Brány dílen se otevírají. Pod patronátem prestižní MIT se do Česka sjedou kutilové z celého světa

prusa-research-farma

Foto: Prusa Research

Tisková farma na výrobu 3D tiskáren Prusa Research

0Zobrazit komentáře

Pokud mají inovátoři, vynálezci a vědci v oblasti moderních technologií ve svém kalendáři zakroužkované jen jediné datum, s největší pravděpodobností se jedná o každoročně pořádanou konferenci organizace The Fab Foundation. Tu každý rok hostí jiná země a v roce 2024 bude mít tu čest i Česká republika, která přivítá na 1 500 zástupců otevřených dílen z celého světa.

The Fab Foundation je projektem slavné bostonské MIT, jedné z neprestižnějších univerzit světa. Pod svými křídly sdružuje přibližně dva tisíce otevřených dílen rozesetých po celém světě, jejichž zástupci se vždy jednou za rok setkají na novém místě, aby si vyměnili své zkušenosti, odprezentovali své poznatky a navázali nová přátelství.

Takzvané FabLaby jsou otevřené dílny, které nabízejí každému zájemci dostatečné zázemí pro práci s moderními technologiemi, jako je 3D tisk, laserové řezání, gravírování či práce na CNC strojích. K tomu poskytují prostředí vhodné pro práci s audiovizuálním materiálem, ale i práci se dřevem, kovem a dalšími tradičními materiály. FabLaby jsou tak jakousi upgradovanou obdobou kutilských ponků našich otců a dědů v jejich dílnách a garážích.

fabx1

Foto: FabLab Brno

Může to vypadat jako klasická dílna. Ty však nedisponují 3D tiskárnami a CNC stoji

Z důvodu pandemie koronaviru museli všichni inovátoři, vynálezci a vědci letos zůstat doma a FABx absolvovat online. Lze tedy předpokládat, že o příští ročníky bude velký zájem, protože konference pořádaná skrze monitory a webkamery nemá ani zdaleka takový náboj jako v momentě, kdy se lidé a jejich projekty setkávají osobně.

I proto je dobrou zprávou, že v roce 2024 budou tato setkání probíhat právě na našem území. České republice se podařilo získat pořadatelství především díky ambiciózním cílům i zajímavému videu, kterým se organizátoři prezentovali.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

„Pořadatelství konference s sebou nese obrovskou příležitost. Pomůže nám rozšířit myšlenku digitálních dílen směrem k širší veřejnosti, a hlavně ke školám. Právě ty by měly studenty podporovat v tom, aby se nebáli své nápady realizovat. Otevřené digitální dílny v tomto hrají nezastupitelnou roli,” řekl v tiskové zprávě Petr Chládek, ředitel inovační agentury JIC, která zakládala brněnský FabLab.

fabx3

Foto: Maker Faire Brno

FABx mají vždy hojnou účast z řad expertů i laické veřejnosti

Česká republika se tak stane na jeden týden místem, kde bude možné obdivovat zajímavé projekty z oblasti moderních technologií, digitální fabrikace, technologického vzdělávání či technologicko-umělecké projekty.

„Nechceme pořádat konferenci, po které zůstane jen dobrý pocit. Naším cílem je změna prostředí. Přineseme nové impulsy a zkušenosti ze zahraničí. Díky firmám, jako je třeba Prusa Research, které nás podporují, máme možnost ukazovat konkrétní úspěšné případy,“ tvrdí Ondřej Kašpárek, manažer PrusaLabu a člen sdružení Make More, které konferenci spolupořádá.

Otevřených dílen je u nás málo, a to se musí změnit

Organizátoři mají na přípravu čtyři roky. Zdá se to jako dlouhá doba, během ní však bude nutné navázat strategická partnerství s veřejnou správou a firmami, které by měly sehrát zásadní roli při zakládání dílen a šíření osvěty mezi širokou veřejností. Celé akci budou předcházet regionální workshopy, tisk vzdělávacích příruček a metodik pro zakládání dílen a také proběhne tvorba interaktivních webových platforem určených pro samotné kutily i širokou veřejnost.

Cílem organizátorů je co možná nejvíce rozšířit myšlenky týkající se prototypovacích dílen, přičemž se chtějí zaměřit hlavně na region střední a východní Evropy. Zde je totiž takových projektů žalostně málo, konkrétně až desetkrát méně než na západě.

fabx4

Foto: Prusalab

Cílem setkání je předávání zkušeností a nazavazování kontaktů

„Podpora kreativní ekonomiky je důležitá pro vznik mezioborových spoluprací, podporu nových projektů, a tím i generování inovací a přidané hodnoty. Podobné akce mají podpořit téma tvořivosti a nových technologických řešení v souladu s Inovační strategií České republiky,” zdůrazňuje koordinátor strategie The Country For The Future Czech Republic Robin Čumpelík z Ministerstva průmyslu a obchodu.

ballers-dwayne-johnson-hbo-2

Přečtěte si takéPřes 87 milionů dolarů. Dwayne Johnson je opět nejlépe placeným hercem světa, díky Netflixu zazářily i další hvězdyPřes 87 milionů dolarů. Dwayne Johnson je opět nejlépe placeným hercem světa, díky Netflixu zazářily i další hvězdy

Problém nedostatku dílen se týká i České republiky. Zatímco na západě je otevřená dílna či dílna 21. století zcela běžným pojmem, pro našince se často může jednat o zcela neznámé termíny. I zde se ovšem začínají věci pomalu měnit k lepšímu.

