Bylo těžké sledovat, jak Alza utíká CZC, největší investice do SpaceX a Apple nad 2 biliony dolarů. Přečtěte si zprávy týdne

musk-czca
0Zobrazit komentáře

Předposlední týden srpna se nesl ve znamení technologických obrů. Další zásadní růst zaznamenal Facebook, Tesla, Amazon, ale také Apple, který je uprostřed sporu s vývojáři herního hitu Fortnite a který poprvé překonal dvoubilionovou tržní kapitalizaci. Akcie Tesly se poprvé vyhouply nad dva tisíce dolarů, díky čemuž se Musk posunul na přední místa mezi nejbohatšími lidmi, a jeho SpaceX mezitím nabralo téměř 2 miliardy dolarů.

Vedle toho ale na burzu vstupuje Airbnb a tuzemský eMan a velký prodej se odehrál také na poli prémiového alkoholu. Přečíst si můžete i příběh o dvou velmi mladých ambiciózních podnikatelích, ponořit se do rozhovoru o „souboji“ e-shopu CZC s Alzou nebo se podívat na první plovoucí dům v Česku, který byl vytisknut na 3D tiskárně.

Přejeme příjemné čtení před startem dalšího týdne.

Chcete každou neděli ráno shrnutí článků jako první?

***

? Apple překročil 2 biliony dolarů: Skoro až magické číslo, řeknete si. Apple tento týden v tržní kapitalizaci překročil 2 000 000 000 000 (dva biliony) dolarů, když jeho akcie vystoupaly nad hranici 467 dolarů za kus. Stalo se tak několik dní před tím, než Apple své akcie rozdělí. Nově se bude jeden kus obchodovat kolem 100 dolarů.

Český eMan, ale i Airbnb jdou na burzu: Nestává se příliš často, aby na pražskou burzu vstupovaly české technologické firmy. Vedle Avastu se na ní ale chce nově dostat i tuzemská vývojářská firma eMan, která plánuje při úpisu vybrat 40 až 50 milionů korun. V Americe se mezitím na burzu chystá vstoupit také Airbnb. Investoři by se měli dočkat ještě letos.

? Tesla letí do nebes a s ní i Muskovo jmění: Tesla se jednoduše nehodlá zastavit. Měsíc před očekávaným odhalením nové baterie a pár dní před rozdělením akcií v poměru 5:1 stoupla hodnota akcií Tesly nad 2 000 dolarů a letí dál. To z jejího šéfa Elona Muska udělalo čtvrtého nejbohatšího člověka planety. Rekordy boří i další technologické firmy včetně Amazonu, Applu, Netflixu nebo Microsoftu a peníze do nich pumpují investoři ze všech stran.

Nová podoba Facebooku už napořád: Facebook už delší dobu testuje nový design, který dostal mimo mnoha vizuálních změn také tmavý režim. Pokud ale někomu nevyhovoval, mohl se pořád přepnout do starého režimu. S tím bude od září utrum a nový vzhled tak dostanou všichni uživatelé Facebooku.

Pryč ze Silicon Valley: Spousta startupů se kvůli vlivu posledních měsíců rozhodla zavřít kanceláře a přejít k práci na dálku, nebo se přesouvá pryč z ikonického Silicon Valley do jiných měst a států. To platí také pro technologické zaměstnance, což ve výsledku vedlo k mírnému poklesu nájmů v celé oblasti. Odchod z Mekky startupů teď ohlásil i bezpečnostní startup Palantir.

***

Bylo občas těžké sledovat, jak Alza utíká. Dnes jsme jediný specialista na elektroniku v Česku, říká šéfka CZC Jitka Dvořáková

jitka-dvorakova5

Foto: Nguyen Duy McLavin/CzechCrunch

Jitka Dvořáková, generální ředitelka CZC.cz

 

„Bylo pro nás občas těžké sledovat, jak Alza utíká, ale někde jsme ji už dokázali dohnat.” Šéfka czc.cz Jitka Dvořáková v otevřeném rozhovoru popisuje, proč je její e-shop hrdá dvojka, kdy protne 5 miliard korun v tržbách a kde vidí svou sílu.

***

Rekordní let i největší investice v historii. SpaceX Elona Muska nabírá téměř 2 miliardy dolarů

Elon Musk, šéf automobilky Tesla a vesmírné společnosti SpaceX

SpaceX překonává jeden milník za druhým a investoři na to slyší. Společnost Elona Muska nabírá dosud největší investici ve své historii, která jí pomůže s testy nových raket i misemi s lidskou posádkou.

