Obří obchod za 40 miliard dolarů, který může přepsat pravidla trhu s procesory. Nvidia kupuje britský Arm
Pokud jde o grafické čipy, se kterými se setkávají zejména vývojáři a hráči počítačových her, tak prim hraje Nvidia. Americká technologická společnost teď ale dělá velký krok k tomu, aby se stala zcela zásadním hráčem také v klasických procesorech, které pohánějí miliardy zařízení po celém světě a vedle chytrých telefonů jsou stále důležitější také v datových centrech. Za 40 miliard dolarů totiž kupuje britského výrobce čipů Arm.
Před čtyřmi lety viděl svou budoucnost v byznysu s procesory japonský SoftBank. Proto tehdy vysázel právě za Arm 32 miliard dolarů, ale jako nejdražší obchod v historii trhu s polovodiči nakonec vydržel jen pár let. Teď se SoftBank firmy se sídlem v anglickém Cambridge zbavuje a je to opět rekordní záležitost.
Nvidia oznámila, že za Arm zaplatí 21,5 miliardy dolarů v akciích, 12 miliard přidá v hotovosti, přičemž dosavadní japonský majitel může získat dalších 5 miliard dolarů v akciích či hotovosti podle toho, jak se bude Armu v následujících letech dařit. Další 1,5 miliardy dolarů pak získají zaměstnanci Armu v akciích Nvidie.
Pro nezainteresovaného pozorovatele by mohlo znít zvláštně, že Nvidia platí desítky miliard dolarů za firmu, jejíž tržby se pohybují pod hranicemi dvou miliard, ale důležitost a atraktivita Armu je někde jinde. Jeho technologie jsou totiž součástí více než miliardy smartphonů, které se prodají každý rok, a Nvidia si tak kupuje cestu na trh, který dosud ovládali jiní hráči.
„Je to společnost, která má dosah, jaký neměla žádná jiná společnost v technologické historii,“ uvedl pro Bloomberg šéf Nvidie Jensen Huang. „Sjednocujeme přední výpočetní techniku Nvidie pro umělou inteligenci s rozsáhlým ekosystémem Armu,“ hlásí Huang, který svou firmu založil už v roce 1993, kdy začínala s počítačovými grafikami.
Grafické procesory jsou sice rovněž důležitou součástí celého technologického světa, ale klasické procesory (CPU), pohánějící de facto všechny pokročilejší elektronické výrobky, mají logicky mnohem větší zásah. Klíčovou součástí celého byznysu Armu je licencování jeho návrhů, z nich další firmy vyrábějí své procesory. Čipy, které používají jeho kód či design, tak najdeme ve všem od strojů v továrnách po chytré prvky v domácnostech.