Brány dílen se otevírají. Pod patronátem prestižní MIT se do Česka sjedou kutilové z celého světa

prusa-research-farma

Foto: Prusa Research

Tisková farma na výrobu 3D tiskáren Prusa Research

0Zobrazit komentáře

Pokud mají inovátoři, vynálezci a vědci v oblasti moderních technologií ve svém kalendáři zakroužkované jen jediné datum, s největší pravděpodobností se jedná o každoročně pořádanou konferenci organizace The Fab Foundation. Tu každý rok hostí jiná země a v roce 2024 bude mít tu čest i Česká republika, která přivítá na 1 500 zástupců otevřených dílen z celého světa.

The Fab Foundation je projektem slavné bostonské MIT, jedné z neprestižnějších univerzit světa. Pod svými křídly sdružuje přibližně dva tisíce otevřených dílen rozesetých po celém světě, jejichž zástupci se vždy jednou za rok setkají na novém místě, aby si vyměnili své zkušenosti, odprezentovali své poznatky a navázali nová přátelství.

Takzvané FabLaby jsou otevřené dílny, které nabízejí každému zájemci dostatečné zázemí pro práci s moderními technologiemi, jako je 3D tisk, laserové řezání, gravírování či práce na CNC strojích. K tomu poskytují prostředí vhodné pro práci s audiovizuálním materiálem, ale i práci se dřevem, kovem a dalšími tradičními materiály. FabLaby jsou tak jakousi upgradovanou obdobou kutilských ponků našich otců a dědů v jejich dílnách a garážích.

fabx1

Foto: FabLab Brno

Může to vypadat jako klasická dílna. Ty však nedisponují 3D tiskárnami a CNC stoji

Z důvodu pandemie koronaviru museli všichni inovátoři, vynálezci a vědci letos zůstat doma a FABx absolvovat online. Lze tedy předpokládat, že o příští ročníky bude velký zájem, protože konference pořádaná skrze monitory a webkamery nemá ani zdaleka takový náboj jako v momentě, kdy se lidé a jejich projekty setkávají osobně.

I proto je dobrou zprávou, že v roce 2024 budou tato setkání probíhat právě na našem území. České republice se podařilo získat pořadatelství především díky ambiciózním cílům i zajímavému videu, kterým se organizátoři prezentovali.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

„Pořadatelství konference s sebou nese obrovskou příležitost. Pomůže nám rozšířit myšlenku digitálních dílen směrem k širší veřejnosti, a hlavně ke školám. Právě ty by měly studenty podporovat v tom, aby se nebáli své nápady realizovat. Otevřené digitální dílny v tomto hrají nezastupitelnou roli,” řekl v tiskové zprávě Petr Chládek, ředitel inovační agentury JIC, která zakládala brněnský FabLab.

fabx3

Foto: Maker Faire Brno

FABx mají vždy hojnou účast z řad expertů i laické veřejnosti

Česká republika se tak stane na jeden týden místem, kde bude možné obdivovat zajímavé projekty z oblasti moderních technologií, digitální fabrikace, technologického vzdělávání či technologicko-umělecké projekty.

„Nechceme pořádat konferenci, po které zůstane jen dobrý pocit. Naším cílem je změna prostředí. Přineseme nové impulsy a zkušenosti ze zahraničí. Díky firmám, jako je třeba Prusa Research, které nás podporují, máme možnost ukazovat konkrétní úspěšné případy,“ tvrdí Ondřej Kašpárek, manažer PrusaLabu a člen sdružení Make More, které konferenci spolupořádá.

Otevřených dílen je u nás málo, a to se musí změnit

Organizátoři mají na přípravu čtyři roky. Zdá se to jako dlouhá doba, během ní však bude nutné navázat strategická partnerství s veřejnou správou a firmami, které by měly sehrát zásadní roli při zakládání dílen a šíření osvěty mezi širokou veřejností. Celé akci budou předcházet regionální workshopy, tisk vzdělávacích příruček a metodik pro zakládání dílen a také proběhne tvorba interaktivních webových platforem určených pro samotné kutily i širokou veřejnost.

Cílem organizátorů je co možná nejvíce rozšířit myšlenky týkající se prototypovacích dílen, přičemž se chtějí zaměřit hlavně na region střední a východní Evropy. Zde je totiž takových projektů žalostně málo, konkrétně až desetkrát méně než na západě.

fabx4

Foto: Prusalab

Cílem setkání je předávání zkušeností a nazavazování kontaktů

„Podpora kreativní ekonomiky je důležitá pro vznik mezioborových spoluprací, podporu nových projektů, a tím i generování inovací a přidané hodnoty. Podobné akce mají podpořit téma tvořivosti a nových technologických řešení v souladu s Inovační strategií České republiky,” zdůrazňuje koordinátor strategie The Country For The Future Czech Republic Robin Čumpelík z Ministerstva průmyslu a obchodu.

ballers-dwayne-johnson-hbo-2

Přečtěte si takéPřes 87 milionů dolarů. Dwayne Johnson je opět nejlépe placeným hercem světa, díky Netflixu zazářily i další hvězdyPřes 87 milionů dolarů. Dwayne Johnson je opět nejlépe placeným hercem světa, díky Netflixu zazářily i další hvězdy

Problém nedostatku dílen se týká i České republiky. Zatímco na západě je otevřená dílna či dílna 21. století zcela běžným pojmem, pro našince se často může jednat o zcela neznámé termíny. I zde se ovšem začínají věci pomalu měnit k lepšímu.

Firmy, školy a vědecká centra spolu s podnikatelskými inkubátory, knihovnami a univerzitami začínají nabízet otevřené dílny, ve kterých má každý volný přístup k pokročilým výrobním strojům a znalostem, stále častěji. Kouzlem těchto míst je častý vznik komunit, které tvoří podobně smýšlející kreativci.

Dnes je na našem území přibližně dvacet takových dílen. Ovšem dílen typu FabLab, které navíc nabízejí digitálně řízené stroje vhodné k prototypování, designování a vynalézání, je podstatně méně. A přesně to by chtěli organizátoři FABx 2024 změnit a přinést takovou dílnu do každého krajského města.

CzechCrunch Jobs