Ukradli mu lyže, a tak se rozhodl chránit vybavení ostatních. Marek Vala navrhl chytrý zámek, který neprolomí ani kladivo
Po několika hodinách strávených na svahu člověku většinou vyhládne a vůně linoucí se z chat, které nabízí občerstvení přímo u sjezdovky, doslova láká k tomu zastavit, dát lyže do stojanu a vychutnat si některou z místních specialit, popřípadě se zahřát svařákem či bombardinem. Celá lyžařská idylka však může vzít za své v momentě, kdy se vrátíte ke stojanu a zjistíte, že jsou lyže pryč.
Přesně takovou situaci zažil během své dovolené v rakouském Kaprunu i Marek Vala, který tímto způsobem přišel o své zbrusu nové lyže za více než 20 tisíc korun. Nepříjemná záležitost se navíc netýkala pouze jeho, ale i několika dalších lyžařů, kteří si lyže odložili do stejného stojanu.
Další nepříjemné překvapení přišlo v momentě, kdy od pojišťovny dostal vyrozumění, že ztráta nebude proplacena, protože lyže neměl zabezpečené žádným zámkem. Nejednalo se přitom o žádnou lehkomyslnost, protože své lyže na svahu zamyká opravdu málokdo. To se ale v poslední době, s přibývajícími případy krádeží sportovních pomůcek, mění.
Například jízdních kol bylo v roce 2018 ve Velké Británii odcizeno přes 96 tisíc, a to se škodou přesahující částku tří miliard korun. V USA byla odcizena jízdní kola v celkové hodnotě neuvěřitelných 68 miliard korun. A Rakousko zaznamenalo za rok 2017 krádeže lyžařského vybavení v hodnotě přesahující 410 milionů korun. Právě tam Češi za lyžováním často míří. Přitom stačí jeden jediný zámek, který zloděje často ihned odradí, což si uvědomuje stále větší počet sportovců.
„Tento rok jsem si všiml, že si lidé možnost krádeží uvědomují čím dál více a přibližně 15 až 20 % lyží byly uzamčené přes klasický mechanický číselný zámek s lankem. Další možností je prohození jedné lyže například se svým kamarádem. Rady typu, že by člověk měl na lyže neustále vidět, nejsou špatné, ale v momentě, kdy restaurace nemá terasu nebo není hezké počasí, jsou k ničemu,“ přidává své postřehy třicetiletý Vala, pro kterého je sport celoživotní vášní.
Nic na tom nezměnil ani tento nepříjemný incident, který navíc potvrdil ono slavné přísloví, že všechno zlé je k něčemu dobré. Cestou domů totiž Markovi neustále vrtalo hlavou, jak své lyže příště zabezpečit co nejlépe. „Říkal jsem si, že je hrozně jednoduché lyže ukradnout v poměru k tomu, kolik lyže stojí. Mobilní telefon o stejné hodnotě by člověk taky nenechal ležet na zemi,“ popisuje své myšlenkové pochody Vala, který se až do svých 18 let věnoval lyžování závodně.
Pestrobarevný ochránce
Výsledkem tohoto přemítání se stal zámek Pealock, poměrně sofistikované, ale zároveň kompaktní řešení pro zabezpečení celé řady předmětů před krádeží. Jeho intenzivní vývoj trval dva roky a podílelo se na něm hned několik firem a specialistů.
Jedná se o zařízení vybavené pohybovým čidlem. V momentě, kdy se chráněný předmět pohne, začne zařízení vydávat zvuky o síle 110 dB. Ne nadarmo jméno zámku vychází z anglického výrazu pro páva, o kterém se říká, že je velice dobrým a hlavně hlučným ochráncem majetku.
Při nenadálém pohybu zámek také informuje majitele notifikací zaslanou na mobilní telefon. Při větších vzdálenostech dokáže i přepnout do GSM módu a majiteli zavolat. Přitom se díky kompaktním rozměrům a relativně nízké váze 130 gramů bez problému vleze i do kapsy, což je jeho velká výhoda oproti některým trackerům a elektronickým zámkům od konkurence.
„Jejich nevýhodou jsou rozměry, váha a nekompatibilita se spoustou kol na trhu, nemluvě o nemožnosti použití zámku na jiné vybavení, než je kolo. Jejich řešení je vhodné spíše pro městská kola. Naše řešení má obrovskou výhodu, že jej v zimě můžete využít na lyže či snowboard a v létě na kolo, kočárek, elektrokoloběžku, invalidní vozík nebo skútr. A může jej využívat kdokoliv v rodině,“ vyjmenovává Vala důvody, proč je zámek Pealock univerzálním řešením.