Ryanair útočí na Kiwi.com: Peníze jejich zákazníkům nedokážeme vrátit. Chtějí podkopat náš byznys, reaguje Dlouhý
Refundace peněz zákazníkům za zrušené lety v případě letecké společnosti Ryanair a letenkového vyhledávače Kiwi.com nabrala zajímavý spád. Šéf britské nízkonákladovky Eddie Wilson se ve videu pustil mimo jiné i do české platformy a tvrdí, že cestujícím s letenkami koupenými přes „neautorizované screen scraping weby“ peníze vrátit nedokážou. Kiwi.com však v tomto kroku Ryanairu vidí úmyslné zadržování peněz s cílem poškodit vztahy s jejich zákazníky.
Největší evropská aerolinka ve čtvrtek oznámila, že do konce července refunduje již 90 procent všech peněz za zrušené lety. Zároveň k tomu oznámila nový způsob verifikace cestujících, kteří si svoje letenky rezervovali přes weby třetích stran, jako je například Kiwi.com, Last Minute.com, On The Beach či Love Holidays.
„Úspěšně jsme vrátili peníze milionům zákazníkům, kteří si lety rezervovali přímo u nás, protože jsme měli jejich skutečný e-mail a platební údaje. Bohužel jsme nebyli schopni vypořádat tisíce zákazníků, kteří si lety rezervovali přes tyto neautorizované screen scraper weby, protože nám poskytují falešné nebo fiktivní kontaktní údaje a platební detaily zákazníků, když nakupují letenky na stránkách Ryanair,“ uvedl šéf aerolinky Eddie Wilson.
https://www.youtube.com/watch?v=EGajxjKak4g
Proces nákupu letenek na webech třetích stran podle Wilsona probíhá tak, že po zaplacení letenky ji firma koupí na webu Ryanairu a následně ji svému zákazníkovi prodá s přirážkou, přičemž kontaktní údaje na pasažéra pošle vymyšlené, aby k objednávce sám neměl přímý přístup.
Aerolinka tak měla v posledních měsících problém ověřit, jestli zákazníci, kteří požadují refundaci napřímo, jsou ti skuteční. Ryanair v návaznosti na to představil nový formulář, kterým chce celý proces této skupině zákazníků zjednodušit. Zároveň k tomu vyzýval kompetentní letecké úřady a regulátory ve Velké Británii a v Irsku (kde Ryanair oficiálně sídlí), aby se na tyto praktiky – kdy třetí strany poskytují údajně falešné údaje – zaměřily.