Firmy, školy a vědecká centra spolu s podnikatelskými inkubátory, knihovnami a univerzitami začínají nabízet otevřené dílny, ve kterých má každý volný přístup k pokročilým výrobním strojům a znalostem, stále častěji. Kouzlem těchto míst je častý vznik komunit, které tvoří podobně smýšlející kreativci.

Dnes je na našem území přibližně dvacet takových dílen. Ovšem dílen typu FabLab, které navíc nabízejí digitálně řízené stroje vhodné k prototypování, designování a vynalézání, je podstatně méně. A přesně to by chtěli organizátoři FABx 2024 změnit a přinést takovou dílnu do každého krajského města.

Readmio dá vašemu čtení hloubku. Pohádková aplikace automaticky vydává zvuky, když předčítáte dětem

Iva BrejlováIva Brejlová

readmioStory

Foto: Readmio

Tým Readmio: Radoslav Rajčan, Jozef Šimko, Ilya Novodvorskiy a Martin Bruncko

0Zobrazit komentáře

Narodil se v Moskvě, vyrůstal v New Yorku, ale zakotvil v Praze. Ilya Novodvorskiy během své kariéry v několika startupech narazil na řadu Slováků, se kterými mu spolupráce dávala smysl. A tak dali hlavy dohromady a stanovili si hlavní cíl poměrně vysoko: přijít s něčím, na co budou moct být pyšní. Zhruba tak se zrodila velmi mezinárodní aplikace Readmio, která má ambici zkvalitnit čas rodičů a dětí při čtení pohádek. Pro začátek těch slovenských a českých. A samozřejmě, k tomu něco vydělat.

Nápad je jednoduchý: poskytnout rodičům hudební a zvukový doprovod k pohádkám, které sami budou svým dětem předčítat. Ale tak, aby nemuseli nic ovládat, spouštět a hlídat. Cílem se tedy stalo naučit mobil chovat se tak, že rodič může jen číst připravený text a přístroj se sám postará o všechno ostatní. Nechá šplouchat vodu, když hrdina pohádky něco hodil do řeky. Spustí zpěv ptáků ve chvíli, kdy mají cvrlikat vrabci. Začne s jásotem davů lidí, kteří opěvují císařovy nové šaty.

Jenže to také znamená, že takový mobil musí lidem rozumět. A to se ukázalo jako velmi náročná práce, takže vývoj nakonec trval rok a půl a technologie, obsah a další nutné náklady už spolkly přes 100 tisíc eur, což je přes 2,5 milionu korun. Plus pár tisíc na marketing a další peníze za práci, které si spoluzakladatelé nevyplatili. Naopak, zatím jde celý vývoj z jejich kapes. Teď to však vypadá, že je konečně hotovo alespoň do té míry, aby se aplikace mohla šířit.

readmio-app

Foto: Readmio

Pohádka v aplikaci Readmio

Zatím se to daří. Na Slovensku je dostupná od června a má přes sedm tisíc uživatelů. Další naskakují od července v Česku, takže by se měla brzy dostat na deset tisíc stažení. „To, vzhledem k poměrně malým finančním nákladům vynaloženým na marketing, považujeme za dobrý začátek. Velmi dobře funguje vzájemné doporučování mezi rodiči, kteří si mezi sebou informace o aplikaci sdílejí,“ říká Ilya Novodvorskiy.

Technologie pro děti, ale jen tak trochu

Readmio je ukázkou aplikace, se kterou tvůrci přicházejí stále častěji. Balancují na tenké hraně: jak využít technologie pro děti, ale jen do té míry, aby je ještě rodiče vnímali jako přínosné? Ostatně, pokud sestavíte tým z poměrně zkušených třicátníků-rodičů, takové téma se brzy objeví.