***

Změnili pražský Smíchov i Karlín, teď se architekti z A8000 pouští do brněnského Bronxu. Ze Špitálky bude moderní čtvrť

krupauer1

Foto: Nguyen Lavin/CzechCrunch

Martin Krupauer, spoluzakladatel architektonického studia A8000

Brněnská Špitálka se zásadně promění. Brno pod taktovkou architektů z ateliéru A8000 zmodernizuje proslulou průmyslovou oblast, jež bude plná zeleně a moderních staveb. Přilákat chce především metropolitní lidi ze startupů a kreativní ekonomiky.

***

Začali jsme brzo. A bylo to to nejlepší, co jsme mohli udělat, říkají extrémně mladí podnikatelé Jiří Diblík a Ondřej Kopecký

qusion

Foto: Qusion

Zakladatelé studia Qusion Ondřej Kopecký a Jiří Diblík

Začali podnikat už ve dvanácti, jeden z nich se kvůli tomu nechal jako první Čech v 16 letech zplnoletnit. Jiří Diblík a Ondřej Kopecký ukazují, že můžete v byznysu uspět, i když jste o několik generací mladší než většina kolem. Někdy to totiž může být velká výhoda.

***

HBO vydalo očekávaný horor Lovecraftova země. Na jednom z největších seriálů roku pracoval i český tvůrce efektů Jiří Kilevník

lovecraft_country-1

Foto: HBO

Lovecraftova země kombinuje rasovou tematiku a horor

Na HBO dorazil jeden z nejočekávanějších seriálů roku. Lovecraftova země mísí rasové nepokoje v USA a příšery, jejichž propracované vizuální efekty vytvářel i Čech Jiří Kilevník.

***

Apple vrací úder a hrozí, že Epic Games odstřihne od App Storu. Byla by to katastrofa, říkají tvůrci Fortnite

fortnite2

Foto: Epic Games

Populární hra Fortnite od studia Epic Games

Apple se rozhodl vrátit úder Epic Games, kteří s hrou Fortnite záměrně porušili pravidla App Storu. Teď jim za to hrozí odstřižení od vývojářských nástrojů, což prý může mít katastrofální následky. Válka je v plném proudu.

***

Tady není stud na místě. V Tokiu vyrostly transparentní veřejné toalety, které vyžadují lehkou dávku kuráže

transparentni-toalety4

Foto: Tokyo Toilet

Tokio má nové veřejné toalety. Byť jsou prosklené, stále nabízejí dostatek soukromí

Veřejné toalety nejsou místem, kde byste rádi trávili čas. V japonském Tokiu ovšem postavili takové záchodky, které vás na první pohled nepochybně zaujmou. Jsou totiž stylové, moderní a hlavně průhledné.

***

Deadpool v centru alkoholového byznysu. Britský obr Diageo kupuje za stovky milionů prémiový gin Ryana Reynoldse

aviation-gin-ryan-reynolds

Foto: Aviation Gin

Ryan Reynolds, spolumajitel Aviation Gin

Proslavil se jako Deadpool, ovšem svůj vliv má i v jiném oboru. Ryan Reynolds je totiž spoluvlastníkem prémiového ginu Aviation Gin, který se nyní za stovky milionů dolarů stává součástí britské skupiny Diageo.

***

Povolený, ale nekorektní doping. Běžecké boty od Nike jsou tak rychlé, že je tajně nosí i sportovci jiných značek

nike-vaporfly-elite-1

Foto: Nike

Pokročilý model Vaporfly Elite od Nike

Ti, kteří běhají v botách od Nike, řídí závodní auto, zatímco všichni ostatní náklaďák. Tenisky Vaporfly jsou totiž tak rychlé, že je potají nasazují i sportovci konkurenčních značek.

***

Prvok se už vznáší na hladině Vltavy. Češi postavili první plovoucí dům z 3D tiskárny na světě

prvok-vltava-min

Foto: Stanislav Krupař

Český Prvok je první plovoucí 3D tištěný dům na světě

U pražského Střeleckého ostrova zakotvil světový unikát. Češi pomocí betonové 3D tiskárny postavili první plovoucí dům, který ukazuje budoucnost stavebnictví.

Chcete každou neděli ráno shrnutí článků jako první?

Diskuze (0)

Novinka

Anonym