případě UAE je to navíc vůbec první podobná mise z arabského světa.

Obě mise navíc dorazí k Marsu v únoru příštího roku, nicméně rudou planetu budou zkoumat docela odlišným způsobem. Co víc, příští týden se za nimi vydá další americká mise a půjde tak o celkově třetí start na Mars za krátkou dobu.

Z nuly k Marsu za patnáct let

Když se řekne vesmírná velmoc, pravděpodobně jako první nenaskočí asociace se Spojenými arabskými emiráty. A není se čemu divit – arabské vesmírné snahy začaly zhruba před patnácti lety, kdy bylo zformováno Vesmírné centrum Muhammada bin Rašída.

Tamní vesmírná agentura dokonce vznikla teprve před šesti lety, pochopitelně za značné finanční podpory arabských šejků. Emiráty si rychle připsaly na konto sérii čtyřech úspěšně vypuštěných satelitů, které slouží ke sledování Země. Šestatřicetiletý Hazza Al Mansouri se taktéž stal minulý rok vůbec prvním astronautem z UAE, když strávil osm dní na Mezinárodní vesmírné stanici.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Program ale postupuje mílovými kroky a letos se tak k Marsu vydala první sonda z arabského světa. Název má příznačný – Al Amal (v překladu Naděje) má především zkoumat tamní atmosféru a podnebí. Vědci by tak díky Al Amal mohli zjistit například více o ročních obdobích na rudé planetě.

Protože ale UAE stále nemá k dispozici vlastní raketu, využila ke startu, který se odehrál minulou neděli, japonské technologie. Al Amal se tak vznesla na palubě rakety H-IIA z kosmodromu Tanegašima na stejnojmenném japonském ostrově. Nyní už je v pořádku na trajektorii směrem k Marsu.

Sarah Al Amiri je klíčovou ženou vesmírného programu Spojených arabských emirátů

Tamní režim využívá sondu i jako připomínku 50. výročí založení země a chce s její misí přimět mladé zájemce k práci ve vesmírném průmyslu. Zajímavostí je, že vysokou pozici v celém projektu zastává žena. Sarah Al Amiri je zástupkyní vedoucího celé mise a v UAE je také historicky první ministryní pro pokročilé vědy.

Podle serveru Gizmodo stála celá mise arabskou federaci 200 milionů dolarů a řadí se tak spíše k levnějším. S vývojem zhruba půltunové družice pomáhaly i americké univerzity a instituce.

Trojice čínských zařízení v jednom

Nejlidnatější země světa má oproti Spojeným arabským emirátům ve vesmírném programu poměrně bohatou historii, ač je o něm slyšet v dnešní době méně. V minulosti se velmoc pokoušela o vystavění vesmírných stanic, vyslala i jedenáct čínských astronautů a před rokem a půl zaznamenala úspěch, když jako vůbec první dokázala čínská sonda přistát na odvrácené straně Měsíce.

Čína si tak může dovolit být o něco odvážnější a k Marsu vysílá o řád komplikovanější misi než UAE. Komunistický režim v jednom „balíčku“ vyslal ze Země tři části: orbiter, tedy část, která bude kolem Marsu obíhat, lander a rover, které na povrchu přistanou.

Mise pod názvem Tianwen-1 je tak poměrně ambiciózní, protože nikdy předtím Čína úspěšnou misi na Mars nerealizovala ani na orbitu. Pokud vše půjde tak, jak má, na orbit se čínská družice dostane v podobné době jako ta arabská. Lander s roverem pak přistanou na povrchu zhruba na konci dubna 2021.

Američané nezaspávají

Spojené státy však nechtějí pustit svou dosavadní dominanci na Marsu tak snadno. NASA totiž nezaspává a už příští týden vyšle k Marsu svou další misi. Na raketě Atlas 5 chce ve čtvrtek 30. července vypustit z floridského mysu Canaveral svůj rover zvaný Perseverance.

Nové vozítko by mělo na Marsu doplnit rover Curiosity, který rudou planetu úspěšně brázdí už od roku 2012. Proto ani neměli inženýři velké trápení se základním designem, který se téměř od Curiosty neliší.

perseverance

Foto: NASA

Vozítko Perseverance bude na Marsu působit od roku 2021

Perseverance se zaměří zejména na zkoumání života a životních podmínek, které v minulosti na Marsu mohly být, a oproti Curiosity bude vybavena například lepším vrtákem. Jedním z nástrojů, které ponese, bude i miniaturní helikoptéra.

Aby roverů nebylo na povrchu Marsu málo, za dva roky se na něj podívá i výtvor z Evropské vesmírné agentury. Rover pojmenovaný po vědkyni Rosalind Parker chtěli evropští inženýři taktéž vypustit letos v létě. Nakonec se jim ale nepodařilo připravit vozítko včas, a tak kvůli relativním pozicím Země a Marsu budou mít další příležitost až za dva roky.

