Drsné počátky nové civilizace. Seriál Raised by Wolves od Ridleyho Scotta ukáže jiný střet robotů a lidí
Šíření lidstva na jiné planety není žádná objevná myšlenka, většinou ale slouží jenom jako premisa pro odlišný příběh. Jeden z nejzajímavějších televizních projektů letošního roku se naopak zaměřuje na samotný proces vychovávání nové civilizace. Nelehký úkol v seriálu Raised by Wolves dostali na starost dva androidi a plnohodnotný trailer naznačuje, že dojde k intelektuálnímu i fyzickému střetu druhů.
Není tomu tak dávno, co televizní sci-fi znamenalo poněkud uměle podané příběhy, viditelně plastové kulisy, zjevné gumové masky a nechtěně komické vizuální efekty. Zlatá éra kvalitní televize ale znamená, že seriály s roboty, umělou inteligencí nebo mimozemšťany mohou být atraktivnější než filmy pro kina. Dobře si je toho vědom i jeden z mistrů žánru Ridley Scott, jenž Raised by Wolves pro HBO vytvořil.
Hlavním přínosem vysokých produkčních kvalit v televizním sci-fi ale nejsou jen pěkné vizuály. Zásadní změnou je větší uvěřitelnost předkládaných prostředí, které diváky pohltí a mnohem sugestivněji tak zprostředkují zajímavé myšlenky. Ridley Scott za své poslední příspěvky do žánru v podobě Promethea a Vetřelce: Covenanta mnoho chvály nesklidil, nelze jim ovšem upřít snahu pracovat s centrální myšlenkou sci-fi – alternativní realitou reflektovat tu naši.
To znamená, že Prometheus si pohrával s ideou zodpovězení jedné z nejhlubších lidských otázek („Odkud jsme se vzali?“) a na fascinující cestu lákal jak své postavy, tak diváky. Pro mnohé negativním překvapením pak bylo naprosté odvržení odpovědi, takřka plivnutí do tváře. Vetřelec: Covenant šel ještě o něco dále – ptal se, co se stalo s našimi stvořiteli, a opět poskytl zásadně nihilistickou, až protináboženskou interpretaci.
Novinka Raised by Wolves se vydává do úplně jiného světa, paralely s ostatní Scottovou tvorbou jsou však zjevné. Také zde v centru stojí androidi a jejich zvláštní, potenciálně destruktivní porozumění lidem. Zatímco v hororových filmech mohou ambice zkoumat podobné vztahy působit nemístně, výrazně větší plocha seriálu k tomu poskytuje ideální příležitost.
Utkání s destruktivní přirozeností
Hned v základní synopsi novinky se tak objevují velká témata jako rozvoj náboženství a sociální inženýrství. Moderní západní společnost už je do velké míry ateistická a tento postup je typicky spojován se zvyšující se úrovní vzdělání. Víra v něco přesahujícího známou realitu je ale člověku pravděpodobně zcela přirozená, takže v nějaké formě se objeví v jakékoliv společnosti. S tímto předpokladem bude podle všeho pracovat také nové televizní sci-fi.
Stejně přirozený je pak rozvoj různých náboženských tendencí, jejichž jádro může být skoro stejné, ovšem rozdíly v detailech rychle vyústí do ostrých sporů. Androidi by naopak mentální vlastnosti podporující podobné fenomény nejspíš vůbec neměli a vnímali je jako matoucí, vysoce iracionální a nežádoucí. Obzvlášť v případě, kdy mají za úkol vychovávat novou civilizaci sužovanou náboženskými konflikty.