Nejlépe placenými americkými manažery jsou Elon Musk a Tim Cook. Odměny šéfů za 40 let vzrostly o 900 %
Navzdory aktuální koronavirové krizi se dá optimisticky říci, že žijeme v jedné z nejlepších etap lidské historie. Většina světa žije v míru, ekonomicky se daří a technologický pokrok posouvá lidstvo vpřed. To ale samozřejmě neznamená, že by současný svět neměl problémy. Jedním z těch nejviditelnějších je stále narůstající propast mezi nejbohatšími a „těmi ostatními“. Ztělesněním oněch rozevřených nůžek již ale oproti minulosti přestávají být bankéři z Wall Street. Peníze jsou dnes jinde.
Bankéři z Wall Street byli vždy vnímáni jako zhýralci s nepřiměřenými příjmy, kteří si bezostyšně užívají přepychu, aniž by vytvářeli nějaké reálné hodnoty. Svět se ale posunul, a pokud jde o nejlépe placené manažery světa, do čela se ve velkém prodrali šéfové technologických firem, kteří si za svou práci odnášejí výrazně vyšší příjmy, než na které kdy dosáhli bankéři.
Žebříček nejlépe placených amerických manažerů, se kterým přišla agentura Bloomberg, je zajímavý i tím, že už samotné manažerské platy těch vůbec nejbohatších odrážejí problematiku extrémních rozdílů v příjmech. Zatímco nejlépe placený Elon Musk si v Tesle za rok 2019 přišel na více než 595 milionů dolarů, druhý v pořadí, Tim Cook, si v Applu vydělal necelých 134 milionů. Desátý nejlépe placený manažer, Douglas Ingram ze Sarepta Therapeutics, pak dosáhl „jen“ na 70 milionů.
Elon Musk se ke své zázračné výplatě dostal primárně na základě několik let staré dohody, díky níž získal příslib desítek miliard dolarů, pokud se Tesla probojuje mezi nejhodnotnější firmy světa. A jelikož se kalifornské automobilce nevídaně daří, dostává za to teď tučné odměny v akciových opcích. Šéf Applu Tim Cook je pak štědře odměňován přímo akciemi podle dohody z roku 2011, kdy nastoupil do funkce.
Při pohledu na žebříček si lze povšimnout, že mezi nejlépe placenými manažery převažují ti, jejichž firmy jsou těmi vůbec nejlépe vydělávajícími na světě, což je z ekonomického pohledu jistě pozitivní. Kromě Tima Cooka z Applu nechybí ani CEO Intelu Robert Swan, šéf Alphabetu (mateřské firmy Googlu) Sundar Pichai či Satya Nadella z Microsoftu.