Vedle Novodvorského jsou spoluzakladateli Readmio Jozef Šimko (COO), Martin Bruncko (šéf obsahu) a Radoslav Rajčan (vedoucí vývoje). Poznali se ve slovenské vývojářské firmě InloopX, kterou spoluzaložil právě Jozef Šimko a kterou později úspěšně prodal Avastu. Tam se Novodvorskiy dostal po několika pozicích v newyorských startupech, nastoupení do STRV a odjezdu do Prahy. V Česku je pět let a zalíbilo se mu tu. Stal se mimo jiné mentorem pro CzechInvest.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

„Hodně jsem se dozvěděl o české startupové scéně. Opravdu se mi líbí. Hodně se liší od New Yorku – není to tu tak šílené,“ popisuje. Ale není to ani jednoduché. Kromě spoluzakladatelů a vývojářů musel najít ještě řadu překladatelů, korektorů, tvůrců obsahu pohádek, ale třeba taky někoho, kdo vymyslí a připraví hudební doprovod a další zvukové efekty. Vývojáři spolupracovali třeba i se Slovenskou akademií věd, aby tak docílili co nejpřesnějšího poznání slovanských jazyků.

readmio2

Foto: Readmio

Jozef Šimko, Martin Bruncko, Radoslav Rajčan a Ilya Novodvorskiy vyvíjeli Readmio 1,5 roku

Právě funkce rozpoznávání řeči je zásadní. „V samém začátku jsme vyzkoušeli většinu dostupných komerčních služeb pro rozpoznávání řeči. Plně spokojeni jsme však nebyli ani s jednou,“ říká Novodvorskiy. Někde mu vadila cena, jinde rychlost. Pokud rodič čte, musí přístroj rozpoznat sdělení během pár desetin sekund – jinak se zvuk neobjeví na tom správném místě. Kromě toho tu byl problém s nepřesnými překlady pro češtinu a slovenštinu. A trénovat vlastní software od začátku by trvalo příliš dlouho a navíc by to bylo příliš nákladné.

„Nakonec jsme získali dostatek znalostí, které jsme s pomocí expertů na rozpoznávání řeči přetavili do ideálního řešení,“ slibuje šéf startupu. Tajemný popis toho, jak startup dospěl k rozpoznávání řeči, pak rozvede jen mírně. „Máme něco jako dohodu o mlčenlivosti,“ vysvětluje.

esuba-univerzita1

Přečtěte si takéNejslavnější český herní tým eSuba otevírá vlastní univerzitu. Chce v ní vychovávat nové esportové šampionyNejslavnější český herní tým eSuba otevírá vlastní univerzitu. Chce v ní vychovávat nové esportové šampiony

Ale jednoduše popisuje, že základní řešení od jiné společnosti vývojáři dokázali rozvinout už po svém. A to tak, že Readmio rozpozná ta správná signální slova v češtině a slovenštině právě během zlomku vteřiny. „Finální produkt je přesný na 99 procent a funguje i bez připojení k internetu,“ hlásí. A v tom je silná stránka celého nápadu.

V telefonu, tedy v bezpečí

Novodvorskiy narazil na to, že právě snaha o offline rozpoznávání řeči je něco, co může jít daleko za hranice pohádkových příběhů. Podle něj totiž splňuje jeden základní požadavek: rozpoznávání řeči zůstává v přístroji. Algoritmus pracuje jen tam. Data se neodesílají někam na cloud, s nadsázkou řečeno tedy nikdy nevisí někde ve vzduchu, kde jsou teoreticky dostupné ke zneužití, nebo kde by je alespoň bylo třeba o to víc zabezpečit.

To je pro některé firmy velmi lákavé. „Bavíme se teď o tom s jednou bankou. Potřebují silné zabezpečení a tohle je rozhodně zaujalo,“ popisuje Novodvorskiy s tím, že jde o jednu z velkých bank fungujících na Slovensku.

triprasiatka

Foto: Readmio

Pohádky jsou doplněny hravými ilustracemi

„Jsme teprve na začátku konverzace a s touto bankou jsme asi nejdál. Ale kdo ví, kam se dostaneme,“ říká Novodvorskiy a hned rozvíjí své představy: co takhle nadiktovat IBAN v mobilní bankovní aplikaci? Využít toho, že navigaci v aplikaci půjde konečně při řízení spolehlivě ovládat hlasem a ve vlastním jazyce?

Novodvorskiy se nechce zastavit. Než se na takovém produktu jako vývojovém nástroji dalším firmám dohodne, v jeho očích se nejspíš Readmio jako takové rozšíří v Česku a na Slovensku. Představuje si, že do konce roku si ho v obou zemích stáhne na 50 tisíc lidí. Aby se tomu přiblížil, poslední měsíce nejdříve u uživatelů a pak se svým týmem řeší hlavně to, co přesně rodiče od takové aplikace chtějí.

Cílem ambiciózního podnikatele je tak vytvořit lovebrand, ke kterému budou rodiče svým dětem dokupovat třeba trička s oblíbenými hrdiny dětských pohádek. Ostatně Novodvorskiy právě otevřel e-shop, aby trochu otestoval možnost takového výdělku. A pak se kouká po dalších zemích. První na řadě po Slovensku a Česku je Velká Británie. Tam hodlá se svým startupem vstoupit v září.