Český konverzační robot z ČVUT opět uspěl v prestižní soutěži Amazonu. Za bronz si odnáší přes milion korun
Vytvořit konverzačního robota, který bude s lidmi schopný vést souvislé a zábavné rozhovory třeba o filmech, sportu nebo hudbě v průměru alespoň dvacet minut. Takový je cíl soutěže Alexa Prize, kterou od roku 2016 organizuje technologický gigant Amazon a vítěznému týmu udělí hlavní cenu v podobě jednoho milionu dolarů, tedy zhruba 22 milionů korun.
Splnit zadání se během tří posledních ročníků nikomu nepodařilo, ovšem několik univerzit se k dosažení tohoto cíle blíží a mezi nejúspěšnější týmy se již potřetí probojoval chatbot Alquist z dílny studentů pražské ČVUT pod vedením Jana Šedivého z Českého institutu informatiky, robotiky a kybernetiky (CIIRC).
Alquist tentokrát obsadil bronzovou příčku, za což získal finanční ocenění ve výši 50 tisíc dolarů, přibližně 1,1 milionu korun. V předchozích dvou letech obsadil tým z ČVUT dvakrát druhé místo. Vítězem letošního ročníku se stal tým z americké Emory University s výhrou půl milionu dolarů, stříbrnou pozici pak obsadil tým ze Stanford University a odměnou 100 tisíc dolarů.
„Máme obrovskou radost, že i při stále rostoucí konkurenci se Alquist opět umístil na stupních vítězů,“ pochvaluje si Jan Pichl, studentský vedoucí týmu, který doplňují Petr Marek, Jakub Konrád, Petr Lorenc a Van Duy Ta.
Bot Alquist, postavený na algoritmech zpracování přirozeného jazyka a konverzační umělé inteligence, dokáže s uživatelem mluvit o širokém spektru témat, jako jsou celebrity, sporty, filmy či aktuální dění. Informace přitom využívá z internetu a doplňujících znalostních databází.