Brány dílen se otevírají. Pod patronátem prestižní MIT se do Česka sjedou kutilové z celého světa
Pokud mají inovátoři, vynálezci a vědci v oblasti moderních technologií ve svém kalendáři zakroužkované jen jediné datum, s největší pravděpodobností se jedná o každoročně pořádanou konferenci organizace The Fab Foundation. Tu každý rok hostí jiná země a v roce 2024 bude mít tu čest i Česká republika, která přivítá na 1 500 zástupců otevřených dílen z celého světa.
The Fab Foundation je projektem slavné bostonské MIT, jedné z neprestižnějších univerzit světa. Pod svými křídly sdružuje přibližně dva tisíce otevřených dílen rozesetých po celém světě, jejichž zástupci se vždy jednou za rok setkají na novém místě, aby si vyměnili své zkušenosti, odprezentovali své poznatky a navázali nová přátelství.
Takzvané FabLaby jsou otevřené dílny, které nabízejí každému zájemci dostatečné zázemí pro práci s moderními technologiemi, jako je 3D tisk, laserové řezání, gravírování či práce na CNC strojích. K tomu poskytují prostředí vhodné pro práci s audiovizuálním materiálem, ale i práci se dřevem, kovem a dalšími tradičními materiály. FabLaby jsou tak jakousi upgradovanou obdobou kutilských ponků našich otců a dědů v jejich dílnách a garážích.
Z důvodu pandemie koronaviru museli všichni inovátoři, vynálezci a vědci letos zůstat doma a FABx absolvovat online. Lze tedy předpokládat, že o příští ročníky bude velký zájem, protože konference pořádaná skrze monitory a webkamery nemá ani zdaleka takový náboj jako v momentě, kdy se lidé a jejich projekty setkávají osobně.
I proto je dobrou zprávou, že v roce 2024 budou tato setkání probíhat právě na našem území. České republice se podařilo získat pořadatelství především díky ambiciózním cílům i zajímavému videu, kterým se organizátoři prezentovali.