Crowdfundingová knižní platforma Pointa pomohla vydat už 55 knih, teď z Creative Docku přechází pod Albatros Media

Peter BrejčákPeter Brejčák

pointa-2Insider

Foto: Pointa

Veronika Mahdalová, CEO platformy Pointa

0Zobrazit komentáře

Česká republika patří v Evropě mezi nejaktivnější knižní trhy, zejména pro neznámé autory je však náročné vlastní knihu vydat. Aby proces probíhal jednodušeji a demokratičtěji, pod křídly Creative Docku před dvěma lety vznikla online nakladatelská platforma Pointa, která formou předprodejních kampaní shromažďuje prostředky na vydání knih. Službu teď plně přebírá skupina Albatros Media.

Pointa se na vydavatelském trhu snaží kombinovat výhody tradičního profesionálního nakladatelského procesu s výhodami tzv. samonákladu, kdy propojuje autory s čtenáři a knižními profesionály, kteří nadějným i zkušeným spisovatelům pomáhají například s editacemi textů či ilustracemi.

„Podstatou Pointy je dát autorům možnost, aby vydání své knihy vzali do vlastních rukou, od financování a vizuální stránky po výběr kolegů, kteří na knize pracují a tvoří její finální podobu. Po celou dobu jsme autorům k dispozici, pomáháme jim a radíme, kde je třeba,“ přibližuje Veronika Mahdalová, která tým Pointy vede.

pointa-1

Foto: Pointa

Platforma Pointa

Služba funguje na principu crowdfundingu, do kterého se zapojuje komunita a veřejnost. Konkrétní kniha vyjde jen v případě, když kampaň pokryje všechny nezbytné náklady. Podle Pointy tak odpadá riziko, které běžně nesou tradiční nakladatelské domy v případě komerčně neúspěšných titulů.

„Pointa posouvá vztah ke knihám na další úroveň a ukazuje, že i v tomto segmentu má komunitní přístup smysl. Crowdfunding otevírá zcela nové možnosti autorům, čtenářům i knižním profesionálům společnými silami vydat knihu, která má již své publikum,“ popisuje Václav Kadlec, předseda představenstva a generální ředitel Albatros Media.

Během dvou let na trhu se do platformy zapojilo už téměř čtyři tisíc registrovaných autorů a knižních profesionálů, zároveň Pointa pomohla financovat více než stovku titulů a 55 knih uvedla na trh. Úspěšnost kampaní se tak drží nad padesáti procenty. Průměrná vybraná částka na úspěšnou kampaň činila 83 tisíc korun (loni to bylo o deset tisíc méně) s průměrným nákladem 1 170 kusů.

„Přestože jsme s touto myšlenkou Pointu před dvěma lety zakládali, její úspěch a síla i nadšení vzniklé komunity jsou nad naše očekávání,“ doplňuje Kadlec, který navzdory velkému zásahu pandemie koronaviru na celý trh věří, že fyzické knihy budou pořád hrát prim.

Zaměření na ziskovost místo růstu

Přechod Pointy pod Albatros byl plánován už od počátku služby, a to po osmnácti měsících škálování. Produktové nastavení i komunikace platformy se v novém fungování měnit nebude. Z původního týmu lidí v Pointě teď zůstávají dva, včetně Mahdalové, která projekt povede nadále.

Jak Pointa prozradila pro CzechCrunch, o úspěšný projekt jde i z byznysového hlediska. Během fiskálního roku od července 2019 do června 2020 dosáhla na tržby ve výši osmi milionů korun. V posledních měsících přitom zaznamenává dynamický růst, jen během července utržila 1,85 milionu korun, což je pětinásobně víc oproti stejnému měsíci loni.

vaclav-kadlec

Foto: Albatros

Václav Kadlec, generální ředitel Albatros Media

V letošním červnu a červenci navíc platforma dosáhla také operační ziskovosti, což bylo jedním z nastavených cílů souvisejících s přesunem Pointy pod křídla Albatrosu. V příštím fiskálním roce končícím v červnu 2021 pak očekává až 60% nárůst tržeb.

„I s ohledem na pandemickou situaci a z ní vyplývajících nejistot ohledně budoucího vývoje nejen na knižním trhu se v současnosti zaměřujeme na provozní ziskovost Pointy místo další akcelerace růstu. Spíše doufáme, že nám situace umožní vrátit se k offline aktivitám, jako jsou workshopy pro naše autory, které jsme převedli do online prostředí, či spolupráce s knihovnami,“ doplňuje Mahdalová.

lukas-novak

Přečtěte si takéKnihkupectví je dnes především služba, není to byznys. Knihy musí zdražit, říká Lukáš Novák z EuromedieKnihkupectví je dnes především služba, není to byznys. Knihy musí zdražit, říká Lukáš Novák z Euromedie

Zajímavostí je, že rekordním měsícem byl pro Pointu v mnoha ohledech letošní květen, kdy proběhla zatím nejúspěšnější kampaň skladatele a publicisty Alexandra Goldscheidra. Ten na své memoáry Cílené náhody vybral 296 tisíc korun.

Ve stejném měsíci překonala rekord také blogerka Veronika Lechnerová, která na svůj román De(bil)níček vysbírala potřebné prostředky za pouhé čtyři hodiny. Nejprodávanějším titulem, jenž pod hlavičkou Pointy vyšel, je aktuálně Letuška z economy od autorky Petry Jirglové, kterého se prodalo téměř deset tisíc výtisků.

Do budoucna se vzniklá komunita může těšit i na tituly od autorů, kteří svoje knihy pomocí Pointy už vydali. „Vrací se autoři s druhou knihou, zatím máme takto dva úspěšné a dva ve fázi přípravy na kampaň,“ doplňuje Mahdalová.