Používali je Armstrong i Aldrin. Ovládací páčky ze slavné mise Apollo 11 měly skončit v koši, teď se vydražily za 18 milionů

Jiří SvobodaJiří Svoboda

apollo_11_crew

Foto: NASA

Posádka mise Apollo 11: Neil Armstrong, Michael Collins, Buzz Aldrin

0Zobrazit komentáře

Letos už uplynulo 51 let od legendární mise Apolla 11, při níž poprvé přistál člověk na Měsíci. Předměty, které se pojily s tímto historickým okamžikem, ale i po takové době táhnou sběratele, kteří za ně neváhají zaplatit vysoké částky. Důkazem je i situace, která se odehrála v aukčním domě Julien’s Auctions.

Právě v něm se minulý týden dražily mimo jiné tři ovládací páčky z velitelského modulu Columbia, které používali astronauti Neil Armstrong, Buzz Aldrin a Michael Collins k tomu, aby navigovali loď k Měsíci.

Páčka, kterou svou pravou rukou ovládal sám první muž na Měsíci, aby mohl kontrolovat rotaci modulu, se prodala za 370 tisíc dolarů (8,5 milionu korun). Obdobná páčka, tentokrát ta, již použil Buzz Aldrin, se pak podle serveru Space.com vydražila za 256 tisíc dolarů (5,8 milionu korun).

Foto: Smithsonian

Interiér modulu Columbia z mise Apolla 11

Třetí kousek, používaný při spojení modulu Columbia s lunárním modulem Eagle, se prodal za 156 tisíc dolarů (3,6 milionu korun). Dva anonymní kupci tedy celkem za všechny tři páčky zaplatili v přepočtu 18 milionů korun.

Patnáct let ležely v NASA

Malé kousky hardwaru z modulu, který donesl astronauty také zpět na Zemi, za sebou ale mají pozoruhodnou cestu i mimo vesmír. Páčky technici z lodi odstranili v září 1969, tedy zhruba dva měsíce poté, co posádka Apolla 11 dosedla na hladinu oceánu. Dodnes vystavený modul Columbia v muzeu ve Washingtonu D.C. tak obsahuje pouze makety.

Původně měli tři páčky dostat astronauti na památku, ale dárek prý odmítli. Na dřevěných plaketách a s originální dokumentací tak zůstaly ležet v kanceláři v Johnsonově vesmírném středisku v Houstonu dobrých patnáct let.

apollo11_aukce_armstrong

Foto: Julien’s Auctions

Páčka, kterou v Apollu 11 používal Neil Armstrong

apollo11_aukce

Foto: Julien’s Auctions

Páčku prodanou za 156 tisíc dolarů používali Armstrong i Collins

V roce 1985 je znovu objevil Bill Whipkey, jeden z řadových zaměstnanců NASA, když se chystal ukončit kariéru a jít do důchodu. Svého šéfa se prý zeptal, co s páčkami dělat, a bylo mu řečeno, že je má vyhodit.

To však Whipkey neudělal. Místo toho si je vzal domů a jak NASA zjistila, po pár letech je sám prodal na jiné aukci. Od devadesátých let jsou však detaily mlhavé. Jisté je, že se NASA snažila trojici artefaktů společně s dalšími předměty získat zpět.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Před sedmi lety už tak jednou vesmírná agentura zastavila prodej páčky Buzze Aldrina, která se objevila na aukci v Bostonu, aby mohla přezkoumat její vlastnictví. V aukčním světě nejde o nic zvláštního a v případě pochybností o původu předmětu se tak děje poměrně často.

apollo_command_module3_0_1

Foto: Smithsonian

Velitelský modul Columbia z Apolla 11

NASA ostatně vyžadovala vrácení předmětů v minulosti už několikrát, například v případě jednoho z madel, kterého se Armstrong přidržoval při sestupu na Měsíc. Snahy na získání třech páček údajně vzdala před třemi lety, není ale vyloučeno, že se o to pokusí znovu.

Vesmír táhne

Během minulého týdne byla prodána řada dalších předmětů s vesmírnou tematikou, a to jak ze skutečného, tak filmového života (aukce měla podtitul Julien’s Hollywood: Legends and Explores). Už za pár stovek dolarů bylo možné sehnat například dobové fotky nebo videozáznamy z vesmírných misí.

Jedním z filmových artefaktů byl i ikonický vesmírný oblek. Za 370 tisíc dolarů (zhruba 8,5 milionu korun) si odnesl kupec téměř kompletní skafandr, který nosily postavy ve slavném filmu 2001: Vesmírná odysea z roku 1968.

odysea-spacesuit

Foto: MGM

Záběr ze slavného filmu 2001: Vesmírná odysea