Tady není stud na místě. V Tokiu vyrostly transparentní veřejné toalety, které vyžadují lehkou dávku kuráže
Volání přírody může přijít i v momentech, které jsou k tomu zcela nevyhovující. Například při návštěvě města, které vůbec neznáte. V ten moment začíná dobrodružné pátrání po veřejné toaletě, během kterého jde často o vteřiny. Pokud se však do této situace dostanete v Tokiu, můžete narazit i na toalety, které vás odlákají. Nikoliv však nečistotou, ale svou průhledností.
Pokud si architekt, pracující na zakázce veřejných toalet, položí otázku, co je u takového objektu to nejdůležitější, odpovědí mu nejčastěji bude soukromí. Ovšem nejnovější projekt architekta Shigeru Bana, oceněného Pritzkerovou cenou, která je obdobou Nobelovy ceny v oblasti architektury, je postaven na trochu jiné myšlence.
Ban se ve svém projektu tokijských veřejných toalet, umístěných v městském parku Yoyogi Fukamachi a parku Haru-no-Ogawa, zaměřil především na možnost rychlé optické kontroly, v jakém stavu se záchodky nacházejí a zda nejsou obsazené.
Stavba je totiž tvořena transparentními stěnami. Neznamená to však, že by každý, kdo jde kolem, mohl okukovat, co se právě na toaletě děje. V momentě, kdy do kabinky vstoupí osoba, která za sebou zamkne dveře, průhledné sklo se díky speciální technologii změní v netransparentní plochu zaručující dostatek soukromí.
Díky tomuto systému si mohou kolemjdoucí pociťující volání přírody rychle ověřit, zda je kabinka obsazena, či nikoli. Potenciální uživatel toalety si může také rychle zjistit, jak čisté toalety jsou, aniž by do nich musel vstupovat.